جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3511- تاریخ : 1394/09/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(دوشنبه)

 كشف رابطه آلزايمر و استرس 

 
محققان مركز تحقيقات سلامت دانشگاه فلوريدا به تازگي از كشف رابطه ميان پاسخ استرس مغز و نوعي پروتئين خبر داده اند كه احتمال به بيماري مهلك آلزايمر را افزايش مي دهد.به گزارش شاپرك، اين محققان مي گويند تركيبات ضد استرسي كه توسط مغز ترشح مي شود،ساخت نوعي پروتئين را افزايش مي دهد كه amyloid beta نام دارد.اين پروتئين ها به هم متصل شده و به مرور منجر به دژنراسيون مغز و بروز بيماري آلزايمر در بلند مدت مي شوند.

نتايج اين مطالعه كه درEMBO joumal منتشر شده به بررسي تاثير بالقوه استرس بر ايجاد تشديد بيماري آلزايمر پرداخته است.

محققان مي گويند عواملي مانند ژنتيك،فاكتورهاي محيطي و سبك زندگي بر بروز اين بيماري مزمن دخالت دارد و به گفته دكتر تاد گولد،سرپرست اين گروه تحقيقاتي،مطالعه حاضر حاكي از رابطه ميان استرس زياد در زندگي و افزايش ريسك آلزايمر است.به گفته گولد بررسي عوامل غير ژنتيكي در بروز آلزايمر اين روزها به مسئله اي چالش برانگيز در دنيا تبديل شده و مي تواند روي رويكردهاي درماني كه در آينده براي اين بيماري مطرح مي شود،اثر گذار باشد.

در يكي ديگر از تحقيقات جديد در اين حوزه محققان دانشگاه بيلور با بررسي عوامل تاثير گذار بر سطح استرس و نقش مادي گرايي بر ميزان شادي كه فرد در زندگي خود احساس مي كند به اين نتيجه رسيده اند كه اگر چه زندگي در دنياي مدرن ما را به سمت زندگي لوكس و مادي گرايانه سوق مي دهد،اما هيچ كدام از اجزاي اين زندگي با وجود تاثيرات رسانه و تبليغات و ... تاثيري معني دار روي احساس شادي و رضايت شما از زندگي ندارد.اين محققان مي گويند داشتن مهارت و توانايي قدرداني كردن يكي از عوامل مهم و تاثير گذاري است كه مي تواند به شادي و بالا رفتن كيفيت زندگي فرد در هر شرايطي كه هست،منجر شود.

اين مطالعه كه روي 246 نفر از دانشجويان اين دانشگاه انجام شده است،نشان مي دهد كه هر وقت فردي ارزيابي منفي از شرايط خود داشته باشد به مرور احساس ناراضايي هم در وجودش اوج مي گيرد و كمتر مي تواند احساس شادي كند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون