جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3375- تاریخ : 1394/04/04 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 نعمت‎الله کيکاوسي : تابلوى كمال الملك در حراج تهران كاملا اصل است 

 شوراى سه نفره متشكل از كارشناسان خبره هنر كلاسيك و ميراث فرهنگى ، صحت و سلامت تابلوى نقاشى كمال الملك در حراج تهران چهارم را تاييد كرده و سپس اين تابلو در اين حراجى ارائه شد.

به گزارش شاپرك، نعمت الله كيكاوسى كارشناس خبره هنر كلاسيك و سنتى ايران و مشاور چهارمين حراج تهران با اعلام خبر فوق گفت:« بنده در كنار اساتيد«هادى سيف» و «محمود افتخارى»به عنوان شوراى سه نفره تاييد آثار بخش كلاسيك حراج تهران، پس از بررسى كامل و حصول اطمينان از اينكه تابلوى كمال الماك كاملا اصل است آن را براى حضور در حراج پيشنهاد داديم و باعث تاسف است هر كسى بدون دانش و ارائه مدرك و سند، يك اثر شاخص را تقلبى مى خواند.»

كيكاوسى در پاسخ به برخى شائبه ها كه توسط كسانى طرح مى شود كه حتى يك بار هم اين تابلو را از نزديك نديده اند، توضييح داد : « تابلوى كمال الملك كه در اين حراجى ارائه شده چهره «دوست‎محمد خان معيرالممالک » را به تصوير كشيده است، اين تابلو توسط يکي از نوه‎هاي پسري معيرالممالك براي شرکت در حراج ارائه شده است. شايد علت اينکه بعضي افراد در صحت اين تابلو دچار تشكيك شده اند تعمير يكى دو باره آن بوده است؛ اين اثر 105 سال قبل خلق شده و شايد در اين مدت وضعيت نگهداريش آن طور که بايد مناسب نبوده لذا آسيب ديده است.»

او افزود: « در فرايند تعمير اين نقاشى، بوم آن دوبله شده است. وقتي بوم اوليه بر اثر مرور زمان دچار آسيب مي‎شود، بوم ديگري پشت بوم اصلي قرار مي‏گيرد که در اصطلاح به آن دوبله مي‌گويند. البته تابلو حدود 10 درصد آسيب ديده است.»

او افزود:« اين اثر به وسيله شوراى سه نفره شناخته شده مورد تاييد قرار گرفته و مدارک تاييد آثار از سوي اين افراد موجود است. يکي از کارشناسان اين گروه که بيش از 10 جلد کتاب درباره مکتب کمال‎الملک نوشته است آقاي هادي سيف است. آقاي سيف با همه شاگردان کمال‎الملک محشور بوده و هم آثار آنها را از نزديک ديده و هم درباره آن‌ها کتاب نوشته است. او درباره ابولحسن‏خان صديقي، علي اکبر ياسمي، علي اکبر صنعتي و نيز مکتب کمال‎الملک چندين کتاب نوشته است. ديگر كارشناس نخبه ما در تاييد اين آثار آقاي محمود افتخاري است که بيش از 30 سال رييس موزه ملي ايران بودند؛ خود من هم عضو اين گروه بوده‌ام.»

او در توضيح بيشترى درباره پيشينه تابلوى ارائه شده در حراج تهران گفت:« کمال‌الملک در دوره پنج پادشاه ناصرالدين شاه، مظفرالدين شاه، محمد علي شاه و رضا شاه نقاش‎باشي بوده و تنها براي رجال کار مي‏کرده و کارهاي او به ندرت دست مردم عادي بوده است. صاحب تصوير اين اثر، آقاي دوست محمد خان، پسر دوست علي نظام‎الملک معمار باغ فردوس و شمس‏العماره است. دوست محمد خان هم نقاش، هم عکاس و هم خوشنويس بود و افرادي مثل اسماعيل جلاير و ميرزا غلامرضا اصفهاني در دستگاه اين فرد کار مي‏کردند، او داماد ناصرالدين شاه و مشوق هنرمندان در آن زمان بود. کمال‎الملک براي قدرداني از حمايت‌هاي دوست محمد خان از هنر پس از مرگ او، اين چهره را از روي عکس کار کرده است. اين اثر به پسر دوست محمدخان رسيد و پس از او نيز اين تابلو دست به دست چرخيد تا اينکه به دست يکي از نوادگان پسري دوست محمدخان رسيد که امروز در حراج تهران براى اولين بار پس از خلقش فروخته شده است.»

او درباره كارشناسى آثار هنرى كلاسيك و سنتى ايران گفت:«ما در ايران در زمينه شناخت آثار مدرن و کلاسيک کارشناساني داريم که در زمينه کارهاي کلاسيک، تعدادشان کمتر است. اين کارشناسان بوم و رنگ را بررسي مى كنند. مثلا در کار کمال‎الملک ترک‏هايي که در رنگ ايجاد شده مي‏تواند کارشناس را به قدمت اثر راهنمايي کند.

او درباره مقايسه قيمت تابلوى كمال الملك و سهراب سپهرى گفت:« موضوع بديهى و روشن است، در سال 2006 که براي نخستين بار حراج آثار مدرن در كريستيز دوبي برگزار شد، تابلوهاي سهراب سپهري حداکثر 10 يا 20 ميليون بود يا کارهاي محمد احصايي 100 هزار دلار فروخته شد، چون قبل از آن در ايران حداکثر سه چهار ميليون بود و کم کم بالا رفت و حالا از يک ميليارد هم عبور مى كند.اما اين نخستين بار بود كه به ابتكار حراج تهران تابلويى از كمال الملك روى ميز حراج رفت و اتفاقا دو و نيم برابر قيمت اوليه به فروش رفت، لذا به يقين در آينده با حضور مستمر آثار او در حراجى ها، كارهاى اين استاد هم به قيمت هاى بسيار بالا دست خواهد يافت.» چهارمين حراج تهران با خلق ركورد تاريخى 21 ميليارد و 40 ميليون تومانى، هشتم خرداد 94 برگزار شده است.در اين حراج 126اثر ارائه شد كه در ميان شان براى نخستين بار 11 اثر كلاسيك و سنتى چكش خورد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون