جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3608- تاریخ : 1395/02/06 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 سرمقاله  

ايران شناسي را بياموزيم و آموزش دهيم

حميدرضا عسگري

بخش اعظمي از اطلاعات عمومي كودكان از جانب والدين تامين مي‌شود و ذخيره داده‌هاي اطلاعاتي‌ آنها بستگي به ميزان آگاهي پدر و مادر نسبت به مسائل مختلف دارد. اين اطلاعاتي كه از سوي والدين به فرزندان منتقل مي‌شود، براي ساليان متمادي در ذهن و خاطر بچه‌ها باقي مانده و تا بزرگ سالي ادامه خواهد داشت.

يكي از مسائل بسيار مهم كه پايه اطلاعاتي آن بايد از سوي خانواده نهاده شود، موضوع ايران شناسي و ايران گردي است. امروزه شايد دانش‌آموزان صرفاً از طريق دروسي همچون جغرافيا،‌آن هم به صورت موضوعي با كشورشان آشنا مي‌شوند و درحد اينكه از نام استان‌ها و مراكز آنها مطلع شوند چيز ديگر عايدشان نمي شود.

اما اين اطلاعات درسي مي‌تواند با داده هاي تكميلي والدين در ذهن آنها نهادينه گردد. اين رويه چندين حسن دارد كه به برخي از آنها اشاره مي‌كنيم. ابتدا بايد ايران شناسي به عنوان وظيفه‌اي براي هر ايراني اشاره داشت كه لازم است تا حدلازم با تاريخ و جغرافياي كشورش آشنا باشد تا صرفاً نام ايراني را به دنبال خود نكشد.

داشتن اطلاعات كافي از ايران براي دانش‌آموزان همچون ثروتي است كه در ابعاد مختلف زندگي آينده آنها تاثير گذار خواهد بود.

امروز به دنبال گسترش تبليغات مختلف از سوي شبكه‌هاي ماهواره‌اي شهرها و مناطق كشورهاي همسايه به گونه‌اي براي ما پر زرق و برق جلوه داده مي‌شود كه ديگر از توان داخلي شهرهاي كشورمان غافل مي‌شويم. تاثير گذاري اين سبك تبليغاتي به سبب آن است كه دانش‌آموزان و حتي والدين آنها از پتانسيل‌هاي مختلف شهرهاي كشورشان در زمينه‌هاي مختلف گردشگري، اقتصادي، كشاورزي، پزشكي، ورزشي، علمي و... باخبرنيستند و ناخواسته جذب كشورهاي ديگر مي‌شوند.

اگر نخواهيم تندروي كنيم، بايد بخشي از انگيزه‌هاي مهاجرت را در همين سال‌هاي ابتدايي جستجو كرد كه افراد با چنين تبليغات خارجي، همه آسايش و مسيرهاي پيشرفت را در خارج از ايران قلمداد مي‌كنند. چرا كه در سنين كودكي و نوجواني اطلاعي از جاذبه و توانايي‌هاي داخلي كشورشان به آنها داده نمي‌شود.

امروز دانش‌آموزان ما جز اصفهان و شيراز مركزي را براي معرفي تاريخ باستاني خود نمي شناسند. بسياري از آنها و حتي بزرگترها نمي‌دانند كه قطب كشاورزي كشور كجاست؟ مركز توليد علم در حوزه‌هاي مختلف كدام شهرهاي كشور هستند و...

نبايد به راحتي از كنار اين مسئله گذشت و ضروريست تا ايران شناسي را بياموزيم و به ديگران آموزش دهيم تا هرچه بيشتر نسبت به توانايي‌ها و جاذبه‌هاي مختلف كشورمان مطلع شويم و ديگران را مطلع سازيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون