جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3337- تاریخ : 1394/02/19 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (شنبه)

 هدف شما در زندگي چيست ؟ 

 قسمت دوم

موفقيت و شکست، معمولاٌ منشا واحدي ندارند.

شکست نتيجه خودداري از انجام عملي ( مثلاٌ زدن يک تلفن ، رفتن يک کيلومتر راه يا اظهار عشق و محبت ) است. همان طور که شکست ، ناشي از يک رشته تصميمات جزئي است، موفقيت نيز ناشي از آغازگري و ابتکار ، پشتکار و بيان واضح عشق و محبت عميق قلبي است امروز چه عمل کوچکي مي توانيد انجام دهيد که حرکتي را در جهت موفقيتهاي زندگي به وجود آورد؟

تحقيقات پژوهشگران ، پيوسته نشان داده است که افراد موفق معمولاٌ به سرعت تصميم مي گيرند و وقتي انجام کاري را درست بدانند به آساني از تصميم خود بر نمي گردند. بر عکس ، اشخاص شکست خورده معمولاٌ دير تصميم مي‌گيرند و تصميم خود را به آساني عوض مي کنند .

هر گاه تصميم شايسته اي گرفتيد ، آنرا رها نکنيد

او تقريباٌ نيمي از عمرش رادر يک ريه آهني و نيم ديگر را در صندلي چرخدار گذرانده است. با وجود اينهمه مشکلات فردي ، او لابد در شرايطي نيست که بتواند کيفيت زندگي ديگران را بهتر سازد. آيا نظر شما غير از اين است ؟

اد رابرتس ، مجسمه لحظات بي همتاي تصميم و اراده انساني است . وي نخستين فرد معلولي است که بدون داشتن دست و پا ، از دانشگاه کاليفرنيا و برکلي فارغ التحصيل شده و به رياست اداره توانبخشي ايالت کاليفرنيا رسيده است .وي که مدافع خستگي ناپذير افراد معلول است ، توانسته است قوانيني رابراي حفظ کليه حقوق انساني معلولين به تصويب برساند و براي اجراي آن قوانين نيز ابتکارات بسياري را نشان دهد

شما هيچ بهانه قابل قبولي نداريد . هم اکنون سه تصميم بگيريد که وضع سلامت، شغل، روابط زندگيتان را بهتر سازد و آنگاه براساس آن تصميمها عمل کنيد

چگونه مي توانيد چيزي نامرئي را قابل ديدن کنيد؟ اولين قدم آن است که رويا و آرزوي خود را با دقت و روشني تعريف کنيد. تنها چيزي که حد توانائيهاي شما را مشخص مي کند ، همين است که بتوانيد با دقت ، خواسته خود راتعريف کنيد .

اکنون مي خواهيم آرزوها و روياهاي شما را متبلور سازيم و ظرف چند روز آينده برنامه اي بريزيم که مطمئناٌ شما را به هدف برساند . همه ما، چه بدانيم و چه ندانيم ، داراي هدفهايي هستيم. اين هدفها، هر چه باشند، بر زندگي ما تاثير اساسي دارند.مع ذالک بعضي از هدفها، نظير اينکه ( من بايد قبضها و صورتحسابهاي خود راپرداخت کنم ) هيچ شور و هيجاني در انسان ايجاد نمي کند. رمز آزاد کردن نيروهاي واقعي آن است که هدفهاي هيجان آوري براي خود قرار دهيد که حقيقتاٌ نيروي خلاقه را در شما زنده کند و محرک شور و شوق باشد

هم اکنون آگاهانه هدفهاي خود را انتخاب کنيد. هدفهايي را که به نظرتان ارزش تعقيب کردن دارند در نظر آوريد. آنگاه يک هدف را که مهيج تر باشد بر گزينيد . چيزي باشد که بخاطر آن ، صبحها زودتر از خواب بر خيزيد و شبها ديرتر به بستر برويد. براي رسيدن به آن هدفِ، تاريخ معيني را در نظر بگيريد و در چند سطر بنويسيد که چرا حتماٌ بايد تا آن تاريخ به هدف برسيد.آيا اين هدف، آنقدر بزرگ هست که برايتان شور آفرين باشد؟ يا باعث شود که از چهار چوب محدوديتهاي خود فراتر برويد؟ يا ظرفيتهاي نهفته خود را آشکار کنيد؟

اگر تاکنون اتومبيل يا وسيله تازه اي خريده باشيد، متوجه شده ايد که پس از خريد، مشابه آن در همه جا مشاهده مي کنيد. البته آن اشيا قبل از آن هم در اطراف شما وجود داشته اند ، اما متوجه آنها نمي شده ايد .موضوع ساده است. بخشي از مغزمسئوول است تا کليه اطلاعات را غربال کند و فقط آنچه را که براي بقا و يا موفقيت ضروري است وارد ذهن نمايد. بسياري از چيزها در اطرافتان وجود دارند که به کار موفقيت وعملي شدن رويا هاي شما مي آيند، اما متوجه وجود آنها نمي شويد . زيرا هدفهاي خود را به روشني تعريف نکرده ايد و به عبارت ديگربه مغز خود نياموخته ايد که آن چيز ها داراي اهميت هستند .

پس از آنکه هدفها يا امور مهم را به ذهن خود ياد آور شديد، نوعي غربال ذهني به نام (سيستم فعال کننده شبکه ذهني) به کار مي افتد . اين بخش از ذهن مانند آهن ربا عمل مي کند و کليه اطلاعات و فرصتهايي را که ممکن است موجب موفقيت سريع و رسيدن شما به هدف شود جذب مي نمايد. بکار انداختن اين کليد نيرومند عصبي ، مي تواند ظرف چند روز يا چند هفته ، شکل زندگي شما را واقعاٌ دگرگون کند

راهنماي هدفگذاري برنامه ريزي سيستم فعال کننده RAS

1) از امروز به مدت چهار روز و هر روز به مدت ده دقيقه وقت خود را صرف هدفگذاري کنيد ( توجه : هدفهاي خود رادر دفترچه اي يادداشت کنيد)

2)در هنگام انجام اين تمرين مرتباٌ از خود بپرسيد اگر مطمئن بودم که به هر خواسته اي خواهم رسيد و در هيچ زمينه اي شکست نخواهم خورد، در آن صورت چه چيزي را مي خواستم و چه مي کردم ؟

3) خوش باشيد و به عوالم کودکي بر گرديد. در يک فروشگاه بزرگ اسباب بازي ، روي زانوي بابانوئل ( يا عمو نوروز ) نشسته ايد . در آن حالت هيجان و انتظار ، هيچ خواهشي آنقدرها بزرگ نيست . بهاي هيچ چيزي آنقدرها گزاف نيست. همه چيز در دسترس است

روز اول : هدفهاي مربوط به رشد فردي

احساس رفاه و دارندگي ، پايه اي است براي رسيدن به هر نوع موفقيت ديگر در زندگي

1) پنج دقيقه فکر کنيد و همه امکانات را در نظر بگيريد: دلتان مي خواهد چه مطالبي را بياموزيد؟ چه مهارتهايي را مي خواهيد فرا بگيريد؟ چه خصلتهايي رامي خواهيد در خود به وجود آوريد؟ دوستان شما چه کساني بايد باشند ؟ خود شما چه کسي مي خواهيد باشيد؟

2) براي رسيدن به هر هدف مهلت معيني قائل شويد مثلا شش ماه، يک سال ، پنج سال، ده سال، يا بيست سال

3) بزرگترين هدفي را که مي خواهيد تا يک سال ديگر به آن دست يابيد مشخص کنيد

4) ظرف دو دقيقه شرح مختصري بنويسيد و توضيح دهيد که چرا بايد حتما و به طور قطع ظرف يک سال آينده به آن هدف برسيد

روز دوم : هدفهاي شغلي واقتصادي

خواه آرزوي شما اين باشد که در رشته حرفه اي خود سر آمد و پيشتاز باشيد و ميليونها بر ثروت خود بيفزاييد و خواه علاقمند باشيد که به عنوان دانشجوي رشته تخصصي ، سرمايه اي از علم بيندوزيد، اکنون فرصت داريد که نسبت به هدفهاي خود اطمينان يابيد

1) پنج دقيقه فکر کنيد و همه امکانات را درنظر بگيريد. چه مبلغ پول مي خواهيد بيندوزيد؟ از شغل خود ويا شرکتي که در آن کار مي کنيد چه انتظاراتي داريد؟ درآمد سالانه مورد انتظار شما چقدر است ؟ چه تصميمهايي در زمينه مالي بايد بگيريد؟

2) براي رسيدن به هريک از هدفهاي خود مهلتي قائل شويد مثلا شش ماه، يک سال، پنج سال، ده سال،يا بيست سال

3) بزرگترين هدفي را که مي خواهيد ظرف يک سال آينده به آن دست يابيد مشخص کنيد

4) ظرف دو دقيقه شرح مختصري بنويسيد و توضيح دهيد که چرا بايد حتماٌ ظرف يک سال آينده به آن هدف برسيد

ادامه دارد...

منبع: ويستا


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون