جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3423- تاریخ : 1394/06/04 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(چهارشنبه)

 شور فوتباليست نوجوان 12 ساله براي درخشش 

 
پا به توپ جلو مي رود و شوت مي کند، در دلش آرزوي بزرگي دارد؛ آرزويي از نوع بزرگ شدن و بازي کردن در يک تيم مطرح اروپايي.

هرچند گام هايي کوچک دارد ولي وقتي مي بيند تماشايش مي کنند و گاهي هم مورد تشويق قرار مي گيرد سعي مي کند گام هايش را کمي بزرگ تر بردارد تا نشان دهد که او هم مي تواند روزي مايه افتخار شهر و استان و کشورش باشد البته اگر در کنار تلاش خود ، حمايت هاي خانواده و مسئولان ورزشي همراهش باشد.

هرچند فستيوال مدارس فوتبال در زمين چمن پتروشيمي يک روزه برگزار شد ولي براي نونهالان روزي به يادماندني و دلپذير بود. چرا که در کنار دوستان و همسالان خودي نشان دادند و در کنار آن يک روز را به معناي واقعي تفريح و ورزش کردند و عطش ديده شدن خود را کمي التيام بخشيدند و خيلي از علاقمندان را براي تماشاي اين فستيوال که برنامه اي براي توجه به ورزش پايه و کشف استعدادهاي فوتبال بود به سمت زمين چمن پتروشيمي راهي کردند.

شوت کردن ها، پنالتي زدن ها، دريبل ها، روپايي ها، حرکات نمايشي، ارائه تکنيک و تاکتيک ها، مسابقه دادن ها، شرکت در کارگاه هاي آموزشي، صحبت با مربيان و استعداديابان ، حضور در کنار خانواده ها و خيلي موارد ديگر تنها گوشه هايي از اين فستيوال را به نمايش مي گذارد که ديدنش براي هرکسي خالي از لطف نيست.

از استقلال تا کريس رونالدو شدن

به گزارش خراسان ، اشکان فخرايي نوجوان 12 ساله اي که 4 سال در فوتبال فعاليت دارد تيم مورد علاقه اش را استقلال عنوان مي کند و در مورد آموخته هايش در اين فستيوال مي گويد: در اينجا آموختم در کدام پست بهتر کار مي کنم و از اين به بعد تمرکزم را روي اين پست جمع مي کنم. وي که عضو تيم مدرسه سياه جامگان شيروان است و دومين سال حضور خود در اين فستيوال را تجربه مي کند، ادامه مي دهد: بازيکنان مورد علاقه ام سردار آزمون و کريس رونالدو هستند و تلاش مي کنم به آرزوهايم برسم. محمد حسين نوروزي ديگر نونهال حضور يافته در اين فستيوال است که برگزاري يک دوره يک روزه را زمان کمي براي استعداديابي و آموزش ها مي داند و مي گويد: اگر زمان دوره ها بيشتر شود بهتر خواهد بود و دوست داشتم خانواده ام اينجا مي آمدند. وي با بيان اينکه در اينجا بايد خوب بازي کنيم ابراز مي‌دارد: کارگاه هاي آموزشي مطالب خوبي آموزش مي دهند و اميدوارم بتوانم به مراحل بالاتر برسم.رحمتي يکي از اولياست که با علاقه وافري مشغول تماشاي بازي فرزندش است و با شور وحال زيبايي مي گويد: اگر به اين فرزندان چه از طرف خانواده ها و چه از طرف مسئولان و متوليان ورزش بها داده شود و حمايت شوند مي توانيم براي استان در آينده ، تيمي در ليگ هاي کشور داشته باشيم.

رشد و پويايي در کنار ايجاد انگيزه

مربي مدرسه فوتبال اسفراين هم چنين فستيوال هايي را موجب انگيزه بخشي به علاقمندان مي داند و مي افزايد: اين فستيوال ها يعني انگيزه براي ورزشکاران و ارزش قائل شدن براي کار مربيان. «حسن پور»محل برگزاري اين برنامه را مکاني خوب و ايمن مي داند و ادامه مي دهد: شور و حال نونهالان از يک ماه پيش از حضور در اين فستيوال چند برابر شده بود و امروز هم با انگيزه و اشتياق بالايي بازي مي کنند.

