جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3379- تاریخ : 1394/04/09 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 خبر ادبي 

موسوي گرمارودي:

«توحيد» بايد در شعر آئيني امروز جايگاه خود را بيابد

علي موسوي گرمارودي گفت: كلمه محوري قرآن كلمه توحيد است و اين كلمه بايد در شعر آييني امروز هم جايگاه خود را بيابد. به گزارش مهر به نقل از روابط عمومي حوزه هنري، علي موسوي گرمارودي، شاعر و محقق ادبي پيش‌كسوت، در گفت‌وگو با پايگاه خبري حوزه هنري درباره عدم رويكرد شاعر آييني امروز به شعر توحيدي و مناجات گفت: شايد نبايد گفت شاعران جوان امروز صرفا توجهي به شعر توحيدي ندارند، بلكه درست‌تر آن است كه حتي پيش‌كسوتان اين شاعران هم چندان در اين زمينه
كار نكرده‌اند.وي ادامه داد: اگر پيش‌كسوتان حوزه شعر آييني آثار بيشتري خلق مي‌كردند، جوان‌ترها هم با نگاه به دست آن‌ها به اين سمت و سو حركت مي‌كردند و اشعار و آثار بيشتري در اين زمينه خلق مي‌شد.

اين شاعر پيش‌كسوت اظهار كرد: به نظر من براي حركت در اين زمينه بايد دو كار انجام گيرد؛ اولين كار براي اين منظور كه ضرورت اين نوع شعر مشخص شود و آن اين است كه بايد به همه شاعران گفته و يادآوري شود كه اگر انبيا و چهارده معصوم (ع) آمدند، براي توحيد بوده‌ است. بايد اين فرهنگ و اين انديشه براي شاعران امروز ما جا بيفتند كه توحيد مهم‌ترين رسالت انبيا و ائمه(ع)بوده است.به گفته موسوي‌گرمارودي اين نگاه نه تنها ضرورت پرداختن به شعر توحيدي و مناجات را ايجاب مي‌كند بلكه اجازه نمي‌دهد شعر آييني ما به بيراهه برود.

وي درباره كار دوم كه انجام آن براي حركت در زمينه شعر توحيدي لازم است، گفت: يكي از مهم‌ترين كارهايي كه بايد در زمينه شعر آييني انجام گيرد كناره‌گيري و اجتناب از «غلو» است. شاعران با تقويت نگاه توحيدي و پرداختن به اين مضمون مي‌توانند از غلو در شعر آييني فاصله بگيرند.

اين محقق، مترجم و استاد ادبيات اظهار كرد: به هر حال آنچه در اين زمينه اهميت دارد و علت اصلي پرداختن به شعر توحيدي و مناجات محسوب مي‌شود آن است كه بدانيم مركز اقدامات پيامبران الهي و جانشينان معصوم آنان براي جا انداختن توحيد بوده است.اين بزرگواران آمدند تا ما خدا را بهتر بشناسيم. بنابراين بايد بدانيم كلمه محوري قرآن كلمه توحيد است و اين كلمه بايد در شعر آييني امروز هم جايگاه خود را بيابد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون