جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3423- تاریخ : 1394/06/04 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)

 آغاز به کار 1000 مدرسه محيط زيستي در سال تحصيلي جديد 

 
مديرکل آموزش و مشارکت‌هاي مردمي سازمان حفاظت محيط زيست از آغاز به کار 1000 مدرسه محيط زيستي در سال تحصيلي جديد خبر داد.به گزارش شاپرك، محمد درويش با بيان اينکه در 23 تير طي جلسه‌اي بين وزير آموزش و پرورش و رئيس سازمان حفاظت محيط زيست، تشکيل مدارس جم (مدارس جامع محيط زيستي)به طور رسمي اعلام شد، گفت: هفته پيش نيز خانم ابتکار طي يک نامه به آقاي فاني منشور 25 صفحه‌اي مدارس جم را تقديم کردند و همچنين نامه‌اي نيز به اداره‌هاي کل محيط زيست در 31 استان ارسال شد که طبق آن از نظر حقوقي امکان افتتاح مدرسه محيط زيستي براي هر فرد حقيقي و حقوقي، فراهم شده است.

وي افزود: اگرچه در اين مرحله بخش غيردولتي امکان ورود به طرح مدارس جم را دارند، اما برنامه ما اين است که به تدريج مدارس دولتي هم مشمول اين طرح شوند.

مديرکل آموزش و مشارکت‌هاي مردمي سازمان حفاظت محيط زيست با اشاره به طرح 60 مدرسه جم که قرار بود با آغاز سال تحصيلي جديد فعاليت خود را شروع کنند، اظهار کرد: بعد از بررسي‌ها به اين نتيجه رسيديم که وزارت آموزش و پرورش به جاي اينکه تنها 60 مدرسه جم داير کند، مي‌تواند اين نوع مدرسه را در سراسر کشور گسترش دهد. بنابراين اين وزارتخانه به کليه مدارس کشور بخشنامه کرد که در صورت تمايل مي‌توانند اين طرح را در مدارس خود اجرا کنند و هيچ محدوديتي در اين زمينه وجود ندارد.

درويش با بيان اينکه در سال تحصيلي جديد بيش از 1000 مدرسه محيط زيستي در کشور آغاز به کار خواهند کرد، افزود: هفته گذشته طي جلسه‌اي که با شوراي اداره استان اردبيل داشتم، معاون استاندار و اعضاي دهياري و بخشداري اين استان نيز ابراز تمايل کردند که مدارس محيط زيستي را در کل استان داير کنند. همچنين تفاهم‌نامه‌اي هم بزودي با سازمان آب و برق استان خوزستان امضا مي‌کنيم که طبق آن اين سازمان متعهد مي‌شود که به تاسيس مدارس محيط زيستي در کل استان کمک کند.

وي با اشاره به سازمان‌هاي حامي طرح مدارس جم در سراسر کشور گفت: در ابتدا فکر مي‌کرديم براي تاسيس مدارس جم در کل کشور حمايت مالي کافي وجود نداشته باشد، اما وزارت نفت در بوشهر، سازمان آب و برق خوزستان، استانداري اردبيل و افراد حقيقي حمايت مالي اين طرح را عهده‌دار شدند و اين مدارس از مهر امسال شروع به فعاليت مي‌کنند.

درويش با تاکيد بر اينکه در مدارس محيط زيستي اين طور نيست که درس جديدي به نام درس «محيط زيست» را وارد محتواي آموزشي دانش‌آموزان کنيم، اظهار کرد: در اين طرح دنبال آموزش و تعليم معلمان و کادر آموزشي هستيم؛ در حال حاضر نيز 18 هزار نفر از 56 هزار معلم آموزش ديده‌اند. در اين طرح قصد داريم دانش‌آموزان با مشاهده تغيير رفتار معلمانشان در مواجهه با طبيعت و حرمتي که آنها به طبيعت مي‌گذارند، به قدر و اهميت محيط زيست خود آگاه شوند و در حفظ و مراقبت از ان کوشا باشند.

وي با اشاره به اينکه اين مدارس براي سن پيش‌دبستاني تا ابتدايي اول است، گفت: قرار است که اجازه بدهيم در قالب پيوست چهارم منشور مدارس جم (مدارس جامع محيط زيستي)، دانش‌آموزان به دل طبيعت بروند تا به صورت خودانگيخته تجربه لمس طبيعت را داشته باشند. وزارت آموزش و پرورش نيز وعده کرده که دانش‌آموزان بتوانند حداقل در هفته نيم روز به دل طبيعت بروند.

مديرکل آموزش و مشارکت‌هاي مردمي سازمان حفاظت محيط زيست در مورد ورود مباحث زيست‌ محيطي به کتب درسي دانش‌آموزان گفت: تغيير 35 عنوان از کتاب‌هاي درسي با محتواي محيط زيستي اتفاق افتاده است. اين تغييرات در کتاب‌هاي جغرافيا، علوم اجتماعي مقاطع مختلف دانش‌آموزان و بيش‌تر در بخش‌هاي مربوط به استان‌شناسي اعمال شده است.درويش در پايان افزود: بسته به ويژگي‌هاي اقليمي استان‌هاي مختلف عناوين درسي تغيير کرده، براي مثال در بخش استان‌شناسي يزد بحث زيستگاه يوزپلنگ اضافه شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون