جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3332- تاریخ : 1394/02/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 كاغذ اخبـار 

مديرکل نظارت بر نشر و توزيع مواد آموزشي اعلام کرد

توزيع 100 عنوان کتب درسي همراه با لوح فشرده آموزشي در سال تحصيلي جديد

مديرکل نظارت بر نشر و توزيع مواد آموزشي وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه امسال 100 عنوان کتاب درسي همراه با لوح فشرده آموزشي توزيع مي‌شوند گفت:‌ شمار کتب درسي امسال حدود 125 ميليون جلد و 916 عنوان است.

ليدا نيک روش در گفت‌وگو با (ايسنا)، با بيان اينکه کتب جديدالتاليف پايه پنجم و نهم اواخر ارديبهشت ماه زير چاپ مي‌روند، اظهار کرد: مشکلي براي توزيع کتب نخواهيم داشت و کتاب‌ها تا شهريورماه به دست دانش آموزان مي‌رسند.

وي افزود: کتب ابتدايي صد در صد طبق آمار سامانه ثبت نام الکترونيکي دانش آموزان (سناد) آماده و در استان‌ها توزيع شده است. همچنين تا 10 روز آينده کتب پيش دانشگاهي نيز به استان‌ها ارسال خواهد شد.

مديرکل نظارت بر نشر و توزيع مواد آموزشي وزارت آموزش و پرورش ضمن اعلام اينکه شمار کتب درسي امسال حدود 125 ميليون جلد و 916 عنوان است، درباره آماده سازي و توزيع لوح‌هاي فشرده آموزشي نيز گفت: لوح‌هاي فشرده همراه با کتب درسي توزيع خواهد شد. بر اين اساس بيش از 100 عنوان کتاب درسي همراه با لوح فشرده آموزشي توزيع خواهند شد که لوح ‌هاي فشرده پايه پنجم و نهم جديد هستند.


مديرکل دفتر آموزش‌ فني و حرفه‌اي آموزش و پرورش:

ساختار جديد نظام آموزش متوسطه از سال 95 اجرايي مي‌شود

مديرکل دفتر آموزش‌ فني و حرفه‌اي آموزش و پرورش کشور از اجرايي شدن ساختار جديد نظام آموزش متوسطه از سال آينده خبر داد. به گزارش (ايسنا)، محسن حسيني مقدم در همايش ملي رشته مکانيک خودرو، همچنين از اختصاص 26 ميليارد تومان بودجه به بخش تجهيزات هنرستان ها در سالجاري خبر داد و افزود: اولويت اصلي تخصيص اين بودجه به رشته مکانيک خودرو و بعد از آن به رشته کامپيوتر در هنرستان‌ها است.

حسيني مقدم با بيان اينکه بخش عمده بودجه ها به رشته مکانيک خودرو اختصاص يافت، اضافه کرد: بر اين اساس همه هنرستان‌ها موظف شدند، حداقل دو يا سه قطعه موتور خودرو پرايد، پژو و يا سمند تهيه کنند و در اختيار کارآموزان خود قرار دهند؛ چرا که در رشته مکانيک خودرو آينده تضميني وجود دارد.

حدود 700 هزار نفر از دانش آموزان در هنرستان‌هاي کشور تحصيل مي کنند

وي اظهار کرد: در حال حاضر حدود 700 هزار نفر از دانش آموزان در پايه دوم و سوم متوسطه هنرستان‌هاي کشور تحصيل مي‌کنند که 40 درصد از آنان در مقطع دوم متوسطه هستند.

حسيني مقدم با بيان اينکه در حال حاضر 13 رشته مهارتي در هنرستان‌هاي کشور تدريس مي‌شود، تصريح کرد: براساس شاخص‌هاي اصلي آموزش و پرورش، ارزشيابي سهم هنرستاني‌ها 48.26 درصد پيش بيني شده که چنانچه بخواهيم به اين سهم برسيم به تلاش و همکاري هاي زيادي نياز داريم؛ اما در محتواي کتب درسي حرف هاي زيادي وجود دارد که بايد اعمال شود.

وي تصريح کرد: با وجود همه محدوديت ها و موانع، کشور نياز فراواني به توسعه پايدار و اشتغال دارد به همين منظور جايگاه و اهميت محيط هاي هنرستاني براي همه مسلم و ثابت شده است.

حسيني مقدم يادآور شد: در مجموعه آموزش و پرورش افرادي در کشور به هنرستان ها به عنوان مکاني آموزشي اما هزينه بر نگاه مي کنند در حاليکه اين مکان آموزشي جزو ضروريات محسوب مي شود. مديرکل دفتر آموزش‌ فني و حرفه‌اي آموزش و پرورش با تاکيد بر اينکه رشته مکانيک خودرو ششمين رشته پرطرفدار در کشور است، افزود: در کشور 10 درصد دانش آموزان در رشته مکانيک خودرو در شاخه هاي فني و حرفه اي و کارو دانش تحصيل مي کنند.

حسيني مقدم با اشاره به سن اشتغال در کشور گفت: طبق آمار سن اشتغال 10 سال بوده، اما بهترين زمان براي اينکه جوانان و نوجوانان مهارتي را ياد گرفته و بتوانند آن را در جامعه کاربردي کنند بين 14 تا 17 سالگي است.

وي با بيان اينکه آموزش و پرورش در کشور متولي اشتغال نيست، اظهار کرد: ما مدعي نيستيم که با آموزش هاي هنرستاني همه را وارد بازار کار مي کنيم، فارغ التحصيلان به ويژه در رشته هاي فني و حرفه اي و کار و دانش بايد نه تنها در جامعه توانايي کار کردن داشته باشند بلکه بايد به نوعي کارآفريني کرده و ديگران را نيز به بازار کار دعوت کنند. وي اضافه کرد: ما بايد به دانش آموزان هنرستان ها توانايي و جرأت کار کردن را بياموزيم تا زمانيکه کاري به آن ها پيشنهاد مي شود ترس و واهمه نداشته باشند.

حسيني مقدم در ادامه تصريح کرد: طبق آخرين سرشماري در سال 90، حدود 37 درصد فارغ التحصيلان کار و دانش و 45 درصد فارغ التحصيلان فني و حرفه اي به صورت مستقيم بعد از ديپلم وارد بازار کار مي شوند؛ در صورتيکه در شاخه نظري اين امکان براي افراد وجود ندارد. مديرکل دفتر آموزش‌ فني و حرفه‌اي آموزش و پرورش افزود: در مقاطع ليسانس و فوق ليسانس رشته هاي فني و حرفه اي 20 ميليون نفر ساعت وجود دارد که متولي آموزش هاي مهارتي براي اين قشر هستند. حسيني مقدم در ادامه تصريح کرد: نگرش بعضي از خانواده ها اين بوده که شخصيت جوانان تنها با ورود به دانشگاه شکل مي‌گيرد که اين تصور اشتباه است چرا که آموزش در هنرستان ها مي‌تواند مهارت هاي خوبي را به دانش آموزان براي وارد شدن به بازار کار آموزش دهد. مديرکل دفتر آموزش‌ فني و حرفه‌اي آموزش و پرورش در پايان گفت: دبيرخانه مکانيک خودرو به علت فعالسازي همه استان ها هر سه سال يکبار در يک استان برگزار مي شود و حدود چهار سال بوده که به علت ميزباني خوب و مناسب در استان همدان برقرار است و پيش بيني شده که تا دو سال آينده نيز در اين استان ماندگار باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون