جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3588- تاریخ : 1394/12/27 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 هنر حفظ انگيزه‌هارا ياد بگيريم 

 
تا به حال چند نفر را ديده‌ايد كه با اشتياقي شورانگيز و وصف‌نشدني فعاليتي را شروع كرده‌اند،‌ اما پس از مدتي كه با واقعيت‌ها و موانع كار روبه‌رو شده‌اند به تدريج سرد شده و ديگر اشتياقي براي ادامه مسير ندارند...

اين افراد گاهي اوقات در اثر يك اتفاق، مثل صحبت كردن با يك دوست، شركت كردن در يك كلاس آموزش تكنيك‌هاي موفقيت يا يك تفكر آني و لحظه‌اي به يك باره انگيزه بسيار بالايي براي موفق شدن پيدا كرده‌اند. اما نكته اين‌جاست كه اين گونه افراد اغلب نمي‌دانند كه مسير موفقيت يك جاده تمام آسفالت نيست و گاه بايد از پيچ و خم‌هاي بسياري براي رسيدن به مقصد نهايي گذر كرد.

روان‌شناسان معتقدند كه ابتدا آن‌چه در ذهن شكل مي‌گيرد يك تخيل است و پس از مدتي آن تخيل تبديل به آرزو و سپس آرزو به اميد و آن‌گاه اميد در صورت استمرار به اشتياق سوزان تبديل مي‌شود. اشتياق، سوخت لازم براي موفقيت است. اگر بتوان انسان را به يك اتومبيل تشبيه كرد مي‌توان گفت كه انسان براي رسيدن به موفقيت همان قدر نيازمند شور و اشتياق است كه اتومبيل به بنزين براي حركت.

پائولوكوئيليو نويسنده مشهور برزيلي در اين باره مي‌نويسد: ”ما شور و شوق خود را به دليل شكست‌هاي كوچك و لازمي كه در مسير مبارزه درست،‌ به آن برمي‌خوريم از دست مي‌دهيم و چون فراموش مي‌كنيم كه شوق يك نيروي برتر است كه به سوي پيروزي نشانه مي‌رود مي‌گذاريم از دستمان برود،‌ و بدون آن‌كه بفهميم به اين ترتيب معناي حقيقي زندگي‌مان را از دست داده‌ايم.

شايد گفته شود كه از دست رفتن اشتياق امري غيرارادي و خارج از كنترل بشر است. اين گفته شايد براي افراد معمولي درست باشد اما براي انسان‌هايي كه مايلند سررشته همه امور زندگي خود را در دست داشته باشند، فقط يك بهانه است.

اما چگونه مي‌توان با اين معضل كه باعث مي‌شود،‌ ميليون‌ها فعاليت سازنده و مثبت در دنيا نيمه تمام بماند مقابله كرد؟ براي اين كار چهارشيوه وجوددارد: نخست بايد ترس از شكست را در هم شكست. زماني را كه كودك بوديد و تازه مي‌خواستيد راه رفتن را بياموزيد به خاطر بياوريد. يادتان مي‌آيد چند بار زمين خورديد تا راه رفتن را آموختيد؟ فكر كنيد اگر در آن زمان بعد از چهار بار زمين خوردن اشتياقتان را براي تلاشي ديگر و ايستادني دوباره از دست مي‌داديد هم اكنون چه اتفاقي مي‌افتاد؟ جز اين‌كه الان در سن بلوغ هم مي‌بايستي چهار دست و پا راه مي‌رفتيد؟ اما خوشبختانه تعداد افرادي كه راه رفتن را در كودكي نمي‌آموزند بسيار اندك است زيرا كودكان كوچك‌تر از آن‌قدر كه مسايل رواني شكست، بر آنان تاثيرگذار باشد. اما چرا ما در بزرگسالي به خود مي‌آموزيم كه بايد از شكست وحشت كنيم و از هر شكست كوچك ده‌ها شكست ديگر بسازيم. مطمئنا اين چيزي جز يك نگرش غلط نيست كه از سوي جامعه و اطرافيان به مرور زمان به ما تحميل شده است و البته اين نگرش مانند هر نگرش غلط ديگري قابل تغيير است.

روش دوم اين است كه باتري انگيزش خود را مدام شارژ كنيم. چگونه؟ با يادآوري هدف اوليه و تجسم خلاق به طور مكرر، يعني تصوير موفقيت نهايي را در ذهنمان ببينيم و با آن زندگي كنيم و مطمئن باشيم كه آن تصوير در دنياي واقعيت اتفاق خواهد افتاد. البته اگر كمي تلاش كنيم و از هدف خود دلسرد نشويم.

سومين روش اين است كه گاهي بايد در كنار توجه به كيلومترهاي باقي مانده از راه، به مسير طي شده هم نظري بيندازيم و هر گاه تنبلي و نااميدي به سراغمان آمد از خود بپرسيم ”تا اين‌جاي راه با زحمت فراوان آمده‌ام، حالا حيف نيست كه كارم را نيمه تمام بگذارم؟“ اين پرسش به شما نيرو و انگيزه لازم را براي ادامه مسير مي‌دهد.

و آخر اين‌كه هر گاه ديديد واقعا دلسرد شده‌ايد يك قلم و كاغذ برداريد و همه چيزهايي را كه از نيمه تمام گذاشتن كار نصيبتان مي‌شود، در يك ستون بنويسيد. در ستون مقابل تمام لذت‌ها و دستاوردهايي را كه از ادامه دادن كار تا به آخر چه به لحاظ مادي و چه معنوي به دست مي‌آورديد،‌ بنويسيد.

اگر كفه ترازو به نفع ستون اول سنگيني كرد شما هدفتان را اشتباه انتخاب كرده‌ايد و شايد بهتر باشد در جهت تغيير مسير و افتادن به جريان صحيح زندگي گام برداريد، اما اگر مواهب ادامه دادن كار بيشتر بود بر روي همين مواهب تمركز كرده و آن‌گاه با قدرت تمام به كار خود ادامه دهيد.

منبع:موفقيت

 


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي