جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3518- تاریخ : 1394/10/01 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(سه شنبه)

 سرمقاله  

"يلداي محبت"، به بلنداي يك لبخند

حميدرضا عسگري

رسومات فرهنگي و مناسبت‌هاي ملي كشورمان به قدري زيبا و غني هستند كه مي‌توان از هركدام آنها درس هاي اخلاقي گرفت و آنها را سرمشق زندگي خود كنيم. يكي از زيباترين اين رسومات زيبا مراسم شب زنده داري "يلدا" است. بلندترين شب سال كه از ديرباز مورد توجه ايرانيان بوده است. خانواده‌هاي ايراني در شب يلدا، معمولاً شامي فراهم كرده و همچنين انواع ميوه‌ها و رايج‌تر از همه هندوانه را مهيا و دور هم صرف مي‌کنند. پس از صرف تنقلات، قصه‌گويي پيرترها براي ديگر اعضاي فاميل و همچنين فال‌گيري با ديوان حافظ رايج است.

خلاصه اينكه يك شب زيبا در كانون گرم‌ خانواده ها سپري مي‌شود تا همه در كنارهم طعم محبت و آرامش را بچشند و لذت ببرند. اما كمي دورتر از فضاي خانه‌هاي گرم ما هستند خانواده‌هايي كه يلدا براي آنها بلندترين شب تحمل سختي‌ها و مشقت‌هاست!. خانواده‌هايي كه فصل زمستان زندگيشان بسيار قبل تر آغاز شده و سرماي فقر تن آنها را لرزانده است.

قصد سياه نمايي يا تلخ كردن اولين روز زمستان به كامتان را نداريم، بلكه گوشزدي به خود و شما مي‌كنيم كه طعم محبت را چشيده‌ايم و مي‌دانيم كه اين محبت و مهرباني‌ها چه اكسيري است كه برهر دردي دوا خواهد بود. لذا اگر بلندترين شب سال براي ما يك شب خاطر انگيز و زيبا بوده، سعي كنيم شب‌هايي اين چنيني را براي ديگران نيز فراهم كنيم تا آنها نيز طعم شيرين زندگي را بچشند.

شايد گفته شود كه در اين اوضاع و احوال اقتصادي، رسيدگي به امورات زندگي خود نيز با مشكلات فراوان همراه است، اما واقعا انجام چنين كارهايي صرفاً با هزينه‌هاي مالي همراه نيست. بلكه مي‌توان راه و رسم محبت كردن را براي خود و فرزندانمان بازيادآوري كنيم و نشان دهيم كه مي‌توان با يك لبخند هم دلي را شاد كرد. هنوز هم مي‌توان با يك عيادت ساده و بي هزينه اميد را در چشمان منتظر پدرها و مادرهايي كه در گوشه خانه‌هاي سالمندان نشسته‌اند، نقش بست. هنوز مي توان با بردن اسباب بازي‌هاي دوران كودكي كه ديگر مصرفي ندارند دل بچه‌هاي بي سرپرست در يتيم‌خانه‌ها و شيرخوارگاه‌ها به دست آورد و شادي را به آنها هديه داد.

بايد ياد بگيريم كه از احوال اطرافيان خود مطلع باشيم و اگر مشكل و مانعي بر سر راه زندگيشان مشاهده مي كنيم در حدتوان حتي شده با يك دلجويي آنها را همراهي كنيم. بايد اين رفتارهاي پسنديده را همچون حفظ رسومات فرهنگي و سنتي پاس بداريم و آنها را نسل به نسل به فرزندنمان انتقال دهيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون