جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3630- تاریخ : 1395/03/03 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 سرمقاله  

نقش بازي و تفريح در ارتقاي توانايي‌ دانش‌آموزان

حميدرضا عسگري

در اكثر نمونه‌هاي رفتاري از سوي والدين مشاهده شده كه آنها خواستار درس خواندن و تلاش بدون وقفه فرزندانشان در امر تحصيل و آموزش مي‌باشند. برخي از اوليا رمز موفقيت فرزند خود را مطالعه درسي مستمر مي‌دانند و دورشدن از اين مسير را به منزله شكست تحصيلي يا عدم توفيق براي مدارج بالاي تحصيلي و اجتماعي در آينده قلمداد مي كنند.

اين نگرش غلط و نسبتاً رايج، هرگونه جنب و جوش، بازي و سرگرمي، شيطنت و هياهوي فرزندان را به منزله هدر رفتن سن و سال و فرصت آموزشي تصور مي‌كنند. درحالي طبيعت و سلامت جسمي وروحي كودكان و نوجوانان ايجاب مي‌كند تا همواره درحال جنب وجوش، فعاليت و حتي شيطنت‌هاي مقتضي سن خود باشند.

جداي از اين مسائل، كارشناسان حوزه كودك و نوجوانان معتقدند كه بازي و تفريح در كودكان موجب رشد ذهني و سلامت روحي آنها خواهد شد. هرچه افراد در سنين كودكي و نوجواني از تحرك بيشتري برخوردار باشند، قدرت و توانايي ذهني و مديريت آنها در آينده افزايش خواهد يافت.

البته مراد از جنب و جوش و بازي، بي توجهي به امور آموزشي و يا رفتارهاي غيراخلاقي نيست، بلكه تربيت موثر والدين بايد در كنار توجه به نيازهاي هيجاني و روحي كودكان و نوجوانان قرار گيرد. ايام تعطيل و يا روزهاي جمعه همواره براي برخي والدين و فرزندان موجب تضادهاي رفتاري گرديده است. برخي والدين انتظار دارند تا در فرزندان از ايام تعطيلات استفاده كرده و بيشتر به امور آموزشي بپردازند و از سوي ديگر دانش‌آموزان توقع دارند بيشتر اوقات خود را در روزهاي اين چنيني صرف بازي، تفريح و گردش نمايند.

براي رسيدن به موفقيت بايد بر پايه و اصول منطقي پيش رفت. حركت بر محور رفتارهاي سليقه‌اي يا مدل‌هاي سنتي موجب پيشرفت تحصيلي نخواهد شد.

همچنين افراط در آزاد گذاشتن دانش‌آموزان و هدر رفتن وقت آنها نيز مورد تاييد نيست. لذا آموزش رفتارهاي آموزشي از سوي والدين و كنترل فرزندان با مشخص كردن يك برنامه زماني مي‌تواند نشاط را در دانش‌آموزان حفظ كند و از سوي ديگر برنامه ريزي و براساس برنامه عمل كردن را به آنها  بياموزد.

قطعا با چنين روشي بازدهي تحصيلي و تربيت موثر فرزندان به ميزان قابل توجهي افزايش مي‌يابد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون