جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3639- تاریخ : 1395/03/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(پنجشنبه)

 خبر 

براي نخستين بار در ايران؛

بازسازي نقش برجسته ايلامي

مستند‌نگاري کتيبه ايلامي در شهسوار با هدف مطالعه و بررسي همه جانبه و همچنين ساخت مولاژ، توسط متخصصين مرمت با سرپرستي دکتر ياسر حمزوي انجام گرفت.

اين پروژه در دو بخش، زير نظر پايگاه پژوهشي آياپير و اداره کل ميراث فرهنگي خوزستان انجام شد. ايوب سلطاني رييس اداره ميراث فرهنگي ايذه با اعلام اين خبر به CHN گفت: «در ابتدا مستند نگاري دقيق با اسکنر نوري که يک مدل سه بعدي را ارائه مي دهند بر روي نقش برجسته انجام گرفت. اين روش که به روز ترين و بهترين و از جمله دقيق‌ترين روش‌هاي موجود براي تهيه مدل سه بعدي و همانندسازي است. با اين روش امکان تحقيق و نيز آسيب نگاري و آسيب شناسي تنها با استفاده از حجم سه بعدي و بدون نياز دسترسي به کتيبه ايلامي شهسوار، در سراسر جهان در همه زمان‌ها ايجاد مي‌شود.» به گفته او، مرحله دوم پروژه، ساخت مولاژ به مقياس يک به يک است. براي اولين بار در ايران نقش برجسته تاريخي و بسيار مهم شهسوار ايذه بصورت تمام ديجيتال و از جنس سنگ شبيه سازي شد. سلطاني اضافه کرد اين اقدامات در راستاي تکميل و تقويت پرونده ثبت منظر فرهنگي و طبيعي ايذه در فهرست آثار جهاني است . استفاده از فناوري هاي دقيق مستند نگارانه در همين راستا است ابتدا ثبت دقيق اثر به روش اسکن کردن و تهيه ابر نقاط از اثر به دقت يک صدم ميلي متر (بيش از 30 ميليون نقطه در يک متر مربع ) انجام پذيرفت. در مرحله دوم اين پروژه، اطلاعات بدست آمده از مرحله اول، پردازش شده و پس از کد گذاري، بوسيله دستگاه CNC بصورت دقيق بر روي سنگ طبيعي اجرا شد.


معرفي غرفه‌هاي برتر نمايشگاه ملي صنايع‌دستي

براساس بررسي‌هاي اداره کل توسعه، ترويج و آموزش صنايع دستي، غرفه‌هاي برگزيده از منظر غرفه آرايي و ابتکار در ارائه و نمايش آثار و همچنين کيفيت اجرا و طراحي معرفي شدند.

به گزارش شاپرك ، بر اساس بررسي‌هاي صورت گرفته از سوي اداره کل توسعه، ترويج و اموزش معاونت صنايع دستي کشور در نمايشگاه ملي صنايع دستي 10 غرفه، سوزندوزي استان سيستان و بلوچستان به هنرمندي زينب نوروزي، باتيک اذربايجان شرقي با نام ژينور به هنرمندي علي نوري‌زاده، مشبک فلز وطلاکوبي فولاد اصفهان به هنرمندي مرتضي افضلي، پته شرکت تعاوني هشت رنگ استان کرمان محمد دوراني، سوزن دوزي استان سيستان و بلوچستان به هنرمندي محمد رئيسي قصرقندي و فريده بلوچيان برتر شدند.

همچنين دست بافته‌هاي داري (گليم) شرکت تعاوني نقشين قشقايي جهان نما از استان بوشهر، بافته هاي داري سيستان و بلوچستان با نام گليم نگين بلوچستان، سراميک فيروزه شهرضا استان اصفهان به هنرمندي محمد بهاري، سراميک اذربايجان غربي به هنرمندي فهيمه حيدري و کيوان صفري، سراميک استان اصفهان ازهنرمند جوان سهراي رضي‌زاده به عنوان غرفه‌هاي برگزيده از منظر کيفيت اجرا و طراحي اشيا معرفي شدند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون