جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3332- تاریخ : 1394/02/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 خبر 

ثبت جهاني تنگ صياد تا 2ماه ديگر

اقدامي براي ژئوپارک قشم نشده است

دبيرکل کميسيون ملي يونسکو از ثبت جهاني پرونده تنگ صياد تا 2 ماه ديگر در پاريس خبر داد و گفت: تاکنون گزارشي درباره ثبت دوباره ژئوپارک قشم در فهرست يونسکو به ما ارسال نشده است.

محمدرضا سعيدآبادي دبيرکل کميسيون ملي يونسکو، به خبرنگار مهر گفت: شايد کارهايي در حوزه ژئوپارک قشم در حال انجام است ولي گزارشي از آن به ما ارسال نکرده‌اند اطلاعاتي که من دارم نشان مي‌دهد اتفاق خاصي درباره اينکه دوباره ثبت جهاني ژئوپارک قشم مطرح باشد نيفتاده است. مي‌دانم که مديريت جديد منطقه آزاد قشم علاقه‌مند است که اين ثبت انجام شود اما ذي‌نفعان زيادي در اين باره وجود دارد.

وي گفت: مي‌خواهم از اين ژئوپارک بازديد کرده و با مدير ژئوپارک در اين‌باره صحبت کنم تا به يک جمع‌بندي برسيم.

سعيدآبادي افزود: ژئوپارک قشم جايگاه سوق‌الجيشي دارد. شايد اين ذهنيت وجود داشته باشد که ثبت ژئوپارک در اولويت نيست در هر صورت مهلت و زمان خاصي براي تکميل پرونده ژئوپارک داده نشده و هر زمان که پرونده اين ژئوپارک آماده شد مسئولان آن دوباره مي‌توانند تقاضا بدهند که در فهرست ژئوپارک‌هاي يونسکو ثبت شود.

سعيدآبادي گفت: در منطقه آزاد ارس نيز کارهايي براي تکميل پرونده ژئوپارک انجام شده ولي گزارشي به ما ارسال نکردند در صورتي که در چنين مواقعي گزارش‌هاي اوليه بايد به دست ما مي‌رسيد.

وي درباره پرونده‌هاي جهاني ديگر نيز گفت: ذخيره‌گاه زيست کره تنگ صياد تا يکي دو ماه آينده مورد بررسي قرار مي‌گيرد تا ايران بتواند يازدهمين اثر خود را در اين حوزه ثبت کند. تا به حال 10 ذخيره‌گاه مانند کوير لوت، جنگ حرا در فهرست جهاني ثبت شده که 9 تا از اين ذخيره‌گاه‌ها پيش از انقلاب ثبت شده بود. مراحل اوليه بررسي پرونده تنگ صياد انجام شده و براي بررسي نهايي در اجلاس جهاني انسان و کره مسکون (MAB) مورد بررسي قرار مي‌گيرد.پرونده ذخيره‌گاه دنا نيز 2 سال پيش ثبت شده بود. ذخيره‌گاه ها به لحاظ تنوع زيستي، جانوري، گياهي جايگاه مهمي از لحاظ تنفسگاه جهاني بشر دارند.


کشف آثار معماري در تپه قلعه کولک سيستان

عمليات گمانه‌زني به منظور لايه‌نگاري تپه قلعه کولک سيستان به کشف آثار معماري، قسمتي از يک النگو، ميخ کوچک، سفال و بقاياي يک ظرف فلزي انجاميد.به گزارش ايسنا، جواد علايي مقدم، سرپرست هيأت کاوش در تپه «قلعه کولک»، گاه‌نگاري و شناسايي دوره‌هاي استقرار محوطه، شناسايي حدود و گسترش دوران هخامنشي در بخش شمال سيستان و شناسايي حدود گسترش عصر مفرغ در بخش شمال سيستان را از اهداف اين لايه‌نگاري برشمرد.او با اشاره به وجود 1663 محوطه تاريخي در سيستان و بلوچستان اظهار کرد: تپه قلعه کولک از جمله محوطه‌هاي حائز اهميت و بزرگ سيستان محسوب مي‌شود که در 22 کيلومتري شمال زابل واقع شده است. اين تپه از معدود حصارهاي دوران تاريخي است که در ساخت آن از آجر استفاده شده است.

اين باستان‌شناس با بيان اينکه براي اين مجموعه مي‌توان 65 اتاقک کنگره‌اي متصور شد، افزود: لايه‌نگاري‌هاي انجام‌شده در تپه قلعه کولک نشان مي‌دهد اين محوطه تاريخي تک‌دوره‌اي است.علايي تصريح کرد: کار با ايجاد يک ترانشه 2 در 5 متر در شمالي‌ترين قسمت محوطه آغاز شد و در عمق 320 سانتي‌متري به آثار معماري و فرهنگي رسيديم.

به گفته سرپرست گروه کاوش در تپه «قلعه کولک»، با انجام لايه‌نگاري در اين کارگاه چهار دوره فاز معماري و چهار دوره استقرار براي محوطه شناسايي شد که گروه را به هدف اصلي که همان رسيدن به يک شاخص معماري علاوه بر لايه‌نگاري بود نزديک مي‌کرد.

او افزود: فاز اول معماري شامل يک ديوار با خشت‌هايي شبيه خشت‌هاي دوره ساساني مي‌شود که به خشت‌هاي نامرغوب ساساني معروفند، در فاز دوم فضايي از يک اتاق، در فاز سوم يک سکو با دوره دوم استقرار در قلعه و در فاز چهارم نيز معماري پيچيده با سازه‌هاي غيرمشخص آشکار شد.علايي ادامه داد: نکته‌اي که در محوطه‌هاي تاريخي سيستان جلب توجه مي‌کند، اين است که برخلاف بيشتر محوطه‌هاي تاريخي که بر اثر جنگ و بيماري از بين رفته‌اند اين محوطه‌ها بر اثر جابه‌جايي ساکنين آنها متروک شده‌اند، به همين دليل آثار منقول زيادي در آنها وجود ندارد.

او با اشاره به اين نکته که بيشتر يافته‌هاي فرهنگي در اين محوطه در سفال خلاصه مي‌شود، افزود: سفال‌هاي اسلامي دوران قاجار، دوران مياني اسلامي و سفال‌هاي ساساني يافته‌هاي گروه از اين محوطه تاريخي را تشکيل مي‌دهند.اين باستان‌شناس گفت: به غير از کار حفاري در محوطه تپه قلعه کولک، گروه به بررسي محيط محوطه پرداخت و موفق شد 112 محوطه را شناسايي کند که شش محوطه آن تاريخي است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون