جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3358- تاریخ : 1394/03/16 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 دانستي‌ها 

هشت پاي هوش

قسمت اول

هوش کلامي - زباني

توانايي و استعداد به کارگيري شفاهي يا کتبي کلمات و واژه‌هاي موثر در موقعيت‌هاي گوناگون را هوش کلامي يا زباني مي‌دانند. کساني که بازي با کلمات را بخوبي مي‌دانند و آنها را به زيبايي به کار مي‌برند، حافظه خوبي براي به خاطر سپردن تاريخ‌ها و نام‌ها دارند، زياد صحبت مي‌کنند و داستان‌ها و طنز‌هاي خنده‌دار را بموقع به ياد مي‌آورند، چنين هوشي دارند. اين اشخاص براي استدلال و مباحثه، سخنراني يا ارائه شفاهي مطالب، گزارشگري، بازي با کلمات و مجري‌گري، ارائه سمينار و... بسيار مستعدند.

هوش منطقي - رياضي

داشتن تفکري بالا براي استدلال و استنتاج يا درک علت و معلولي و علاقه‌مندي به مسائلي بر پايه منطق از ويژگي‌هاي کساني است که چنين هوشي دارند. همچنين کساني که فرمول عمليات‌هاي رياضي را براحتي درک مي‌کنند و ترفند‌هاي استراتژي را براحتي به بازي مي‌گيرند، نمودارها و قياس‌هاي رياضي را براي شرح دادن به کار مي‌برند، به دنبال کشف حقيقت از روي علل، واکنش‌ها يا عواقب يک فعل هستند و در کل از استدلال و يافتن دلايل واقعي لذت مي‌برند و دوست دارند مراحل و اتفاقات بعدي را پيش‌بيني کنند و به کنش‌ها و واکنش‌ها فکر مي‌کنند، هوش منطقي و رياضي بالايي دارند. حل معماها، رمزگشايي و کشف کدها، يادگيري علوم، حل مسائل و انجام محاسبات آماري و بازي‌ با اعداد از زمينه‌هاي مورد علاقه اين گروه است. شغل‌هاي مناسب اين گروه هم، رياضيدان، برنامه‌نويس رايانه، مهندس، حسابدار و... است.

هوش جسماني - جنبشي

توانايي به کارگيري بدن براي برقراري ارتباط و مهار آن براي انجام حرکاتي سخت يا حرکاتي بسيار ظريف و منظم را هوش جسماني جنبشي مي‌نامند. مثلاً يک فوتباليست حرفه‌اي داراي استعدادي باور نکردني در کنترل و تسلط بر پاهايش در مهار يک توپ است. خلاصه که اين اشخاص به تحرک و پويايي نياز دارند و مي‌توانند يک ورزشکار، هنرپيشه سينما يا تئاتر، هنرمند، جراح و... شوند.

منبع: آي هوش


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون