جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3496- تاریخ : 1394/09/01 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 خبر 

اسطوره هنرهاي باستاني،

خاتم‌کاري معجزه ابراهيم پيامبر!

خاتم‌کاري از هنرهاي ظريفه و صنايع دستي ايران است که سابقه و ريشه‌اي کهن دارد.

درباره مخترع و مبتکر خاتم بين خاتم‌سازان و هنرمندان روايات گوناگوني وجود دارد ولي آنچه قابل ذکر است آن است که به درستي معلوم نيست اولين بار خاتم‌سازي را چه کسي ابداع کرده است. در دائرةالمعارف فارسي آمده است: «زمان آغاز اين هنر دانسته نيست، و آنچه درباره آن گفته مي‌شود با افسانه همراه است. برخي از استادان خاتم‌ساز هنوز بر اين عقيده‌اند که هنر خاتم‌سازي معجزه ابراهيم پيغمبر است»

به گزارش شاپرك صنعتگران مصري اين روش را مانند بسياري از هنرها و پيشه‌هاي ديگر از قبطي‌ها اقتباس کرده‌اند، چندين قطعه و لوحه که روي آنها با چوب و استخوان موزائيک‌کاري شده است در عين الصيره نزديک قاهره دراوايل دوره اسلام به دست آمده و اغلب آنها درموزه صنايع اسلامي قاهره ويا موزه برلين وجود دارد که يکي ازعالي‌ترين نمونه‌هاي اين صنعت درموزه متروپوليتن است.

اوج شکوفايي و تکامل اين هنر در دروان صفويه بود، دراين دوران از گوشه و کنار ايران هنرمندان به اصفهان، پايتخت آن زمان آمدند و هنرهاي فراموش‌شده اين کشور ازنو پايه‌گذاري شد و هنرمندان ضمن فعاليت در رشته‌هاي خاتم‌کاري، منبت‌کاري، کاشي‌کاري و گره‌چيني، به ترميم و ساختن ساختمان‌ها و آثار گذشته و بارگاه‌هاواماکن مقدس تشويق و ترغيب شدند.

بعدها در زمان قاجاريه به علت عدم توجه به هنرها اين هنر نيز همانند ساير هنرها از درجه اعتبار و اهميت افتاد و استادان وهنرمندان اين رشته دراين دوران در بدترين وسخت ترين شرايط زندگي مي‌کردند.

درسال 1307 اوايل دوران پهلوي مدرسه صنايع مستظرفه به کوشش استاد محمد غفاري (کمال الملک) تأسيس و اين هنرستان رونق و توسعه‌اي به هنرهاي دستي کشور بخشيد و پس ازآن کارگاه‌هاي خاتم‌سازي و چند کارگاه ديگر در وزارت فرهنگ و هنر سابق تشکيل شد. آثار بجا مانده جمعي از هنرمندان شيراز، اصفهان و تهران اتاق هفت در هفت متري خاتم‌کاري شده به تمامي وسايل موجود در آن، در کاخ مرمر به مدت چهار سال. تالار خاتم مجلس شوراي ملي با 400 متر مربع خاتم‌کاري. هنر خاتم‌سازي بعد از انقلاب اسلامي در کارگاه خاتم‌سازي وزارت فرهنگ و هنر سابق تحت نام جديدي با وابستگي به وزارت فرهگ و آموزش عالي ادامه يافت و از آن زمان تاکنون سمت وسوي طرح‌ها تغيير يافته و با حذف طرح‌هاي خارجي توجه بيشتري به سنت‌گرايي معطوف يافته وازآن به بعد خط و نوشته وارد خاتم شد.


"رزجرد" جاذبه اي از ديار قزوين

رزجرد (رز به معناي تاکستان و جرد معرب گرد ميباشد)،رَزجـِرد يکي از روستاهاي بخش مرکزي شهر قزوين در استان قزوين است. مردم رزجرد تات‌زبان‌اند و اين روستا در زبان محلي ززي‌يَرد ناميده مي‌شود.

به گزارش شاپرك ، اين روستا در فاصله 21 کيلومتري شمال شرقي شهر قزوين و در مسير جاده الموت واقع شده است و به دليل داشتن آب و هواي مناسب، باغچه‌سراهاي تفريحي و کوهستاني بودن؛ پذيراي اهالي قزوين به ويژه در تعطيلات است. گردشگران و بازديدکنندگان قلعه الموت و درياچه اوان نيز از اين روستا مي‌گذرند.

اين روستا داراي دو قلعه مي باشد از جمله ، 1- قلعه سنگرود: اين قلعه در زبان محلي به «قاله سنگه رو» معروف است.2- قلعه: ديوارهاي قديمي اين قلعه که از خشت و ساروج درست شده اند هنوز پابرجا هستند و احتمالاً يکي از برج هاي ديده باني فرقه اسماعيليه (حسن صباح) مي‌‌باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون