جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3480- تاریخ : 1394/08/12 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 اخبـــــــــار 

"برج بلم" قصري دريايي در پرتغال

يکي از شگفتي هاي کشور پرتغال، برج بلم يا قصري در ميان درياست. اين برج منحصر به فرد که در ميان آب هاي دريا ساخته شده يکي از جاذبه هاي گردشگري اصلي کشور پرتغال محسوب مي شود .

به گزارش شاپرك،" بلم" نام برجي مستطيلي شکلِ که در بخش سانتا مارياي شهر ليسبون قرار گرفته و به عنوان يکي از بناهاي تاريخي قابل توجه معرفي شده است .

طراحي ساخت "برج بلم" در زمان شاه جان دوم در سده پانزدهم ميلادي و به دستور او انجام شد که به عنوان بخشي از استحکامات دفاعي منطقه در دهانه رودخانه تاقوس (Tagus River) محسوب مي شده است و دروازه تشريفاتي ليسبون به حساب ميومده. اما ساخت اين برج در زمان شاه جان دوم هرگز آغاز نشد و تنها پس از گذشت نزديک به 20 سال در اوايل سده شانزدهم ميلادي و در زمان پادشاهي مانوئل يکم عمليات ساخت آن آغاز شد. اين پادشاه در نظر داشت تا حاشيه شمالي رودخانه تاقوس را از نظر نظامي غني سازد. او ساخت برج رو سال 1513 ميلادي و در ساحل بلم آغاز کرد و نام آن نيز به واسطه همين ساحل به برج بلم مشهور شد. ساخت اين برج به سبک معماري منيولاين که سبک معماري پرتغالي سده شانزدهم به حساب مي ايد، انجام گرفته است شايان ذكر است در اين بناسبک هاي ديگر معماري نيز مشاهده شده است .


بررسي مطالعات علمي انجام شده بربقاياي مرد نمکي زنجان

مطالعات علمي انجام شده بر روي مرد نمکي مکشوفه از معدن نمک زنجان در کارگاه آموزشي" آشنايي با روش هاي علمي در هنر و باستان سنجي "که به همت پژوهشکده حفاظت و مرمت برگزار شد مورد بررسي قرار گرفت.

به گزارش شاپرك و به نقل روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري ، منيژه هاديان دهکردي دبير علمي اين کارگاه به بيان مختصري در مورد مطالعات علمي انجام شده بر بقاياي مرد نمکي (نيم تنه موميايي طبيعي) مکشوفه از معدن نمک زنجان پرداخت که در سال 1372 بطور تصادفي در اين معدن کشف و سپس براي مطالعات باستان سنجي به آزمايشگاه تحقيقاتي مرکزي(پژوهشکده حفاظت و مرمت فعلي) منتقل شد .

وي تصريح کرد که آزمايش ساليابي کربن 14، بررسي‌هاي مولکولي DNA، مطالعات بافت‌شناسي، راديوگرافي و سي‌تي اسکن از جمله مطالعات انجام شده بر روي نيم تنه مرد نمکي بوده است. کارشناس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاريخي –فرهنگي افزود: مطالعات نساجي از قبيل الياف شناسي، مشخصات ريسندگي و بافندگي و رنگ رزي بافته‌هاي متعلق به اين موميايي نيز بخش ديگري از مطالعات علمي انجام شده بر روي اين مجموعه تاريخي بوده است.

هاديان دهکري با بيان اينکه قدمت اين مجموعه بر اساس نتايج ساليابي به 1700 سال پيش بر مي‌گردداظهار داشت : اين مجموعه پس از مطالعات لازم از سال 1374 در موزه ملي ايران به نمايش در آمده است.


كشف محوطه ماقبل تاريخ در سردشت

کاوش هاي نجات بخشي درمحدوده سد سردشت پرده ازاستقرارهايي برداشت که قدمت آنها درمحوطه اي به نام باغي ازهزاره ششم پيش از ميلاد شروع شده و تحت عنوان فرهنگ هاي نوسنگي سفال و يا حاجي فيروز شناخته مي شوند.

به گزارش شاپرك وبه نقل از روابط عمومي پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري ،يوسف فلاحيان سرپرست هيات کاوش هاي نجات بخشي سد سردشت با اعلام اين خبر گفت :حوزه رودخانه زاب کوچک منطبق بر منطقه سردشت يکي از حوزه هاي مهم باستان شناسي ايران محسوب مي شود که استقرارهاي مهمي ازدوران پيش از تاريخ تا دوران تاريخي درآن شکل گرفته است.او افزود: دراين منطقه به غير از سابقه مطالعات باستان شناسي در تپه هاي تاريخي ربط تاکنون کاوش باستان شناسي ديگري انجام نگرفته است.به گفته اين باستان شناس ، از اواخر شهريور ماه امسال 5 تيم کاوشگر مرکب از اعضاي باستان شناس زيرنظر پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري به منظور مطالعه آثار تاريخي دراين منطقه مشغول به فعاليت شده اند.

فلاحيان تصريح کردکه دراين دوره ازکاوش ، مطالعات ژئوفيزيک ، نقشه برداري،کاوش هاي مطالعاتي و نجات بخشي و مطالعات مردم شناسي در محوطه هاي باغي ، بالان ،ملاوسو،بروه و نيسک آباد در حال انجام است.

او افزود:درهمين مدت کوتاه کاوش در محوطه هاي ياد شده پرده ازاستقرارهايي برداشت که قدمت آنها در محوطه اي به نام باغي ازهزاره ششم پيش از ميلاد شروع شده و به فرهنگ جوامع يکجا نشين کشاورز متعلق است که تحت عنوان فرهنگ هاي نوسنگي ،سفال و يا حاجي فيروز مشخص مي شوند.فلاحيان گفت :باتوجه به کشفيات اخير مي توان گفت که اين منطقه محل تلاقي فرهنگي هايي ازنقاط مرکزي و شمال غربي ايران نظير فرهنگي هاي موسوم به دالما و يا حاجي فيروز از يک سو و فرهنگ هاي برخاسته ازبين النهرين موسوم به سفال لبه واريخته و يا مربوط به دولت آشور ازسوي ديگر با تاثيرگذاري محلي بوده است.

وي پژوهش هاي باستان شناسي دراين منطقه را به دليل تکميل کورونولوژي آن داراي اهميت بسزايي دانست و خاطرنشان ساخت که با توجه به کمبودمطالعات باستان شناسي پيشين دراين محوطه اجراي اين مطالعات اهميت آن را درمنطقه دوچندان مي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون