جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3444- تاریخ : 1394/06/29 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 نگاه 

قلعه بارچين پناهگاهي امن براي زرتشتيان

نرگس عبدي فر

قلعه بارچين در استان يزد و در يكي از آباديهاي حوزه شرقي ميبدو در محله بارچين واقع شده است وده هزار مترمربع مساحت دارد. كاربري بنا به منظور پناه گرفتن در مواقع ناامن بوده كه به دستور اربابان زردشتي اين محل بنا شده است .

بناي قلعه برروي دو طبقه ساخته شده وداراي چهار برج ساده در چهار گوشه و يك ورودي در سمت شمال مي باشد.در بالاي سردر ورودي اتاقي قرار دارد كه مختص ارباب قلعه بوده است.پلان قلعه به صورت حياط مركزي مي باشد كه اتاقها در اطراف حياط واقع شده اند .

پوشش اتاقهاي طبقه اول به صورت طاق ضربي و در طبقه دوم به صورت فيل پوش مي باشد. مهمترين تزئيناتي كه در بنا به كار رفته قاب بنديهايي مي باشد كه در جبهه شرقي و غربي مشاهده مي شود جنس اصلي مصالح به كاررفته در بنا از گل و خشت مي باشد. در بعضي جاهاي آن از بتوني محکم به نام ساروج که محکم ترين ملاط است وترکيبي از خاکستر، اهک، سفيده تخم مرغ ،مي باشدساخته شده است .

اتاق بزرگي در سر در گاه قلعه واقع است که شاه نشين نام دارد مردم روستا تماما در موقع خطر در اين دژپناه مي گرفتند وجا مي شدند .اتاقها براي افراد خاص معين بوده وهر فردي نسبت به جايگاهش در آن اسکان داده مي شده است . آب از قنات بارچين که به نام باني زردشتي اين دژاست از آن رد مي شد وقلعه را مشروب مي ساخته است .شايان ذكر است اين بنا داراي اصطبل نيز مي بوده.

اين قلعه به شماره 8549در ميراث فرهنگي کشور به ثبت رسيده است .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون