جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3332- تاریخ : 1394/02/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 تازه‌هاي نشر 

سفرنامه‌هاي منصور ضابطيان به جلد سوم رسيد

ورق زدن «برگ اضافي»

«مارک‌وپلو» و«مارک‌دوپلو»، عنوان اولين و دومين مجموعه سفرنامه‌هاي منصور ضابطيان بود؛ «برگ اضافي»، سومين جلد است که همزمان با نمايشگاه کتاب تهران و از سوي نشر مثلث در اختيار علاقه‌مندان قرار مي‌‌گيرد. نيما سليمي، مدير نشر مثلث در گفتگو با مهر از انتشار سومين جلد از مجموعه سفرنامه‌هاي منصور ضابطيان با عنوان «برگ اضافي» خبر داد و افزود: جلد سوم با اول و دوم تفاوت‌هايي دارد به اين معني که ضابطيان به هر شهر و کشوري سفر کرده نکته‌هاي جالب و ايده‌هاي بکر و خلاقه را نوشته و همه اينها قرار است به صورت يک کتاب منتشر شود.

به گفته مدير نشر مثلث، انتشار کتاب‌هايي چون «مارک‌وپلو» و «مارک‌دوپلو» به انرژي و هزينه بيشتر نياز دارد و اگر سرمايه‌گذاري براي اين‌گونه کارها وجود داشته باشد اتفاق خوشايندي است. مگر چند ناشر خصوصي مي‌تواند در اين زمينه سرمايه‌گذاري کند!؟ اگر هم مي‌بينيد نشر مثلث هزينه کرده و سرمايه خود را به اين کار اختصاص داده، تنها به اين جهت است که پرداختن به ميراث فرهنگي و محيط زيست، دغدغه جدي اعضاي آن است وگرنه «مثلث»، نشر ثروتمندي نيست.

سليمي با اشاره به اين‌که پيش از «مثلث» نيز ناشران ديگر به انتشار سفرنامه پرداخته‌اند گفت: بيشتر اين سفرنامه‌ها به ارائه اطلاعات مي‌پردازند اما «مارک‌وپلو» و «مارک‌دوپلو»، جنبه داستاني دارد و اطلاعات در قالب روايي ارائه مي‌شود و همين مساله خواننده را بيشتر جذب مي‌کند. از سوي ديگر مردم ما، چندان کتابخوان نيستند و از ارائه اطلاعات محض خوششان نمي‌آيد. به همين خاطر انتخاب قالب داستان، آنها را به خواندن علاقه‌مند مي‌کند.

مدير نشر مثلث در پاسخ به اين‌که قرار نيست کسي چون منصور ضابطيان يا حتي خود او به مناطق مختلف ايران سفر کند و سفرنامه بنويسد گفت: انتشار چنين سفرنامه‌اي هم دلخواه من است هم نويسنده اما هنوز امکانش به طور کامل فراهم نشده؛ ضابطيان به مناطقي از ايران سفر کرده و درباره آنجا نوشته اما اين مجموعه کامل نشده و تکميل آن هزينه‌بر است و ما حتي به جذب اسپانسر هم فکر کرده‌‌ايم اما همه چيز در ايران، نيازمند يک سري روابط است. "مارک‌وپلو» و «مارک‌دوپلو»، سفرنامه‌هاي منصور ضابطيان به هشت کشور فرانسه، اسپانيا، ايتاليا، اتريش، لبنان، ارمنستان، هندوستان، کره جنوبي و آمريکاست. به گفته سليمي، «برگ اضافي» ايهام دارد هم به معناي ورق کاغذ است و يادداشت‌هاي پراکنده‌اي که گردآوري و منتشر شده‌اند و همگي درباره سفرهايش به شهرها و کشورهاي مختلف‌اند. هم به معناي کباب برگ است و با «پلو» همخواني دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون