جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3364- تاریخ : 1394/03/23 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 سرمقاله 

در راستاي اوقات فراغت

مهدي طوسي

اوقات فراغت يکي از مهمترين و اساسي ترين دغدغه والدين، نوجوانان و متوليان امور پرورشي است.

در کشور ما درست زنگ آخر سال تحصيلي مدارس که زده مي شود همه افرادي که دغدغه شان اوقات فراغت است و در ابتدا ليست شان کرديم به فکر پر کردن اوقات فراغت فرزندان شان مي افتند و هر کس به فراخور علاقه خودش فرزندش را مجاب مي کند که اوقاتش را به آن شيوه پر بکند.به طور مثال پدري که علاقه مند بازي هاي سرخابي پايتخت است و اتفاقا شانس زندگي در شهر پر تلاطم تهران را دارد سعي مي کند که فرزندش را در زمان بازي هاي تيم محبوبش به استاديوم ببرد و اين جوري هر هفته يک بار اوقاتش را پر بکند.

پدر و مادري که به مطالعه علاقه دارند هم به همين ترتيب عمل مي کنند و تقريبا به ندرت پيش مي آيد که والدين از فرزندانشان علاقه او را سوال بکنند و اوقات او را در مسير علاقمندي وي پر بکنند.

در همين راستا پيشنهاداتي داريم براي پر کردن اوقات فراغت فرزندان تان که در آستانه يک تابستان داغ داغ داغ قرار گرفته اند:

شنا کنيد: بهتر است يک بار هم که شده لذت شنا کردن در استخرها را تجربه کنيد. اگر امکان اين را داريد که در کلاس هاي آموزشي ثبت نام کنيد فرصت را از دست ندهيد. فردي که شنا مي کند، نه تنها از اين طريق احساس راحتي و نشاط مي کند بلکه بر اثر شنا کردن قابليت هاي جسماني خود از قبيل استقامت دستگاه گردش خون و تنفس، قدرت، سرعت و انعطاف پذيري مفاصل شانه و مچ پا را افزايش مي دهد. شنا ورزشي است که از سن نوزادي تا سن کهنسالي مي توان آن را انجام داد و به طور کلي ورزشي است که هيجان و اضطراب را کاهش داده، عضلات را قوي و محکم و بدن را نرم و انعطاف پذير مي سازد و باعث مي شود که فرد انرژي بيشتري براي انجام کارهاي روزانه خود کسب کند.

کتاب بخوانيد: حتما درس خواندن و امتحانات شما را از هر چه کتاب است خسته کرده اما سعي کنيد فرصت کتاب خواندن در تابستان را از دست ندهيد. حتي رتبه هاي برتر کنکور هم توصيه مي کنند که از تابستان براي کنکور شروع کنيد و اين روزها را از دست ندهيد.

بازي هاي دسته جمعي را فراموش نکنيد: در گذشته تابستان که مي شد بچه هاي محل دورهم جمع مي شدند و لي لي، هفت سنگ و.... بازي مي کردند. امروز ديگر اين بازي ها جايي بين بچه ها ندارند اما شما مي توانيد از مادران و پدران خود اين بازي ها را ياد بگيريد و در حياط آپارتمان با هم انجام دهيد. حتي خوب است دور هم تئاتر و بازيگري را تجربه کنيد. اين کاري است که بسياري از کارگردانان و بازيگران بزرگ ما در کودکي تجربه کرده اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون