جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3486- تاریخ : 1394/08/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 خبر ادبي 

واکنشي به خيز آذربايجان براي تصاحب شاهنامه

«اقدام آذربايجان مضحک است»

رييس انجمن نگارگري ايران گفت: اقدام کشور جمهوري آذربايجان براي ثبت هنر نگارگري و مينياتور ايران به نام خود، کاري مضحک است و بايد با آن برخورد جدي شود.

محمدباقر آقاميري در گفت‌وگو با ايسنا‌، درباره انتشار کتابي شامل نگارگري‌هاي ايراني توسط جمهوري آذربايجان و توزيع آن در اکسپوي 2015 ميلان، اظهار کرد: من نمي‌دانم چرا آذربايجاني‌ها اين عقده را دارند که همه‌چيز را به اسم خودشان بزنند. اگر کانال آذربايجان را نگاه کنيد، در برنامه فرهنگي - هنري‌شان يک مينياتور بزرگ از دوره صفويه مي‌گذارند و شعار مي‌دهند که اين هنر براي ماست. در حالي که اين اقدام بسيار مضحک است، چون همه‌ي اشعار آن‌ها به زبان فارسي است.

او ادامه داد: يک زماني همه اين سرزمين‌ها جزو خاک ايران بوده و به‌خاطر بي‌لياقتي شاه‌هاي قاجار تکه‌پاره شده است. حالا اين کشورها مي‌خواهند هنر اصيل و ماندگار ايران را در حوزه‌هاي مختلف به اسم خودشان به ثبت برسانند. البته هر کاري که بخواهند بکنند براي خودشان بد است، چون در همه کتاب‌هايي که در 70 سال گذشته در لندن و نيويورک و کشورهاي غربي چاپ شده، عبارت Persian painting آمده است.

آقاميري همچنين بيان کرد: در دوره حکومت صفوي شهرهاي تبريز، قزوين و اصفهان مرکز حکومت بودند. کسي نمي‌تواند تاريخ را خدشه‌دار کند. بنابراين بايد قاطعانه با اين نوع رفتارها برخورد کرد، به نظر من، همه اين کارها ناشي از کم‌کاري و سوءمديريت در وزارت ارشاد است. سازمان ميراث فرهنگي هم هيچ حرکت و کار مفيدي در اين زمينه انجام نمي‌دهد و هرچه انتقاد در رسانه‌ها منتشر مي‌شود، انگار گوش‌ها کر و چشم‌ها بسته است.

رئيس انجمن نگارگري ايران اضافه کرد: متأسفانه کساني در مديريت فرهنگي کشور هستند که براي ارزش‌هاي اين مملکت قدم برنمي‌دارند و دنبال منافع شخصي خودشان هستند، کساني که دلسوز نيستند و تابه حال قدمي برنداشته‌اند.

به گزارش ايسنا، پاويون کشور جمهوري آذربايجان در اکسپوي 2015 ميلان کتاب نفيسي را شامل مينياتورهاي ايراني با عنوان «مينياتور آذربايجان» به بازديدکنندگان عرضه کرد.

در اين کتاب که خبرنگار ايسنا به نسخه‌اي از آن دست يافته، با امتناع از ذکر نام «ايران»، شهرهاي اردبيل، تبريز، اروميه و مراغه (در استان‌هاي اردبيل و آذربايجان شرقي و غربي ايران) تا ايروان (پايتخت جمهوري ارمنستان) و باکو (پايتخت جمهوري آذربايجان)، قلمرو هنر اين کشور توصيف شده است.

نکته‌ي عجيب‌تر اين‌که در صفحه‌هاي متعدد اين کتاب، تصويرهايي از کتاب‌هاي قديمي خطي و نگارگري ايراني به‌عنوان نمونه‌هايي از مينياتور آذربايجان ارائه شده است. در بالاي تصويرها نيز نام آثار، اديبان و داستان‌هاي مختلفي چون شاهنامه فردوسي، ديوان حافظ، خمسه‌ي نظامي، گرشاسب‌نامه، کليله و دمنه، هماي همايون، خاورنامه، جامع‌التواريخ، هفت اورنگ، فال‌نامه و... با تلفظ فارسي، اما به خط لاتين آمده است. محل خلق يا نگهداري بسياري از آثار نيز شهرهايي مانند تبريز ذکر شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي