جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3408- تاریخ : 1394/05/17 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران(شنبه)

 مقصدهاي تابستاني براي ايرانگردي 

 براي سفر در تابستان گزينه هاي بي شماري پيش روي شماست. مي توانيد در مسير تهران، کاشان، اصفهان و شيراز سفر کنيد. در مسير هنر و تمدن که ده ها جاذبه ي گردشگري نصف جهان و شيراز را به شما مي دهد. مي توانيد راهي مشهد مقدس شويد و در طول مسير از غار نمکي گرمسار، دروازه هاي گرمسار، دروازه ي ارگ سمنان، مسجد تاريخانه، چشمه علي و تپه ي حصار دامغان، جنگل ابر شاهرود، آرامگاه عطار و مسجد جامع در نيشابور بازديد کنيد و در مشهد هم پس از زيارت حرم، تماشاي کلات نادري، آرامگاه نادرشاه افشار، زندان هارون الرشيد و... را از دست ندهيد.

1- اگر دل تان گشت و گذار در طبيعت را مي خواهد

روستاي کندوان

اينجا تنها روستاي صخره اي و مسکوني جهان است. روستايي که خيلي از سال خورده هايش مي گويند فقط زير همين سقف هاي سنگي، يا به قول خودشان «گايا» خوابشان مي برد. احتمالا سابقه ي سکونت در اينجا به زمان حمله ي مغول ها بر مي گردد که اهالي روستا به آن پناه آورده اند، اما همين جا ماندگار شده اند. تقريبا همه ي خانه هاي اين راستا شبيه سکونت گاه هاي اوليه ي انسانهاست و همه آنها مخروطي شکل هستند. اينجا يک موزه ي کوچک مردم شناسي هم دارد که بعضي از اسباب مرتبط با زندگي مردم کندوان را در آن به نمايش گذاشته اند. حدود يک کيلومتر روستا هم در سمت چپ جاده خانه هايي شبيه خانه هاي کندوان به نان «هيله ور» وجود دارد.

2- اگر هيجان غارنوردي را دوست داريد

غار دانيال

در غار آبي دانيال با آب يخ، دسته هاي خفاش ها و شکل هاي عجيب و غريب چند ميليون ساله رو به رو هستيد. غاري که سرمايش جان مي دهد براي يک سفر تابستاني. اينجا بايد پنج ساعت در آب و تاريکي پياده روي کنيد. گاهي ارتفاع سقف تا 50 متر هم مي رسد و گاهي بايد از زير سقفي نيم متري نيم خيز حرکت کنيد. دماي آب حدود 17 درجه است و دماي داخل غار هم در تمام فصل ها بين 20 تا 25 درجه ي سانتي گراد است.

3- اگر هيجان پرواز بر فراز طبيعت را دوست داريد

تله کابين گردنه ي حيران

«حيران» را با اقليم سرسبز و جاده ي پرپيچ و خم و خطرناکش مي شناسند. گردنه اي که با پرواز تله کابين مي توانيد زيبايي و هيبت آن و دره و کوهستان زيبايش را تماشا کنيد و لذت ببريد. طول خط تله کابين حيران حدود 1.6 کيلومتر است و وقتي سوار آن مي شويد، بسته به اينکه با چه سرعتي حرکت کند، بين 11 تا 20 دقيقه در راه خواهيد بود تا به ايستگاه آخربرسيد.

4- اگر به تاريخ علاقه مند هستيد

قلعه ي تاريخي فلک الافلاک اولين جايي است که به محض ورود به خرم آباد خودش را به رخ مي کشد. . قلعه اي که از دوران ساساني به يادگار مانده. اين قلعه را مرد خرم آباد به 12 برجي و قلعه سپهر هم مي شناسند. قلعه را بر خرابه هاي دژ معروف به «شاپور خواست» متعلق به دوره شاپور اول ساساني ساختند. از دوره ي صفوي به بعد، فلک الافلاک مرمت شد تا به شمايل امروزي اش برسد که داخل آن موزه هاي مردم شناسي و باستان شناسي وجود دارد.

5- اگر مي خواهيد به منطقه اي بکر سفر کنيد

کوه گل دنا

يکي از بکرترين مناطق ايران از نظر گياهي و جانوري، منطقه اي در دامنه ي قله دنا و نزديکي شهر «سي سخت» استان کهگيلويه و بويراحمداست.

منبع :برترين ها


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون