جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3557- تاریخ : 1394/11/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)

 "تيمفو"، شهر اژدهاي خواب‌آلود 

فاطمه عسگري‌آزاد

تيمفو، پايتخت يکي از جذاب‌ترين مقاصد گردشگري در جنوب آسياست؛ شهري روستايي که حدود 100 هزار نفر جمعيت دارد و خاندان سلطنتي بوتان هم در آن ساکن هستند. اين شهر کوچک مرکز اصلي تجارت، دولت و مذهب مردم بوتان است و با تنوع زياد رستوران‌ها، کافه‌ها و مراکز خريد در حقيقت شهر مدرني محسوب مي‌شود که البته هويت و ارزش‌هاي فرهنگي خود را به درستي حفظ کرده است.

در کمتر شهري در بوتان مي‌توان دستگاه خودپرداز پيدا کرد اما پايتخت اين کشور در اين زمينه پيشرفت‌هاي خوبي داشته است. تيمفو تلاش دارد با نمايش آداب و رسوم خاص مردم اين منطقه بوتان را از انزوا درآورد و آمار گردشگران نشان مي‌دهد تا حدود زيادي هم در اين راه موفق بوده است.

راهباني که شنل‌هاي زرشکي به تن دارند، کارگران هندي، کارمندان دولتي با لباس مخصوص و گردشگران دوربين به دست پياده روهاي اين شهر را اشغال کرده‌اند. تنها پايتخت جهان که در آن چراغ قرمزي وجود ندارد تيمفو است.

در حقيقت به جز چند تقاطع اصلي که با دستان استادانه پليس ماشين‌ها هدايت مي‌شوند در ساير نقاط اين شهر نظم ترافيکي به خودي خود برقرار است.

علت اين امر هم کم بودن وسايل نقليه در شهر است. شما در اين شهر آرامشي را تجربه خواهيد کرد که در کمتر پايتختي مي‌توان يافت. درست است که ردپاي مدرنيته در شهر ديده مي‌شود اما هنوز تيمفو يک شهر روستايي و باستاني است که پيدايش آن به قرن 12 ميلادي برمي‌گردد. نماد تيمفو تمبرهاي نفيسي است که توسط اداره پست ملي چاپ مي‌شود و علاقه مندان زيادي را از سراسر دنيا به اين شهر کوچک جذب مي‌کند. سفر به تيمفو يک سفر ايده آل براي کساني است که از مقاصد تکراري آژانس‌هاي گردشگري خسته شده‌اند و به دنبال کشف نقاط باستاني و شهرهاي ناديده جديد هستند.

براي رفتن به تيمفو احتياج به ويزاي بوتان داريد. اين کشور در ايران سفارتخانه دارد و بايد قبل از اقدام به تهيه ويزا 50 درصد هزينه سفر را پرداخت کنيد. دريافت ويزاي اين کشور غالبا توسط آژانس‌هاي مسافرتي صورت مي‌گيرد بنابراين اگر شما هم قصد سفر داريد بهتر است سراغ يک آژانس معتبر برويد تا کارهايتان سريع‌تر انجام شود.

تيمفو فرودگاه بين‌المللي به نام پارو دارد و شما براي رسيدن به اين شهر مي‌توانيد از خطوط هوايي مختلفي مانند قطر، امارات و هواپيمايي جنوب چين استفاده کنيد. البته بسياري از آژانس‌ها پرواز به کاتماندو را انتخاب مي‌کنند و از آنجا از طريق زميني دارجلينگ و سيکيم را پشت سر مي‌گذارند تا به تيمفو برسند. طولاني بودن مسير زميني ممکن است براي مسافران خسته کننده باشد اما تماشاي جاده هم لذت خودش را دارد.

جشنواره پلنگ برفي در حقيقت يک ابتکار خلاقانه تاريخي براي حفاظت از گونه‌اي پلنگ است که در اين منطقه زندگي مي‌کند. اين جشنواره به مدت دو روز در پايه کوه برگزار مي‌شود و آيين پيچيده‌اي دارد.

بوتان يکي از بهترين زيستگاه‌هاي پلنگ برفي است که امروز حياتش در معرض خطر است و جالب اينکه مردم اين سرزمين از گذشته براي حفاظت از اين حيوان آيين سنتي داشته‌اند. در دو روز مشخص شده مردم به دامنه کوه‌ها مي‌روند و ضمن خواندن آهنگ‌هاي سنتي و آيين‌هاي محلي براي زنده ماندن پلنگ‌ها دعا مي‌کنند.

تيمفو سرزمين آيين‌ها و مراسم‌هاي سنتي و مذهبي است. در هر فصلي از سال که راهي اين شهر شويد بخشي از اين رويدادهاي ملي و محلي را شاهد خواهيد بود. در ادامه شما را با 2 فستيوال بزرگ اين شهر آشنا خواهيم کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون