جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3632- تاریخ : 1395/03/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)

 از گوشه و كنار 

معاون وزير آموزش و پرورش:

شرکت 503 هزار نفر در دوره هاي مختلف سوادآموزي در سال جاري

معاون وزير آموزش و پرورش و رئيس سازمان نهضت سواد آموزي گفت: 503 هزار نفر تا پايان امسال زيرپوشش خدمات نهضت سوادآموزي قرار مي گيرند.

علي باقر زاده در حاشيه دومين يادواره 176 شهيد نهضت سواد آموزي کشور در گلزار شهداي علي بن جعفر (ع) قم در گفت و گو با ايرنا، با تبيين عملکرد سازمان متبوعش در سال 94 خاطر نشان کرد: سال گذشته به لحاظ کمي چيزي نزديک به 512 هزار نفر در کشور از خدمات نهضت سواد آموزي بهره مند شدند.

وي اضافه کرد: علاوه بر اين تعداد که دوره هاي آموزشي نهضت را طي کردند، حدود 200 هزار نفر نيز در برنامه هاي مکمل و فوق برنامه مانند کتابخواني و انشا نويسي شرکت نمودند.

معاون وزير آموزش و پرورش همچنين 300 هزار نفر از افراد شرکت کننده در دوره هاي سواد آموزي سال قبل را بي سواد مطلق و بدون هيچ گونه مهارتي در زمينه خواندن، نوشتن و حساب کردن دانست و افزود: مابقي آنها نيز در دوره هاي تحکيم و توسعه سواد از خدمات سواد آموزي استفاده کردند.

رئيس سازمان نهضت سواد آموزي همچنين با اشاره به هدفگذاري صورت گرفته براي زير پوشش قرار دادن 503 هزار نفر در سال جاري با ذکر رتبه بندي استان هاي کشور از نظر با سوادي و بيسوادي گفت: استان هاي تهران، قزوين، البرز، سمنان، اصفهان و مازندران به نسبت استان هاي ديگر درصد بالاتري افراد با سواد دارند.

باقر زاده همچنين اذعان داشت: متاسفانه استان هاي سيستان و بلوچستان، آذربايجان غربي، کردستان، جنوب کرمان، خراسان شمالي و برخي استان هاي ديگر مانند لرستان شرايط نامطلوبي در بحث سواد دارند، از اين رو بايد به شکل جدي تري روي آنها هدفگذاري شود


تصويب تعدادي از رشته هاي شاخه کاردانش

مديرکل دفتر کاردانش وزارت آموزش و پرورش گفت: تعدادي از رشته هاي شاخه کاردانش در جلسه شوراي عالي آموزش و پرورش نهايي و تصويب شده است، ساير عناوين در 2 مرحله ديگر نهايي و اعلام مي شود.

سيد مصطفي آذرکيش در گفت و گو با پانا، با بيان اينکه اعلام نهايي رشته هاي شاخه کاردانش تا چند روز آينده خواهد بود، اظهار کرد: در جلسه شوراي عالي آموزش و پرورش با همکاري دستگاه هاي اجرايي خارج آموزش و پرورش و متناسب با نياز بازار کار، رشته هاي مهارتي شاخه کاردانش براي سال آينده اعلام شده است.وي ادامه داد: در شاخه کاردانش 8 مجموعه داريم که هر يک از مجموعه قبلي به روز تر است عناوين اين شاخه نهايي شده و تا چند روز آينده اعلام خواهد شد که چه رشته هايي در اين شاخه اضافه و چه رشته هايي حذف شده اند.مديرکل دفتر کاردانش وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه افزايش تعداد رشته هاي مهارتي ادامه دارد، افزود: در اين مرحله از تصويب عناوين تعدادي رشته نهايي شده است.

آذرکيش عنوان کرد: با توجه به اينکه هنرستان هاي کاردانش از 2 به 3 سال تبديل شده اند و زمان آموزش يک سال افزايش يافته است، رشته هاي مهارتي مرحله اي شده است.وي گفت: در شاخه کاردانش امکان افزايش رشته متناسب با بازار کار است. مانند رشته بورس که به اين شاخه اضافه شد.

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون