جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3409- تاریخ : 1394/05/18 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(يكشنبه)

 معرفي برترين اسباب‌بازي‌هاي ايران
 "فاميل دور" اول شد 

 
برترين اسباب‌بازي‌هاي توليدشده در ايران به همراه طرح‌هاي برگزيده طراحان داخلي از سوي اولين جشنواره ملي اسباب‌بازي معرفي و تقدير شدند.به گزارش اداره‌کل روابط عمومي و امور بين‌الملل کانون، عصر جمعه 16 مرداد در مراسمي که با حضورمديرعامل کانون و يکي از مسوولان معاونت علمي و فن‌آوري رياست جمهوري و برخي نمايندگان مجلس شوراي اسلامي برگزار شد، نزديک به شصت جايزه در بخش‌هاي اصلي و جنبي اين جشنواره به فعالان، طراحان، توليدکنندگان و واردکنندگان اين حوزه اهدا شد تا پنج‌روز فعاليت اين جشنواره و نمايشگاه کار خود را پايان دهد.

گروه داوري در پنج بخش ويژه و چند جايزه و تقدير جنبي، نتايج بررسي بيش از 500 طرح را در قالب يک بيانيه اعلام کردند تا برگزيدگان جوايز خود را از مسوولان فرهنگي کشور دريافت کنند.

بر اساس راي داوران اين جشنواره، که در اين مراسم قرائت شد، در گروه فرهنگي و هنري رتبه اول، تنديس جشنواره، لوح تقدير، 5هزار هولوگرام و جايزه 10 ميليون ريالي به آقايان ايرج طهماسب و حميد جبلي براي توليد عروسک‌هاي فاميل دور و ... اهدا شد.

در اين بخش و در رتبه دوم، لوح تقدير، 3هزار هولوگرام و جايزه هفت ميليون و پانصد هزار ريالي اهدا شد به خانم‌ها سميه ناصري، حفيظه منعي، شهره بهرامي و مهتاب کامياب براي توليد عروسک‌هاي منو بدوز: بال ناز و جوجو، شيرجان، فيل کوچولو و خال‌خالي، و رتبه سوم هم با دريافت لوح تقدير، 2هزار هولوگرام و جايزه پنج ميليون ريالي به شرکت جم ويژن راه نيک براي توليد عروسک‌هاي پوليشي و نمايشي مدرسه موش‌ها رسيد.

در گروه حرکتي و مهارتي، رتبه اول، تنديس جشنواره، لوح تقدير، 5هزار هولوگرام و جايزه 10 ميليون ريالي اهدا شد به آقاي هاني جيواد براي توليد بازي رنگارنگ، در همين حال جوايز رتبه دوم، شامل لوح تقدير، 3000 هولوگرام و جايزه هفت ميليون و پانصد هزار ريالي به موسسه کودکان هوشمند براي توليد بازي حرکت توپ‌ها تقديم شد.

رتبه سوم اين بخش نيز با اهداي لوح تقدير، 2هزار هولوگرام و جايزه پنج ميليون ريالي به خانم سارا نظامي براي توليد بازي واکنش تعلق گرفت.

داوران اولين جشنواره ملي اسباب‌‌بازي همچنين در گروه الکترونيکي و رايانه‌اي، جايزه رتبه اول شامل تنديس جشنواره، لوح تقدير، 5هزار هولوگرام و جايزه 10 ميليون ريالي را به شرکت نوين افزار سينا براي توليد بازي روبات تعقيب خط روبومکس دادند.

رتبه دوم اين گروه نيز تعلق گرفت به آقاي نويد اشرف‌زاده و خانم غزل حسين‌زاده ظروفچي براي توليد بسته آموزش روباتيک سام. لوح تقدير، 3هزار هولوگرام و جايزه هفت ميليون و پانصد هزار ريالي جايزه اين برگزيدگان بود.

در همين حال، در رتبه سوم اين بخش نيز لوح تقدير، جايزه پنج ميليون ريالي و 2هزار هولوگرام به شرکت ژرف صنعت برق آذران براي توليد مجموعه آموزشي ارومگا 2 اهدا شد.

داوران جشنواره در گروه آموزشي و کمک آموزشي در سه بخش جوايز خود را اعلام کردند که بر اين اساس، رتبه اول به شرکت کاوشکر نياز فردا براي توليد جرثقيل تلسکوپي مهارت‌افزا رسيد. تنديس جشنواره، لوح تقدير، 5هزار هولوگرام و جايزه 10 ميليون ريالي جايزه اين برگزيده بود.

عليرضا شريفي‌راد براي توليد کيت ساعت زنگ‌دار آونگي برنده رتبه دوم شد و لوح تقدير، 3هزار هولوگرام و جايزه هفت ميليون و پانصد هزار ريالي را دريافت کرد.

رتبه سوم اين گروه نيز به سيدحسين حسيني براي توليد بازي فکرانه روبو بايو تعلق گرفت، که شامل لوح تقدير، 2هزار هولوگرام و جايزه پنج ميليون ريالي بود.

در گروه اسباب‌بازي‌هاي فکري، از سه برگزيده تقدير شد: شرکت‌ سرگرمي‌هاي ميلاد قائم ابتکار براي بازي با مربع و مکعب، سلمان داداشي براي معماهاي چوب کبريتي و شرکت طلوع آفتاب کمال براي بازي سگِ هوش. اين برگزيدگان لوح تقدير و 2هزار هولوگرام دريافت کردند.

اما رتبه اول اين بخش در قالب تنديس جشنواره، لوح تقدير، 5هزار هولوگرام و جايزه 10 ميليون ريالي اهدا شد به شرکت کيان بسپار براي توليد بازي‌هايي مانند آب‌نبات، برج، هورا و چارچين؛ در همين حال، رتبه دوم نيز ضمن دريافت لوح تقدير و 3هزار هولوگرام و جايزه هفت ميليون و پانصد هزار ريالي به شرکت مديريت ارتباطات عارف براي توليد جورچين‌هاي معماري ايراني مانند عالي‌قاپو، حافظيه و کليساي وانک رسيد.

يونس خليلي نيز لوح تقدير، 2هزار هولوگرام و جايزه پنج ميليون ريالي رتبه سوم را براي توليد بلوک‌هاي خانه‌سازي گرفت.

جوايز ويژه

امسال هيات داوران در چند بخش، جوايز ويژه‌ و تقديري نيز به برخي فعالان، شرکت‌ها و گروه‌ها اهدا کرد.

در همين بخش، لوح تقدير و جايزه پنج ميليون ريالي هيأت داوران به آمنه نصيري به‌خاطر پژوهش‌هاي ارزشمندي که منجر به توليد اسباب‌بازي‌هاي موفق و جذابي شده، اهدا شد.

همچنين تنديس جشنواره، لوح تقدير و جايزه پنج ميليون ريالي به شهرام مقصودي به‌خاطر ارايه ايده‌هاي نو، تجاري‌سازي ايده‌ها و ايجاد زمينه‌هاي صادرات اسباب‌بازي اختصاص يافت.

دبير جشنواره نيز جايزه‌اي ويژه‌اش را به موسسه سراچه آفرينش‌هاي چهارباغ به‌خاطر تلاش براي احياي بازي‌هاي سنتي و بومي مانند بادبادک اهدا کرد. جايزه‌اي که شامل تنديس جشنواره، لوح تقدير و پنج ميليون ريال بود.

تقدير از طراحان

در بخش طراحان، داوران حشنواره 12 جايزه تقديري داشتند. اين جايزه شامل لوح تقدير و پنج ميليون ريال بود.

بر اين اساس، در مراسم اختتاميه اولين جشنواره ملي اسباب‌بازي کشور، اين هدايا به طراحان برتر و صاحبان ايده اهدا شد.

مرجان عالي‌دوست براي طراحي نبرد تخته و سنگ، فرامرز عقبايي براي طراحي چوبين ربا، فرزاد خضرايي براي سودوکو کلان سبز، محمد رمضاني براي پشت بوم و محمدحسين حداد براي شهروند و محيط زيست (ماموريت نجات) مورد تقدير هيات داوران قرار گرفتند.

در همين حال، مسعود و عليرضا نويدي براي طراحي شطرنگ 9×9 و مريم عباسي دستجردي و زينب السادات صغيرا براي سکرون در سکرون تقدير شدند.

مقداد ساداتي براي بازي نمايش تقدير شد و ساجده آقا بابايي، حسين پور و فروتن کودهي به صورت گروهي براي رنگينه مورد تقدير قرار گرفتند.

مهنام منفرد براي طرح توچو، اسماعيل عظيم‌پور شفيعي براي منچ رياضايت تقدير شدند.

تجليل از پيشکسوتان و خادمان صنعت اسباب‌بازي

در اين آيين همچنين از سال‌ها تلاش فعالان و پيشکسوتان عرصه طراحي، توليد و عرضه سرگرمي‌ها و بازي‌هاي ملي و سنتي با اهداي لوح ويژه، تقدير شد.

مهدي معيني از موسسان مرکز سرگرمي‌هاي سازنده کانون و طراح اسباب‌بازي، جوانشير بنياب طراح سرگرمي و پيشکسوت اين حوزه به همراه زرتشت هوش‌ور نمونه‌ساز و مولف اثر پژوهشي دانشنامه اسباب‌بازي‌هاي تهران قديم، در کنار فرزانه باباي طراح عروسک، از جمله هنرمندان و طراحاني بودند که در اين آيين از سوي مديرعامل کانون و دبير جشنواره و مسوولان فرهنگي کشور مورد تقدير قرار گرفتند.

عليرضا حاجيان‌زاده در متن لوح تقدير اين فعالان، تاکيد کرده که صنايع فرهنگي کودک و نوجوان و از جمله صنعت سرگرمي و اسباب‌بازي، حلقه وصل مناسبي براي پيوند فرهنگ و هنر به صنعت و اقتصاد به شمار مي‌آيد و بي‌ترديد اين پيوند مي‌تواند نقشي شايستـه در فرهنگ‌سازي، شکل‌گيري هويت کودکان، فراگيري مهارت‌هاي زندگي و شکوفايي ‌خلاقيت‌ها و استعدادها بر عهده داشته باشد.

او از اين منظر، فعالان اين حوزه را شايسته تقدير دانسته است.

در همين حال، مسعود ناصري مسوول موزه عروسک‌هاي ملل، امير سهرابي از موزه اسباب‌بازي کاشان نيز از سوي اين جشنواره تقدير شدند.

شرکت‌هاي بازي «تا و هوپا» به عنوان توليدکننده و شرکت «سرزمين ذهن زيبا» به عنوان واردکننده، و شرکت «پرتو بيتا» به عنوان برگزارکننده نمايشگاهي مورد تقدير قرار گرفتند.

از ميان پيشکسوتان حوزه اسباب‌بازي نيز از سال‌ها تلاش مهندس مصطفي کريمي و مهندس سيد علي اصغر آقاميري پيشکسوت توليد اسباب‌بازي تقدير شد.

در اين آيين همچنين حوزه هنري سازمان تبليغات اسلامي به خاطر توليد مجموعه «شکرستان»، از وبگاه دانش‌آموزي دانشگاه شريف به خاطر برگزاري مسابقات طراحي اسباب‌بازي و اداره‌کل آموزش‌هاي شهروندي براي توليد سرگرمي‌هايي با محتواي آموزش شهروندي مورد تقدير داوران و مسوولان قرار گرفتند.

سيد شجاع‌الدين موسوي‌زاده نيز به خاطر همکاري در تهيه استانداردهاي اسباب‌بازي و توليدکننده، در کنار مريم نيري تهيه‌کننده استانداردهاي حوزه کودک به‌ويژه در زمينه اسباب‌بازي مورد تقدير اين داوران قرار گرفتند.

مهدي سالم، عرشيا صادقي و عليرضا عظيم‌زاده نيز به عنوان واردکنندگان اسباب‌بازي‌هاي خلاقانه آموزشي و فکري از سوي دبيرخانه اولين جشنواره ملي اسباب‌بازي تجليل شدند.

داوران چه گفتند؟

اما هيئت داوران اين جشنواره ملي، با صدور بيانيه‌اي تحليلي، ضمن تاکيد بر ابعاد صنعتي و اقتصادي صعنت اسباب‌بازي، نقش و کارکرد فرهنگي خطير آن را مورد توجه قرار داد.

اين گروه بر لزوم تشويق و حمايت طراحان و توليدکنندگان ايراني براي طراحي درست و مناسب اسباب‌بازي و در نظرگرفتن شاخص‌هاي فرهنگي براي کودکان ايران در جهت رشد صنعت اسباب‌بازي در ايران تاکيد کرد.

در آيين اختتاميه اين جشنواره که از برترين طراحان، توليدکنندگان و واردکنندگان اين حوزه تقدير شد، گروه داوري در بيانيه‌اي تصريح کرد که انتظار مي‌رود برگزاري نخستين نمايشگاه و جشنواره ملي اسباب‌بازي به همت کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان پيامدهاي مثبتي نظير هماهنگي فعاليت نهادهاي دولتي و خصوصي در اين حوزه با هدايت و حمايت کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان به عنوان نهاد متولي و حامي داشته باشد.

تدوين شاخص‌هاي اسباب‌بازي‌هاي مناسب و سالم و ارايه اين شاخص‌ها به جامعه از ديگر انتظارات برگزارکنندگان اين جشنواره بود؛ آنان اعلام کردند که آگاهي از ويژگي‌ها و ارزش‌هاي يک اسباب‌بازي خوب و تاييد آن از سوي يک نهاد مورد وثوق مي‌تواند راهگشاي بسياري از مشکلات در واردات، توليد، توزيع و عرضه محصولات مناسب براي کودکان شود.

در همين حال، بسترسازي براي رشد، شکوفايي و گسترش حضور صنعت اسباب‌بازي در بازارهاي داخلي و بين‌المللي، با تامين پشتوانه‌‌هاي علمي لازم و همچنين ارتقاي دانش و آگاهي مردم در انتخاب و خريد اسباب‌بازي و شکل‌گيري نهادهاي خصوصي که بتوانند کيفيت اسباب‌بازي‌ها را به‌طور علمي کنترل کنند، از ديگر اهدافي بود که گروه داوري براي اين جشنواره پيش‌بيني کرده‌اند.

اين بيانيه مي‌افزايد: کودکان جهان را با تجربه درک مي‎کنند. اگر ابزارهايي نادرست و نامناسب در اختيار کودکان باشد، نه تنها کمکي به شکوفايي استعداد، بروز خلاقيت و رشد مهارت‌هاي آن‌ها نمي‌کند، چه‌بسا حتي لذتي واقعي را نيز نتوانند با آن تجربه کنند و موجب اختلال در يادگيري آنان نيز بشود و آسيب‌هايي جدي به کودکان بزند.

بر همين اساس، داوران جشنواره معتقدند که نقش طراحان، توليدکنندگان، مسوولان و متوليان حوزه اسباب‌بازي و سرگرمي کودکان بسيار حساس است و انتخاب درست رويکردها و ابزارها، بايد آگاهانه و مسوولانه صورت پذيرد، چراکه سرنوشت امروز و فرداي جامعه به کودکاني بسته است که امروز به بازي نشسته‌اند.

در بخش ديگري از بيانيه داوران اولين جشنواره و نمايشگاه ملي اسباب‌بازي آمده است: هر قوم و ملتي، شيوه و آداب زندگي خود را دارند و اسباب‌بازي‌ها، به‌سان آيينه‌هاي هستند که مي‌توانند به‌شيوه‌اي جذاب و به‌ياد ماندني، اين آداب را بازتابانند. هنر و صنعت اسباب‌بازي موضوعي ملي است و پرداختن به آن وظيفه و رسالت نهادي چون کانون پرورش فکري کودکان و نوجوانان است، نهادي که پنجاه سال فعاليت در حوزه پرورش فکر و انديشه کودک و نوجوان اين مرز و بوم را به عهده داشته است.

اين گروه اظهار خوشحالي کرده‌اند که کانون هم‌زمان هم به توليد و عرضه اسباب‌بازي مناسب و سالم نظر دارد و هم در پي تقويت پشتوانه‌هاي علمي‌مطالعاتي اين صنعت است و با نگاهي حمايتي به تقويت بنيه طراحان، توليدکنندگان، آموزش‌گران، فعالان و حتي پدران و مادران در اين حوزه اهتمام مي‌ورزد تا هر آنچه براي کودکان اين مرز و بوم ساخته و پرداخته مي‌شود، حاوي ارزش‌هاي فرهنگيِ ايراني‌اسلامي باشد تا نسل نوپاي اين سرزمين نسلي آگاه، هوشيار و مسوول باشند.

به عقيده اين داوران، هرچند در ابتدا ممکن است طراحي اسباب‌بازي ساده به نظر برسد، اما در واقع، اين کار از پيچيده‌ترين گرايش‌هاي رشته طراحي است و هميشه بخشي از ذهن طراحان را به خود مشغول کرده است.

اين بيانيه تصريح کرده که چون اسباب‌بازي مخاطب حساسي دارد، معيارها و شاخص‌هاي آن با معيارهاي طراحي محصولات ديگر متفاوت است: عوامل روان‌شناسي، ايمني، فرهنگ، مواد، هزينه، سليقه همه و همه برخي از عواملي هستند که لحاظ نکردن هرکدام از آن‌ها موجب شکست طرح خواهد شد. از طرفي طراحي در دنياي امروز با پيچيدگي‌ها و رقابت بسيار فشرده توليدکنندگان روبه‌رو است.

آن‌ها تاکيد کرده‌اند که ارايه طرحي که بتواند از يک‌سو پاسخ‌گوي سليقه، علاقه و نيازها‌ي مخاطب باشد و همچنين از سوي ديگر از توانايي حضور و رقابت در بازار آشفته امروزي برخوردار باشد، امري دشوار به نظر مي‌رسد که نياز به نگاه حمايتي نهادها و سازمان‌هاي دولتي دارد.

هيئت داوران اين جشنواره ضمن تقدير از همه کساني که در سال 1393 در امر طراحي و توليد اسباب‌بازي فعال بوده‌اند، از برخي آثار که شاخص‌هاي کيفيت، نگاهي نو به بازي و اسباب‌بازي ، هم‌خواني با ارزش‌ها و فرهنگ ايراني را بهتر رعايت کرده‌اند تقدير و تاکيد مي‌کند: اين تقدير، با هدف حمايت و پشتيباني از گام‌هايي است که در اين حوزه برداشته شده و خواهد شد.

هيئت داوران اظهار اميدواري کرده است که در سال جاري و سال‌هاي آينده، آثاري با کيفيت برتر و شايسته ملت فرهيخته ايران توليد شود که به خوبي توانايي رقابت و عرضه در عرصه‌هاي بين‌المللي نيز داشته باشند.

در روزهاي آينده گزارش‌هاي تکميلي اين برنامه را مي‌خوانيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون