جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3355- تاریخ : 1394/03/10 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 اخبـــــــــار 

کلوت هاي لوت

در غرب بيابان لوت در فاصله 25 کيلومتري شهرستان شهداد منطقه منحصر بفردي وجود دارد که اصطلاحا بدان کلوت (ريشه واژه بلوچي)مي گويند. تپه هاي ممتد و طولاني کلوتها و دره هاي بين آنها نشان از قدرت و هيبت باد در اين منطقه دارند. هنگامي که باد قادر باشد در يک عرصه 250 کيلومتري چنين اشکالي ايجاد نمايد مقاومت انسان در برابر آن چقدر خواهد بود! کلوت از مناظر اعجاب انگيز خلقت است که در رشته هاي ممتد و موازي در جهت شمال غربي به جنوب شرقي گسترده شده است. طول اين عوارض طبيعي در حدود 250 کيلومتر و عرض آن در حدود 70 کيلومتر است. کلوت اسرارآميزترين و ناشناخته ترين عارضه طبيعي در کل بيابان لوت و ايران است. در نسخ تاريخي کسي از داخل آن عبور نکرده و آنچه در مورد آن نگاشته شده جملگي از مناطق حاشيه آن است و کماکان براي ما بسيار ناشناخته است. علت اين ناشناختگي 2 عارضه طبيعي در غرب و شرق لوت است. کلوتها در غرب و ريگستان بزرگ لوت در شرق 2 عاملي بودند که ارتباط مناطق غربي و شرقي لوت را محدود کرده بودند و هيچ مسافري از غرب به شرق لوت سفر نميکرده است. تنها مسيري که از داخل دشت لوت عبور ميکرد راه نو بوده که از بين اين دو عارضه طبيعي و از ميان هاماداي لوت جايي که بغير از چند چاله کوچک و شکست زمين عملا مانعي براي سفر به چشم نميخورده است.

در سالهاي اخير گروه کانون سبز فارس به سرپرستي آقاي بهمن ايزدي موفق به عبور از شمال به جنوب کلوتها شده اند.

منبع: همگردي


کاشان به ليگ شهرهاي تاريخي جهان پيوست

مشاور عالي شهردار کاشان از پيوستن اين شهرستان به عنوان ديار نخستين‌هاي جهان به ليگ شهرهاي تاريخي بزرگ جهان (LHC) خبر داد. ابوالفضل زارع درجمع خبرنگاران، اين شهرستان را يکي از شهرهاي تاريخي و کهن جهان دانست و گفت: با توجه به تمدن 7 هزار ساله سيلک به عنوان سند هميشه جاويد تاريخ جهان در کاشان، از يک سال پيش درخواست خود به همراه مستندات تاريخي و فرهنگي اين شهرستان را براي عضويت به دبيرخانه اين مجمع ارسال کرديم.

وي افزود: پس از پيگيري‌هاي مستمر، با توجه به قدمت تاريخي اين شهر درخواست کاشان در نشست هيئت مديره اين ليگ به تصويب نهايي رسيد و کاشان به طور رسمي گواهي عضويت در ليگ شهرهاي تاريخي جهان را دريافت کرد.

به گفته وي، دايساکو کادوکاوا شهردار کيوتو و رئيس ليگ شهرهاي بزرگ تاريخي جهان در نامه‌اي خطاب به شهردار کاشان ضمن ابراز علاقه به کاشان، پيوستن اين شهر تاريخي را به جمع شهرهاي بزرگ تاريخي جهان اعلام کرده است.

زارع گفت: اين ليگ با 106 عضو و 15 سال سابقه يکي از مهم‌ترين ليگ‌هاي شهرهاي جهان است که از جمله شهرهاي آتن، بارسلون، وين، پاريس، بوستون، مونترال، هانوي،مکزيکوسيتي، قونيه و استانبول از اعضاي آن هستند.

وي بيان کرد: 26 شهر از آسيا، دو شهر از آفريقا، 48 شهر از اروپا، 20 شهر از شمال آفريقا، خاورميانه، آسياي غربي و مرکزي، سه شهر از آمريکاي شمالي و سه شهر از شهرهاي اقيانوس آرام عضو اين ليگ هستند..

مدير حوزه شهردار کاشان گفت: پيش از اين شهرهاي اصفهان، شيراز و يزد نيز به عضويت اين ليگ درآمده بودند و کاشان به عنوان چهارمين و باقدمت‌ترين شهر ايراني به عضويت ليگ جهاني در آمده است.

زارع عضويت شهر تاريخي کاشان در اين مجمع را موجب معرفي بيشتر کاشان در سطح بين‌المللي و افزايش مراودات فرهنگي دانست و گفت: در جلسات ليگ کشورهاي جهان، شهردار کاشان به عنوان عضو اصلي اين ليگ در نشست هاي LHC حضور مي‌يابد.

به گفته وي، به زودي اطلاعات کاشان از سوي دبيرخانه ليگ شهرهاي جهان بر روي سايت LHC قرار مي‌گيرد.


اولين قتل تاريخ بشر در 430 هزار سال قبل

به گزارش (ايسنا)، جمجمه‌اي شکسته و فسيل‌شده در قعر غاري در اسپانيا‌، باستان‌شناسان را به احتمال کشف قديمي‌ترين جنايت تاريخ بشري که قدمتي 430 هزار ساله دارد، ‌نزديک کرد. اين جمجمه متعلق به انساني ناندرتال است که در گورستان تپه‌اي «آتاپوئرکا» دفن شده است. روي سر اين فرد، آثار دو ضربه با يک سلاح مشاهده مي‌شود که اين مي‌تواند مدرکي دال بر کشته شدن او توسط يکي از هم‌نوعانش باشد.

قديمي‌ترين قتل تاريخ 230 هزار سال پيش از ورود اولين نسل بشر امروزي به آفريقا صورت گرفته است. يکي از پژوهشگران اين پروژه گفت: براساس تشابهاتي که در شکل و اندازه زخم‌هايي که در سمت چپ پيشاني و بالاي چشم اين جمجه وجود دارد‌، ما به اين نتيجه رسيديم اين‌ها بر اثر ضربات متعدد با يک شيء توسط فردي ديگر و احتمالا در يک درگيري رو در رو ايجاد شده است.

به گزارش اينديپندنت‌، در عمق 13 متري اين غار بقاياي حدود 30 انسان باستاني پيدا شده است. احتمال دارد سلاحي که براي وارد کردن اين ضربه‌ها به کارگرفته شده‌، نيزه‌اي از جنس چوب يا سنگ و يا تبري سنگي بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون