جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3332- تاریخ : 1394/02/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 فراست مطرح کرد:
 رمان نوجوان حياط خلوت نويسندگي نيست 

 
قاسمعلي فراست با بيان اينکه ادبيات نوجوان حياط خلوت نويسندگان نيست، گفت:سوژه رمان است که مشخص مي‌کند بايد براي چه مخاطبي و به چه شکلي روايتش کرد.قاسمعلي فراست در گفتگو با مهر از پايان تاليف رمان تازه اي از خود با عنوان «غار آبي» خبر داد و گفت: تازه ترين رمان من براي مخاطب نوجوان نوشته شده است و يک سالي هست که روي آن کار کرده‌ام و قالب روايي آن نيز به شکل ادبيات فانتزي است.

وي افزود: داستان اين رمان مانند همه داستانهاي فولکلور بر اين مبنا نيست که نوجواني در يک غار اسير ديو و جن و پري بشود بلکه قهرمان داستان ما پس از ورود به غار ابتدا حسي مشابه با حس افسانه‌هاي قديمي در مواجه با ديو و پري پيدا مي‌کند اما پس از آن راوي وارد دنيايي تازه مي‌شود؛ دنيايي که حس مي‌کند بايد در آن بماند و جاي ماندگاري است.

فراست ادامه داد: پس از رمان نياز تا به حال رمان نوجوان به معناي واقعي نداشتم. البته رمان فصل جواني من با دو قهرمان نوجوان پيش ميرفت اما شايد بشود گفت که مخاطبش جوان بود و با نوشتن غار آبي پنجمين رمان نوجوانانه من به طور مشخص خلق شده است.

اين نويسنده ادامه داد: اينک نويسنده چرا هم براي نوجوان مينويسد و هم براي بزرگسال به نظر من دست خود او نست.

بستگي به اين دارد که چه موضوعي سراغ او مي آيد و براي نوشته شدن نظرش را به خود جلب مي‌کند.

من بر اين اعتقاد نيستم که رمان نوجوانانه را ساده تر از رمان بزرگسال مي شود نوشت بلکه به باور من اين رمان نيز گرفتاري و سختي خودش را دارد که قابل بحث است.

وي افزود: اينکه چرا من الان رمان نوجوانانه ننوشته ام به خاطر موضوعي بود که توجهم را به خودش جلب کرد. اين موضوع در قالب روايت نوجوانانه من را تحت تاثيرقرار داد و به اين باور رسيدم که بنويسمش.

من اعتقاد ندارم که ادبيات نوجوان حياط خلوت نويسندگاني است که هم براي نوجوان مي‌نويسند و هم براي بزرگسال.

اين سوژه است که تعيين مي کند چطور و براي چه مخاطبي مي شود روايتش کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون