جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3347- تاریخ : 1394/02/31 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (پنجشنبه)

 نقاشي ونگوگ زنده شد! 

تصور اينکه يک نقاشي و به ويژه يک نقاشي معروف به نوعي حيات پيدا کند هيجان انگيز است. حالا اين امکان با استفاده از فناوري واقعيت مجازي محقق شده است.
به گزارش مهر، گروهي از محققان در نيويورک دست به ابتکارعمل جالب توجهي زده و امکان مشاهده نسخه سه بعدي يکي از نقاشي هاي معروف وينسنت ونگوگ نقاش معروف هلندي را از طريق هدست واقعيت مجازي را محقق ساخته اند.
اين نقاشي که The Night Café (کافه شب) نام دارد در زمره يکي از برترين نقاشي هاي وينسنت ونگوگ قرار دارد که زنده بودن رنگها يکي از ويژگيهاي اصلي آن به شمار مي آيد. حالا مشاهده آن از طريق فناوري هدست واقعيت مجازي، رنگ و بوي تازه تري به آن بخشيده است.
نکته جالب توجه در اين نوآوري اين است که مشخصه هاي متنوع متحرکي نيز در حين مشاهده تصوير سه بعدي اين نقاشي ديده
مي‌شود. در نتيجه فردي که اين تصوير را در دنياي واقعيت مجازي مشاهده مي کند خود را در برابر تصويري زنده از يک نقاشي
مي‌بيند و اين امکان حيرت انگيزي است که براي نخستين بار در جهان فراهم مي شود.
به عنوان مثال هاله اي از نور گيج‌کننده‌اي در اطراف چراغهاي آويزان از سقف ديده مي‌شود و در گوشه اي از تصوير زنده، مردي ديده مي شود که خود را همچون ونگوگ در حالت پيپ کشيدن نشان مي دهد و اينها همگي مواردي هستند که در نقاشي اصلي اين هنرمند نيز به چشم مي خورد.
محققان در اين پروژه عناصر اصلي تشکيل دهنده نقاشي ونگوگ را با استفاده از يک نرم افزار مخصوص ديجيتالي کرده و امکان مشاهده آن در دنياي سه بعدي را فراهم کردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون