جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3629- تاریخ : 1395/03/01 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 از مشكلات و ناكامي ها «شکلات» زندگي تهيه كنيد 

 
راز و رمز شيرين زندگي کردن خيلي سخت نيست . فقط مي بايست بدانيم چگونه زندگي کنيم.

آري مشکلات و ناکامي هاي مسير زندگي، مواد خام شکلات زندگي هستند. زندگي ما همواره با مشکلات و سختي ها معنا پيدا مي کند و ما آمده ايم تا مسائل زندگي را حل کنيم و لذت حل مسائل و مشکلات را بچشيم.

از مشکلات و رنج هاي زندگي نهراسيم و با اقتدار در ميدان زندگي وارد شويم و اينگونه از مشکلات و ناکامي هاي مسير بهترين «شکلات» زندگي مان را تهيه کنيم و از طعم آن لذت ببريم.

براي تهيه «شکلات» زندگي مي بايد به نکات مهم و دستورالعمل ذيل دقيقا توجه داشت تا طعم «شکلات» زندگي، دلچسب همه اطرافيانمان باشد :

- باور کنيم که بهترين تهيه کننده ايم

انسان هايي که فعاليت و امورشان را با نگرش و باورهاي بسيار مثبت آغاز مي کنند، دستاوردهاي مثبتي به دست مي آورند. آنها چون اعتقاد دارند که موفق مي شوند، پس قطعا به پيروزي مي رسند. انسان هاي برنده ابتدا در ذهن خود برنده مي شوند و سپس اين پيروزي و موفقيت را در صحنه ي زندگي نمايان مي سازند. برندگان هميشه مثبت مي انديشند و از ناملايمات مسير هراسي ندارند و با اعتقادي راسخ نگاهي متعالي به اطراف خود دارند. آري براي خلق يک زندگي عالي و مطلوب بايد باور داشته باشيم که توانايي آفريدن زيباترين زندگي را داريم، سپس با اين باور زيبا شيرين ترين لحظات را براي خود و اطرافيان مهيا سازيم.

- از کاه کوه نسازيم

براي تهيه شکلات زندگي بايد تجربه کسب کنيم. بنابراين اگر عزممان را جزم کرده ايم تا زندگي شيريني را رقم زنيم مي بايست از اشتباهات گذشته اندوهگين نباشيم و ناکامي هاي گذشته را در ذهنمان مرور نکرده و بي جهت از کاه کوه نسازيم. انسان هاي موفق فقط از گذشته درس مي گيرند و در زمان حال زندگي مي کنند و همواره آينده اي زيبا را در ذهنشان ترسيم مي نمايند. راز شاد زيستن، صبر و شکيبايي است. براي لذت بردن از زندگي مي بايست براي اتفاقاتي که هنوز رخ نداده است، نگران نباشيم. ديل کارنگي، روانشناس بزرگ مي گويد:« 98درصد نگراني هاي مردم براي چيزهايي است که هنوز اتفاق نيفتاده است.» پس بياييم با توکل به خداي مهربان در فراز و نشيب هاي زندگي با صبر و حوصله به انتظار زيباترين و خوشمزه ترين لحظه هاي ناب زندگي باشيم و از اکنون لذت ببريم و از گذشته عبرت بگيريم و آينده اي زيبا را تصور نماييم.

- تدبير و تفکر

زندگي با تدبير وتفکر زيبا مي شود. براي هر اقدامي فکر کنيم و افکارمان را بر روي برگه اي سفيد بنويسيم و چندين بار تفکراتمان را مرور کنيم. انسان هايي مي توانند لحظات شيريني در زندگي شان خلق نمايند که زماني آن لحظه را تصوير و براي آن تدبير نموده باشند. تفکرراه هاي بي شماري را براي رسيدن به موفقيت در مسير انسان قرار مي دهد و انسان هاي هوشمند علاوه بر اينکه خود مي انديشند از تجارب و افکار انسان هاي ديگر نيز استفاده مي کنند و ميانبرهاي رسيدن به موفقيت و زيبايي را کشف مي نمايند. انديشيدن انسان ها را رشد مي دهد و آنها را از مسيرهاي بحراني به سلامت عبور مي دهد و رازهاي آرامش و نشاط را براي آنان به ارمغان مي آورد. هر روز دقايقي را در خلوت براي انديشيدن قرار دهيم و آنچه را که پس از تفکر و تدبير و مشورت با انسان هاي صادق به دست مي آوريم با اقتدار در صحنه زندگي جاري نماييم.

- منتظر خبرهاي خوب باشيم

انتظار زيباترين مفهوم زندگي است.
انسان هايي که در انتظار خوبي ها مي نشينند، خوبي ها را به دست مي آورند، چرا که انسان ها جذب کننده ي انتظاراتشان مي باشند. قانوني در اين عالم وجود دارد به نام قانون افزايش که اين قانون بيان کننده ي اين مفهوم است که هر چيزي را که حرفش را بيشتر بزني و به آن بيشتر بيانديشي براي تو محقق مي شود. مواظب باشيم براي تحقق يک زندگي شيرين، منتظر تلخ کامي ها و شکست ها نباشيم و هر روز صبح که از خواب بيدار مي شويم پس از يک مناجات عارفانه، منتظر خير و برکت هاي بيکران در زندگي باشيم.

همواره سعي کنيم با دوربين ذهن مان، زيبايي ها را ببينيم و صحنه هاي جذاب زندگي را شکار نيم. از مهرباني ها و عطوفت ها بگوييم و همواره شاکر خداي مهربان باشيم تا برکات و نعمات الهي براي ما گسترده شود.

- توکل به خدا

قرآن مجيد مي فرمايد: «به درستي اوست که مي خنداند و مي گرياند.» انسان هايي که با يک ارتباط عاشقانه و عارفانه با توکل به خالق هستي در مسير زندگي تلاش مي نمايند همواره مورد حمايت حضرت حق تعالي قرار مي گيرند و به آرامشي عميق دست مي يابند.

ساختن يک زندگي ايده آل بدون خدا ممکن نيست و انسان هايي که به دنبال شيريني و حلاوت در زندگي مي گردند مي بايست خدا را در متن زندگي شان جاري نمايند و هر تفکر و اقدامي را بر مبناي اطاعت او قرار دهند تا شادي و نشاط حقيقي نصيب شان شود.

خداوند به انسان هايي که او را اطاعت مي کنند و ياري مي رسانند وعده ي ياري و حمايت داده است و فرموده که: «به درستي خداوندحمايت کننده ي انسان هايي است که به او ايمان آورده اند.» يادمان باشد هر چقدر براي تهيه شکلات زندگي دقت و تلاش کنيم، طعم اين شکلات خوشمزه تر مي شود و اعضاي خانواده مان از آن لذت بيشتري مي برند.

ويستا


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون