جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3603- تاریخ : 1395/01/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 حمام فين كاشان، يادگاري زيبا از عهد قاجار 

 در مجموعه‌ باغ فين کاشان 2 حمام کوچک و بزرگ وجود دارد که هر يک داراى خزينه و حوض‌هاى متعدد آب هستند.حمام کوچک آن از حيث معمارى چندان مهم نيست؛ اما حمام بزرگ آن با ستون‌هاى مرمرى و سقف نقاشى شده، بسيار جالب توجه است.

در حمام کوچک باغ فين واقعه قتل اميرکبير (قهرمان مبارزه با استعمار در دوره قاجار) روى داده است و از اين حيث، ارزش و اعتبار تاريخى دارد.

اين حمام قديمي به خاطرقتل ميرزا تقي‌خان اميرکبير صدراعظم ناصرالدين شاه قاجار در 20 دي 1230 هجري خورشيدي مشهور است.

در قسمت جنوبي باغ فين دو حمام وجود دارد که به حمام کوچک و بزرگ معروف است، حمام کوچک از آثار دوره صفويه و همراه با بناي اوليه باغ فين ساخته شده‌است. حمام بزرگ در دوران قاجاريه به وسيله فتحعلي شاه ساخته شده‌است.

حمام بزرگ مخصوص امرا و حمام کوچک اختصاص به استفاده خدام داشته‌است. در هر يک از حمام‌ها قسمت‌هايي شامل ورودي، گرمخانه، آبنما، خزينه، محل نظافت و سربينه (رختکن) به چشم مي‌خورد.

کانال‌هايي جهت تعويض آب خزينه‌ها و حوضچه‌ها در کف حمام‌ها وجود دارد. ديوار حمام‌ها با عايق رطوبتي مخصوص - ماسه، آهک يا ساروج - پوشانده شده ‌است.اين حمام داراي دالان‌ها و راهروهاي زيادي است و معماري زيبايي دارد.

حمام هاي تاريخي کاشان، از جمله آثار باشکوهي هستند که در دوران صفوي مورد ستايش جهانگردان داخلي و خارجي گرديده، به طوري که شاردن فرانسوي

مي‌گويد :«گرمابه هاي کاشان فوق العاده عالي ، خوب و تميز هستند».

اين حمام ها با معماري عالي ويژگي‌هاي خاص يکي از پنج عنصر اصلي شهر (مسجد، بازار، خانه، حمام، آب انبار) به شمار مي‌آيد.

از جمله حمام‌هاي معروف کاشان مي‌توان به گرمابه‌هاي باغ فين، حمام سلطان امير احمد، حمام گذرنو، حمام عبدالرزاق خان، حمام محتشم و... اشاره کرد.مجموعه باغ فين کاشان در سال 1382 در فهرست ميراث جهاني يونسکو ثبت شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون