جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 1765- تاریخ : 1388/06/24 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران - (سه شنبه)

 نکته!
  تاثير خلاقيت در زندگي 

ابداعات و اختراعات محصول ذهن هاي خلاق است. علم، در همه ي عرصه ها، سرشار از اختراعات و ابداعات مختلف و رنگارنگ است. مطمئنا بدون خلاقيت، علم مزرعه اي خالي و باير بود.
آيا هنوز هم افکار و ايده هاي نو و اصيل در دنيا وجود دارد؟
 "به خاطر فکر جديدم محکوم شدم، حالا ديگر چه کار مي توانم بکنم؟"
آنقدر شکست خورده ام، که براي حل اين مشکل هيچ فکري به ذهنم نمي رسد!
اين جمله ها، انعکاس افکار فردي است که دست از خلاقيت شسته است! متاسفانه اين روزها افکار بسياري از مردم اينچنين شده است. اين افراد نمي دانند که خلاقيت ميتواند وسيله ي سودمندي  براي ايجاد تغيير و بهبودي در همه ي عرصه هاي زندگي باشد.
در موقعيتي که مشکلي وجود داشته و نياز به راه حل داريم، به طرق مختلف مي توان عمل کرد. براي حل يک مشکل، فقط يک راه وجود ندارد. خلاق بودن افقي تازه به روي شما باز مي کند و فوايد بسياري براي شما دارد. البته گهگاه از خلاقيت با عنوان رفتار لجوجانه و خودسرانه تعبير مي شود. بعضي مردم تصور مي کنند پافشاري بر يک راه متفاوت براي انجام کارها، نشانه کله شقي و لجاجت است.
هيچوقت جلوي ايده هاي خوب و جديد خود را نگيريد. هر کسي مي تواند به روش خود با مسائل برخورد کند. هر نوع تفسير و تعبير از مسائل در کار نوعي خلاقيت است. فردي که خلاقانه فکر ميکند، معمولا براي حل مشکلات، راه حل هاي مختلفي در دست دارد.
مثلا، ماشين شما در يک جاده متروک به خاطر سوراخ شدن لوله لاستيکي سيستم خنک کننده، گير کرده است. چه احساسي به شما دست مي دهد؟ حتما با خود ميگوييد که چرا بايد در چنين جاي دورافتاده اي اين اتفاق براي شما بيفتد.
اما اگر کمي خلاقانه فکر کنيد، خواهيد ديد که يک آدامس مي تواند مشکل شما را برطرف کند. شما ميتوانيد آدامس را کمي جويده و آن را در قسمت سوراخ  لوله بچسبانيد. و براي محکم ماندن آدامس در ان قسمت مي توانيد آن را با تکه اي پارچه ببنديد. با اين حرکت خلاقانه شما  قادر خواهيد بود کيلومترها راه را بدون نياز به بازديد مکانيک بپيماييد.
خلاقيت، فرايند آموزشي بي پايان است. از اين آموزش ها مي توانيد در موقعيت هاي واقعي زندگي استفاده کنيد.
براي خلاقانه فکر کردن بايد ذهنتان را کمي فعال کنيد. بايد از غالب تفکرات و ايده هاي کهنه و تکراري بيرون بياييد. و تا زماني که ايده هاي خلاقانه تان را به مرحله ي عمل نرسانده ايد، نمي توانيد از آنها مطمئن باشيد. پس اگر خطر جدي نداشته باشند، امتحان کردنشان خالي از لطف نيست.
ابداعات و اختراعات محصول ذهن هاي خلاق است. علم، در همه ي عرصه ها، سرشار از اختراعات و ابداعات مختلف و رنگارنگ است. مطمئنا بدون خلاقيت، علم مزرعه اي خالي و باير بود.
شايان ذکر است که اکثر سازش ها و اقتباسات براي ارتقا» شرايط فعلي است. با تحليل صادقانه خلاقيت، هدف نهايي بايد بر نفع همگاني و صلح جهاني پايه گذاري شود. اين اصلي ترين هدف است.
اريک فرام اين مسئله را خيلي خوب بيان کرده است: خلاقيت يعني:  متحير شويم، تمرکز کنيم، تعارضات را بپذيريم، هر روز به دنيا بياييم،  خود را بيشتر از پيش بفهميم!


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
كارتونيست
بچه هاي مدرسه
زنگ ورزش
كانون