جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 1765- تاریخ : 1388/06/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران - (سه شنبه)

  با تجليل از فخرالدين فخرالديني;
 پانزدهمين سالروز تاسيس خانه عکاسان با برپايي نمايشگاه عکس آغازشد 

پانزدهمين سالگرد تاسيس خانه عکاسان با نکوداشت فخرالدين فخرالديني و برپايي نمايشگاه عکس "شهر زيباي من" در حوزه هنري برپا مي شود.
به گزارش ايسنا، رسول اوليازاده مدير خانه عکاسان ايران در نشست خبري که صبح ديروز 23 - شهريور ماه - در حوزه هنري برپا شده بود، با اشاره به پانزدهمين سالروز تاسيس خانه عکاسان گفت: هرساله هم زمان با سالروز تاسيس خانه عکاسان نمايشگاهي با صد عکس از صد عکاس برپا مي کرديم که خوشبختانه امسال با فراخواني که منتشر کرديم، بيش از هزار عکس به دست ما رسيد که از ميان آن ها 200 عکس از 200 عکاس را با موضوع شهر زيباي من انتخاب کرديم.
او در بخش ديگري از صحبت هاي خود با اشاره به کتاب هايي که خانه عکاسان منتشر کرده، توضيح داد: امسال هم زمان با برپايي اين نمايشگاه، کتاب آن هم رونمايي خواهد شد و علاوه بر آن دو کتاب عکس نمايشگاه "ما مي توانيم" و همچنين مسابقه عکس "نماز و شکوفايي" نيز رونمايي خواهد شد و در کنار آن مراسم تجليل و نکوداشت استاد فخرالدين فخرالديني که آوازه و شهرت اش منحصر به ايران نيست، از چهره هاي صاحب نام عکاسي پرتره محسوب مي شود، تقدير مي کنيم.
اوليا زاده تصريح کرد: سال گذشته در مراسم بزرگداشت هادي شفاييه اعلام کرديم که از اين پس مراسم هاي نکوداشت خانه عکاسان را با اهداي تنديس يادبود زنده ياد شفاييه برپا مي کنيم و خوشحاليم که امسال اين تنديس گرانبها به فخرالدين فخرالديني اهدا مي شود تا همواره ياد و خاطره شفاييه در اذهان عکاسي ايران ثبت شود.
او همچنين از برپايي نمايشگاه عکس هاي فخرالدين فخرالديني با 40 اثر بزرگ خبر داد و افزود: اين نمايشگاه در حاشيه سالروز تاسيس خانه عکاسان در يکي از گالري هاي حوزه هنري برپا مي شود.
رييس خانه عکاسان همچنين درباره چگونگي انتخاب عکس هاي نمايشگاه "شهر زيباي من" توضيح داد: پيش از اين از عکاسان خوب کشور دعوت مي کرديم تا بهترين عکس هايشان را براي نمايشگاه سالگرد با موضوعات مختلف ارايه دهند، اما اين مسئله باعث مي شد تا ما عکس هاي متفاوتي داشته باشيم که در چيدمان نمايشگاهي وحدت موضوعي نداشتند، به همين دليل هم از سال 86 تصميم گرفتيم تا يک موضوع براي اين نمايشگاه انتخاب کنيم.
او اضافه کرد: اولين دوره اين نمايشگاه با موضوع سلف پرتره هاي عکاسان برپا شد و در سال 87 نيز به موضوع عکس از عکاسان پرداختيم و امسال نيز عکس هاي عکاسان را با موضوع "شهر زيباي من" براي نمايشگاه سالگرد انتخاب کرده ايم.
به گفته اوليازاده اين نمايشگاه روز پنج شنبه 26 شهريورماه افتتاح مي شود.
به گزارش ايسنا، در بخش ديگري از اين نشست فخرالدين فخرالديني با اشاره به چگونگي ورود خود به حوزه عکاسي گفت: پدرم عکاس بود و من که نقاشي مي کردم از 18 سالگي عکاسي را هم در کنار پدرم شروع کردم و بعد از مطالعه چند کتاب تخصصي از عکاسان معاصر گرايش خاصي به عکاسي پرتره پيدا کردم.
او گفت: عکاسي پرتره را از پدرم آموخته بودم، اما شيوه کار او با من تفاوت داشت و من بعد از تجربه هاي محدودي در ايران تصميم گرفتم براي گسترش دامنه کارم به خارج از کشور سفر کنم. چهار پنج سال در آمريکا و چندسالي در آلمان کار کردم و به شخصيت گرايي در پرتره پرداختم. درواقع سعي داشتم در عکاسي هاي پرتره خود حقايق افراد را به تصوير بکشم.
او که 40 سال برروي تکنيک هاي عکاسي کار کرده معتقد است: هنوز هم عکاسي پرتره با آن چه که او دنبال مي کند تفاوت دارد، درحالي که در اين نوع عکاسي بايد به شخصيت افراد تاکيد کرد.
فخرالديني در بخش ديگري از صحبت هايش با اشاره به نفرتي که همواره از رتوش کردن در عکاسي داشته  گفت: عکاسان با رتوش کردن بافت هايي را که در زيبايي عکاسي پرتره موثر است از بين مي برند و ميميک هاي خاص صورت فرد را محو مي کنند. به همين دليل هم معتقدم هنوز عکاسي پرتره در ايران ناشناخته است و بايد دستاوردهاي آن را به عکاسان نشان داد هرچند که معمولا کساني در اين حوزه موفق مي شوند که علاقه دارند.
فخرالديني که سال ها به عکاسي پرتره از چهره هاي ماندگار پرداخته درباره دلايل اين کار گفت: هميشه دوست داشتم نسل هاي بعد با چهره ي حقيقي هنرمندان، نويسندگان، نقاشان و افراد ماندگار حوزه هاي مختلف آشنا بشوند و آن ها را از نزديک حس کنند، به همين دليل هم به عکاسي پرتره از اين افراد رو آورديم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
زنگ ورزش
كانون