ديده شدن بازيکنان شهرهاي کوچک

مربي مدرسه گوهر کوير جاجرم هم رشد و پويايي را مهم ترين ثمره اين فستيوال ها مي داند و مي گويد: تنها خوبي اين فستيوال ها اين است که بازيکن هاي شهرستان هاي کوچک هم ديده مي شوند.«شاهي پناه» ابراز مي دارد: اگر براي بازيکنان شهرستان هايي که از محل برگزاري اين فستيوال فاصله زيادي دارند مکاني براي استراحت در نظر گرفته شود مي توان از خستگي که براي برخي از ورزشکاران به دليل بعد مسافت ايجاد شده است و باعث کاهش تمرکز و کيفيت کار آن ها مي شود جلوگيري کرد.

حضور بيش از 12 استعدادياب

ناظر مدارس فوتبال استان هم در ادامه فستيوال ها را عرصه ظهور و نشان دادن توانايي هاي ورزشکاران مي داند و مي گويد: نسبت به سال گذشته هم رشد کمي و هم کيفي را شاهد هستيم و تلاش خواهيم کرد اين روند ادامه يابد.«قاسم زاده» با بيان اينکه حدود 12 استعدادياب در اين فستيوال حضور دارند ، تصريح مي کند: پيشنهاد داديم اين برنامه را براي افراد زير 10 سال هم در نظر بگيرند و فدراسيون هم اجراي آن را به سال بعد موکول کرد.

توجه به تکنيک پايه

يکي از استعداديابان حضور يافته در اين فستيوال با بيان اينکه استعداديابي شرايط ويژه اي دارد و در کنار خانواده درجه يک، افراد درجه 2 فاميل هم از لحاظ فيزيکي بررسي مي شوند مي افزايد: در اينجا بيشتر تاکيد بر تکنيک پايه است و به تمرکز بر نحوه ضربه زدن، شوت و حرکاتي از اين دست که نشان دهنده توانايي و استعداد ورزشکاران است توجه مي شود. «ايمان اشراقي» با اشاره به امتياز دهي ورزشکاران در زمينه هاي در نظر گرفته شده ادامه مي دهد: نظر شخصي در اينجا جايي ندارد و نظرات استعدادياب ها خيلي به هم نزديک است و بازيکن خوب از ضعيف راحت تشخيص داده مي شود. وي با بيان اينکه از بازي ها لذت بردم، پيشنهاد تاسيس مدرسه فوتبال استان با هدف توجه ويژه به استعداد هاي برتر با نظارت و حمايت متولي را مطرح مي کند و ابراز مي دارد:توجه به درآمد زايي در مدارس فوتبال امري مشهود است و اگر تيم منتخب استان در مدرسه فوتبال ويژه و بدون هزينه رشد و پرورش يابد پيشرفت خوبي را در آينده فوتبالي استان شاهد خواهيم بود.

رسانه ها عامل مهم پيشرفت ورزشي

مسئول کميته جوانان و استعداديابي هيئت فوتبال استان رسانه ها را يکي از عوامل مهم پيشرفت ورزش عنوان مي کند و مي گويد: اگر رسانه ها حضور فعالي داشته باشند ورزش استان هم پيشرفت مي کند. «سعيد کريمي» هدف اصلي اين فستيوال ها را لذت بردن نونهالان از بازي و فوتبال مي داند و ابراز مي دارد:اين ورزشکاران در مدارس خود آموزش ديده اند و در اينجا آن آموزش ها نمود مي يابد. وي زحمت و تلاش واقعي را متوجه مربياني مي داند که با تلاش خود موجب رشد و پيشرفت فوتباليست ها مي شوند و خاطر نشان مي کند: اين برنامه ها انگيزه لازم را براي فعاليت ورزشکاران و مربيان فراهم مي کند.

12 نفر از 144 ورزشکار انتخاب مي شوند

رئيس هيئت فوتبال استان هم شور و حال فستيوال را عالي ارزيابي مي کند و مي گويد: طبق قانون فستيوال سالي يک بار برگزار و افراد مستعد براي مرحله کشوري انتخاب مي شوند. «جعفرزاده» با اشاره به برگزاري فستيوال کشوري در 16 شهريورامسال به مدت 2 روز در تهران مي افزايد: در فستيوال استان 144 ورزشکار در قالب 11 مدرسه که 9 مدرسه مجوز دار و 2 مدرسه در شرف اخذ مجوز هستند حضور دارند. وي با بيان اينکه هيچ استعداديابي از نمره استعدادياب ديگر اطلاعي ندارد و در نهايت در پايان در کميته فني اين امتياز ها جمع بندي مي شود تصريح مي کند: تمامي استعدادياب ها بومي هستند و هرچند از 10 روز گذشته، زمان برگزاري اين برنامه را به فدراسيون اعلام کرديم تا استعدادياب هاي فدراسيون در استان حضور يابند ولي کسي حضور نيافته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون