جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3432- تاریخ : 1394/06/15 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)

 موفقيت دانشمندان در فشرده کردن ذرات نور 

 
گروهي از دانشمندان براي نخستين بار موفق به فشرده کردن ذرات نور شدند.به گزارش ايسنا، دانشمندان در آزمايشي غيرمتعارف دريافتند که برخلاف باور موجود مي‌توان ذرات نور فشرده شده را مشاهده کرد.فشرده شدن ذرات نور، يک پديده کمتر شناخته شده در دنياي فيزيک کوانتوم است. در اين پديده نادر، حالتي از نور موسوم به نور کم نويز توليد مي‌شود که مي‌توان از آن براي شناسايي امواج ضعيف گرانشي زمين استفاده کرد.

دانشمندان در مورد شيوه ساخت امواج نور فشرده اظهار کردند: متداول‌ترين راه براي توليد ذرات فشرده نور، شليک ليزر به درون يک بلور با ساختار غيرخطي است. پس از گذشت 30 سال از اين نظريه، دانشمندان يک روش ديگر براي توليد نور فشرده پيدا کردند؛ در اين روش يک اتم را به کمک مقداري نور مشخص برانگيخته مي‌کنند که اتم پس از برانگيختگي، امواج نوري را به شکل نور فشرده از خود منتشر مي‌کند. پروفسور ميت اتچور، متخصص فيزيک کوانتوم از دانشگاه کمبريج اظهارکرد: فشرده‌کردن نور يکي از سوالات حياتي موجود در دنياي فيزيک کوانتوم است، اما پس از سال‌ها مطالعه و تحقيقات، بسياري از افراد ديدن پديده نور فشرده‌شده را غيرممکن مي‌دانند.

وي در ادامه افزود: ما در آزمايش‌هاي انجام شده موفق به توليد نور فشرده شديم و علت موفقيت ما استفاده از يک اتم مصنوعي با خواص نوري برتر از اتم‌هاي طبيعي است.در آزمايش‌هاي انجام شده مشخص شد که يک فوتون پس از برخورد با اتم موردنظر فشرده مي‌شود.

بسياري از دانشمندان فيزيک کوانتوم، شناخت ماهيت فشرده شدن يک ذره نوري را بسيار پيچيده و غيرقابل توضيح مي‌دانند، چرا که با فشرده شدن يک فوتون نوري، شناخت بشر از نور کاملا تغيير خواهد کرد.

محققان با موفقيت در فشرده کردن يک ذره يا فوتون نور، کليه باورها و نظريات در مورد عدم نوسان اتم‌ها در شرايط تاريکي مطلق را رد کردند، چرا که در نتايج بدست آمده مشخص شد که حتي در تاريکي مطلق نيز مقداري نوسان محيطي وجود دارد. اتچور در مورد جزئيات پيچيده تحقيق بر روي فشرده‌کردن نور افزود: اگرچه فرآيند فشرده‌کردن نور بسيار پيچيده و نيازمند تجهيزات بسيار حساس است، اما ما براي نخستين بار موفق به انجام فرايند فشرده کردن نور براي شناخت بيشتر اين ساختار طبيعي شديم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون