جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3361- تاریخ : 1394/03/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 خبــر 

حواسمان به اين گنجينه‌ها باشد

دخيل نمودن سالمندان در تصميم‌گيري در امور مهم و طرف مشورت قرار دادن آنها سبب حفظ و تقويت عزت نفس آنها مي‌شود.

به گزارش باشگاه خبرنگاران : سالمندي دوره‌ايست که هر انساني ممکن است آن را تجربه کند. دوره اي که به ظاهر فارغ از هياهوي جوانيست اما قلبي تپنده دارد از خاطرات تلخ و شيرين همان جواني .

در روايات اسلامي از زبان معصومين (ع) بارها بر رعايت افراد سالمند تاکيد شده است، تا جايي که پيامبر اکرم (ص) مي‌فرمايند: برکت در بزرگان ماست. وجود بزرگان در خانه و خانواده مايه‌ي افزايش برکت است و استفاده از تجربه بزرگان و گوش دادن به پندهاي دلسوزانه و بدست آوردن دل‌آنها دريايي از برکت و آرامش را زندگي انسان‌ها وارد مي‌کند.

چون خداوند به پيران صالح نظر لطف دارد. بنابر چنين آموزه‌هايي، سالمندان در بين ما ايرانيان هميشه از جايگاه و احترام ويژه‌اي برخوردار بوده‌اند و واژه‌ي سالمند در بين مردم ما معمولا مترادف با مفاهيمي چون خردمندي و فرزانگي است.

احترام يا بي‌مهري

افزايش تعداد سالمندان رها شده در خيابان خبريست که علي ربيعي وزير رفاه آن را عنوان نموده است.خبري تلخ و تامل برانگيز! پدر و مادري که روزگار خوش جواني را با آسايش فرزندان خود معاوضه نموده اند، اکنون به بهانه هاي مختلف مورد بي‌مهري همين فرزندان واقع مي‌شوند و اين موضوعيست که در فرهنگ والاي ما ايرانيان هيچ جايگاهي ندارد.حفظ احترام و ابراز محبت به سالمندان همواره مورد توجه بزرگان دين ما بوده است.

دوست داشتن سالمندان بدون هيچ قيد و شرطي

زندگي ماشيني امروز همراه با تحولات اجتماعي و فرهنگي بسيار هر يک افراد را به نحوي درگير دغدغه ها و مسائل مختلف نموده است.

فاطمه پيداد مشاور خانواده در اين خصوص مي‌گويد،‌گاهي اوقات به بهانه‌هايي چون نداشتن حوصله و خستگي و فشار کار، روابط بين افراد تحت تاثير اين تحولات قرار مي‌گيرد.

علاوه بر کاهش فعاليت‌هاي جسماني و رواني شخص سالمند ، کمرنگ شدن روابط عاطفي و رفت و آمدهاي خانوادگي نيز از عواملي هستند که سبب دلخوري و ناراحتي سالمندان مي شوند.به تدريج که افراد خانواده هر يک به نحوي از فرد سالمند فاصله مي گيرند، شخص دچار افسردگي خواهد شد،‌چرا که در اين دوران علاوه بر مراقبتهاي پزشکي، به مراقبتهاي عاطفي و رفتاري نيز نيازمند است.

هر چه رابطه فرد در دوران سالمندي با اجتماع خود به ويژه اعضاي خانواده و دوستانش پررنگ‌تر باشد سبب تقويت روحيه سالمند شده و از ميزان استرس، دلهره و نگراني او مي‌کاهد.

ارتباط با محيط به صورت فعال

شخص سالمند به علت کهولت سن و محدوديت‌هاي جسمي نمي تواند در انجام بسياري از کارها نقش موثر و قابل توجهي داشته باشد.

او که ساليان سال در اجتماع و خانواده خود از جايگاهي برخوردار بوده، اما در حال حاضر بعلت ناتواني جسمي و محدوديت‌هايي که به علت بالا رفتن سن با آنها دست و پنجه نرم مي کند در فعاليت‌ها و امور روزمره در بسياري از موارد به فراموشي سپرده مي‌شود.

کنار گذاشتن شخص سالمند بعلت ناتواني جسمي‌اش ، سبب بروز اين تفکر که نمي‌تواند هيچ سودي به اطرافيانش برساند مي‌شود و افکاري از اين دست سالمند را آزار مي‌دهد.

سازنده‌، تلقي کردن حضور فرد سالمند در زندگي اجتماعي ، از جمله موارديست که با احترام و ارج نهادن به او سبب بالندگي و کاهش نگراني‌هايش مي‌شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون