جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3337- تاریخ : 1394/02/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 عجايب نه‌ گانه ايران 

نرگس عبدي فر

قسمت اول

يکي از مهمترين عواملي که باعث پيشرفت تمدن و دگرگوني ملت ها مي شود ،شناخت ريشه هاي فرهنگي و گذشته هاي تاريخي است که پيشنيان آن ملت بنا کرده اند و ما بايد با تکيه بر فرهنگ گذشته در جهت پيشرفت جامعه گام بر داريم . تمدن ايران تمدن چند هزار ساله که بخش هايي از اين فرهنگ گمشده از لابه لاي هزاران خروار خاک و پژوهش هاي محققين براي ما روشن شده است .و من سعي دارم که نه اثر بي نظير از اين فرهنگ و تمدن گمشده که امروز ه در سازمان يونسکو به ثبت رسيده و از شهرت جهاني برخوردار است معرفي کنم .


تخت جمشيد (پرسپوليس )

هخامنشيان در قلب استان فارس کنوني ،شهري بنياد نهادند ،که آن را پايتخت آئيني هخامنشيان ناميده اند . اين بنا در سال 1358به عنوان اولين اثر باستاني کشور در فهرست يونسکوبه ثبت رسيد . تخت جمشيد بيش از 125هزار متر مربع وسعت دارد که شامل کاخ هاي کوچک و بزرگ ،خزانه و ارامگاههاي پادشاهان اين سلسله است. بنيان اوليه تخت جمشيد در حدو د سال 518ق.م در زمان داريوش اول ،با احداث سکوي عظيم ،پلکانها بزرگ و کاخ تچر آغاز ،و در زمان خشايار علاوه بر مرمت بناهاي قبلي ،بناي معظمي چون دروازه ملل ،کاخ آپادانا ،کاخ صدستون ،کاخ هديش ....برمجموعه فوق افزوده شد. نام اصلي اين شهر (پارسه )بوده که از نام قوم پارسي آمده است .پارسه در بالاي در ورودي (دروازه ملل)نوشته شده و در لوحه هاي ايلامي مکشوفه از خزانه و باروي تخت جمشيد هم آمده است .


پاسا رگاد

پاسارگاد مجموعه اي از آثار باستاني برجاي مانده از دوره هخامنشي است که در 135 کيلومتري شمال شيراز وافع شده است . اين مجموعه بنا در 10تير 1383به عنوان پنجمين اثر باستاني ايران در فهرست ميراث جهاني يونسکو به ثبت رسيد . نام پاسارگاد را براي اولين بار هردوت ذکر کرد و از ديد او ،اين نام ،نام شريفترين قبيله پارسهاست .شهر پاسارگاد نخستين پايتخت هخامنشيان در قلب استان فارس است توسط کورش بزرگ (کورش دوم )در سده ششم قبل از ميلاد ساخته شد .


گنبد سلطانيه

گنبد سلطانيه در 30 کيلومتري جنوب شرقي شهرزنجان ودر 54کيلومتري ابهرقرار دارد . اين اثر در بيست و نهمين اجلاس کميته ميراث جهاني يونسکو در24تير 84به عنوان هفتمين اثر تاريخي ايران در فهرست ميراث جهاني يونسکو به ثبت رسيد . گنبد سلطانيه پس از سانتاماريا کليساي جامع مقدس در فلورانس ايتاليا و مسجد اياصوفيا سومين بناي عظيم تاريخي جهان است .گفته مي شود در ساخت گنبد بزرگ شهر فلورانس از اين گنبد الگوبرداري شده است .

کتيبه بيستون

سنگ نبشته بيستون از آثار باستاني ايران واقع در بيست کيلومتري کرمانشاه در غرب ايران است . اين اثر در سي‌امين اجلاس کميته ميراث جهاني يونسکو در 22تير 1385به عنوان نهمين اثر تاريخي ايران به ثبت رسيد . نام بيستون از واژه پارسي باستان بغستان به معناي جايگاه بغ گرفته شده است. اين کتيبه يکي از معتبرترين و مشهورترين سندهاي تاريخي جهان است. زيرا مهمترين نوشته ميخي زمان هخامنشيان است .اين نقش شامل تصوير داريوش و کماندار و نيزه دار شاهي و 10تن شورشگر است که يک تن در زير پاي داريوش و نه تن دست بسته در مقابل او قرار دارند .


تخت سليمان

تخت سليمان در دره ساروق در شمال شهر تکاب و در جنوب شرقي درياچه اروميه بر بالاي تپه اي ،واقع شده است . و شامل بناهايي از دوره ساساني مانند برج وبارو ،اتشکده آذر گشنسب ،ايوان خسرو مي باشد .


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون