جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3344- تاریخ : 1394/02/28 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (دوشنبه)

 تپه تاريخي8هزار ساله حسنلو، خاطرات از قوم ماننا 

 تپه تاريخي 8 هزار ساله حسنلو که در دل خود خاطرات زيادي از قوم ماننا به يادگار دارد و روزگاري شکوه و عظمت بي نظير داشته امروز در گوشه اي به دست فراموشي سپرده شده و خاک مي خورد.

به گزارش مهر، تپه حسنلو در هفت کيلومتري شهر نقده قرار دارد به طوريکه در 85 کيلومتري جنوب اروميه در کنار جاده اي که از اروميه به نقده و اشنويه مي رسد به فاصله 3 کيلومتر از سمت چپ جاده اين تپه نسبتا بلند خودنمايي مي کند. اين اثر بي نظير تاريخي از سال 1336 در پي کشف خرابه هاي شهر و دژي متعلق به دوره ماننا يعني هشت هزار سال قبل، اهميت فراواني پيدا کرد که با کشف جام زرين نيز بر اهميت باستاني و تاريخي اين محوطه افزوده شد، ولي متاسفانه با وجود قدمت و آثار تاريخي متعدد، هنوز به جايگاه اصلي خود در سطح ملي و بين المللي نرسيده و سالهاست در انتظار ثبت در فهرست آثار جهاني قرار دارد ولي هيچ خبري از ثبت اين اثر در يونسکو نيست.

بحث ديگر اينکه تپه باستاني حسنلو داراي چهار لايه تاريخي است و امروز آنچه در معرض ديد عموم قرار دارد لايه چهارم است اين در حالي است که اگر کاوشهاي باستان شناسي در لايه هاي بعدي صورت گيرد مي توان به تاريخ و تمدن چندين هزار ساله ايران پي برد.

هر چند با هدف معرفي هر چه بهتر اين اثر تاريخي موزه و پايگاه تاريخي در اين زمينه بنا شد و قرار بود آثار کشف شده از اين محوطه تاريخي به معرض نمايش در آيد اما هيچ يک از اين اقدامات به سرانجام و سرمنزل مقصود نرسيد و نتوانست اين اثر تاريخي را از گمنامي در آورد.

حضور احشام، نبود حريم مشخص و قانوني، کمبود اعتبار و بي توجهي به مرمت در کنار شرايط آب و هوايي از ديگر مشکلاتي است که اين اثر تاريخي امروز به نظاره نشسته و ادامه اين روند ممکن است بخشي از هويت آن را زيرسوال ببرد.

نبود علائم مشخص راهنماي گردشگر، نبود مراکز مناسب اقامتي، عدم برنامه ريزي اصولي با برگزاري همايش هاي ملي و بين المللي براي معرفي و زمينه سازي انجام کاوش و تحقيقات باستان شناسي از اين اثر نيز مسايل ديگري است که تپه حسنلو را با موج بي توجهي همراه ساخته است.

جام زرين حسنلو اثري کم نظير در دنيا

اما مشهورترين اثر باستاني يافت شده در اين محل جام طلاي حسنلو است که به عصر آهن تعلق داشته و در موزه ايران باستان نگهداري مي شود. 23 فروردين ماه سال 1337 هيئت مشترک ايران و آمريکا ضمن حفاري در اين تپه موفق به کشف جام بزرگ طلاي حسنلو شد.

اين جام در آغوش انساني جاي داشت که بر زمين افتاده بود و بر پشت او خنجري فرو کرده بودند. نقوش اين جام متنوع بوده و داراي ارزش هنري بسياري است.

جام طلاي حسنلو يک اثر باستاني کم نظير به حساب مي آيد که قدمتي 3200 ساله دارد و احتمالا نقش مهمي در شکل گيري هنر دوره بعدي يعني دوره مادها داشته است.

اين اثر 21 سانتي متر بلندي، 25 سانتي متر قطر و 950 گرم وزن دارد. بر روي جام نقش خدايگان سه گانه: خداي زمين، خداي آب و خداي خورشيد حک شده است.

نقش پهلواني که با هيولا مي جنگد، نقش بدن انسان بر پشت يک پرنده و مطابقت صحنه ها با يک حماسه حوري از نقش هاي موجود بر روي اين جام است.

سازمان ميراث فرهنگي براي اولين بار آن را در سال 1377 به نمايش عمومي گذاشت. اين جام در زير اسکلت يک مرد پيدا شد و به همين خاطر، ضربه خورده و کج شده است.

کارشناسان بر اين باورند که اين مرد با در دست داشتن جام در حال فرار از سپاه مهاجمان بوده و چون در حال فرار جانش را از دست داده جام در زير فشار بدنش ضربه خورده و کج شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون