جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3344- تاریخ : 1394/02/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 يادداشت 

لزوم توجه به نيازهاي جامعه در عرصه آموزش و پرورش

حميدرضا عسگري

كسب علم و تحصيل گوهري ارزنده است كه موجب كمال انسان در عرصه‌هاي مختلف زندگي مي‌گردد. اين ارزندگي زماني دوچندان مي‌شود كه مهارت و آموزش‌هايي كه فرد در طي سال‌ها كسب كرده است به وادي عمل برسد و به موجب آن رشد و تعالي جامعه نيز فراهم گردد. تبديل توانايي هاي بالقوه افراد در جامعه زماني بالفعل مي‌شود كه داشته‌ها و مهارت‌هاي مختلف آنها با نيازها و خواسته‌هاي روز جامعه همخواني داشته باشد.

لذا اين مقوله بايد براساس مطالعات جامعه شناختي و تشخيص نيازهاي گوناگون در سطح كشور بخش بندي شود، سپس با اعلام آنها به نهادهاي آموزشي همچون وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش، جهت دهي و برنامه ريزي لازم براي تربيت نيروي انساني صورت گيرد. مسلماً با نقشه راه داشتن و هدف‌گذاري در مورد كمبودهاي نيروي انساني، مي‌توانيم ضمن تامين نيازهاي مختلف ملت و كشور، موجبات ارتقاي جايگاه علمي خود را نزد مجامع بين المللي ارتقاء بخشيم و در مسير توسعه همه جانبه قرار گيريم.

اما متاسفانه در طي سال هاي گذشته بيماري مدرک‌گرايي مشکلات بسياري را براي جامعه به وجود آورده است. امروز جامعه ما مملو از تحصيل‌کردگاني است که هيچ کدام تخصص کافي ندارند و صرفاً براي كسب مدرك وارد مراكز آموزشي و دانشگاهي شده‌اند. البته همانطور كه گفته شد كسب علم و دانش براي ارتقاي كمال و معرفت وجودي فرد مي‌باشد، اما مي‌توان با برنامه ريزي مناسب و منطقي اين سير كسب علم را باخواسته‌ها و نيازهاي جامعه همراه سازيم.

ازسوي ديگر کارکرد نامناسب سيستم آموزشي، مهارت كافي را به تحصيل كردگان منتقل نمي‌كند و كارايي آنها در حيطه تحصيلاتشان بسيار پايين است. لذا بايد شرايطي را فراهم کرد که تحصيل کردگان با بار علمي و مهارت کافي از مراكز آموزشي و دانشگاهي فارغ‌التحصيل شوند و تب مدرک‌گرايي را از جامعه دور کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون