جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3449- تاریخ : 1394/07/05 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 آموزشي 

نظارت بر آنچه کودکان از رسانه ها مي آموزند

نويسنده : سعيده دهقان نيري . هنر آموز ناحيه 3 کرج . استان البرز

قسمت دوم - پاياني

ـ بي‌قراري و ناآرامي در مدرسه؛ کودک با الگوبرداري از شخصيت‌هاي کارتوني فيلم‌ها يا بازي‌هاي رايانه‌اي رفتارهاي نادرستي انجام مي‌دهد. مثل آسيب‌رساندن به همکلاسي‌ها. جدا از اين مسايل، آنچه بيش از هر چيز نگران‌کننده است، آثار روحي رواني به جا مانده از ديدن اين صحنه‌هاي خشونت‌بار است. بررسي‌ها نشان مي‌دهد يک سوم از کودکاني که در بزرگسالي رفتارهاي خشونت‌آميز از خود نشان مي‌دهند، در کودکي حداقل براي يک بار، صحنه خشونت‌باري را به صورت واقعي ديده‌اند.

والدين بيدار شوند

والدين نقش مهم و حساسي در تغذيه روحي ـ رواني فرزندشان به عهده دارند. بنابراين بد نيست اين چند نکته را به ياد بسپاريم:

ـ همراه فرزندمان باشيم؛ هنگامي که برنامه‌اي را تماشا يا با بازي يارانه‌ا ي بازي مي‌کند، به بهانه اينکه دوست داريم ما هم برنامه را ببينيم يا بازي را ياد بگيريم، کنارش بنشينيم و از محتواي آنچه مي‌بيند، آگاه شويم.

ـ او را به سمت بازي و سرگرمي‌هاي ديگر سوق بدهيم. اما با برنامه‌ريزي و به تدريج تا لج بازي نکند.

ـ به جاي جر و بحث براي نديدن برنامه‌اي يا بازي کردن با بازي يارانه‌اي، همراه او برنامه را ببينيم و حين تماشا يا بازي، دلايل نامناسب بودن برنامه يا بازي را براي او توضيح بدهيم تا قانع بشود.

مطمئن باشيم، بار اول قانع نخواهد شد،‌ بنابراين بايد اين کار را تکرار کنيم.

ـ غفلت، هرگز؛ اگر چه بچه‌ها به عمد از غفلت والدين‌شان سوء استفاده نمي‌کنند؛ اما بي‌توجهي‌ ما اين شرايط ناخواسته را برايشان آماده مي‌کند.

ـ به بهانه آشنايي با شخصيت‌هاي کارتون‌ها و بازي‌هاي رايانه‌اي، از او بخواهيم درباره آنها برايمان صحبت کند. به اين ترتيب به راحتي به محتواي آنچه مي‌بيند يا با آن بازي مي‌کند، پي مي‌بريم.

ـ دور نگه داشتن کودک يا نوجوان از آنچه به عنوان سينماي روز جهان و يا بازي‌هاي رايانه‌اي مطرح است، کار درستي نيست.

بنابراين با انتخاب درست، هم او را از دنياي اطراف دور نگه نداشته‌ايم و هم تغذيه مناسبي براي روح او فراهم کرده‌ايم و در نهايت اينکه در دنياي امروز که کودکان و نوجوانان در سريع‌ترين زمان ممکن مي‌توانند به آخرين اخبار و اطلاعات، فيلم‌ها و کارتون‌ها، بازي‌هاي رايانه‌اي و… دست يابند، دور نگه داشتن آنها از آن چه نمي‌خواهيم بياموزند، هر چند به نظر سخت و محال به نظر مي‌آيد، اما ناممکن نيست و کافي است کمي هوشيارانه رفتار کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون