جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3332- تاریخ : 1394/02/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 اخبـــــــــار 

پيشکسوتان هنرهاي سنتي و صنايع دستي حافظان تمدن ما هستند

تجليل و گراميداشت هنرمندان صنايع دستي و هنرهاي سنتي از جمله فعاليت هايي است که به ترويج و فرهنگ سازي در اين عرصه کمک مي کند . اداره کل توسعه، ترويج و آموزش معاونت صنايع دستي و هنرهاي سنتي به منظور گراميداشت تني چند از هنرمندان اين حوزه روز دوشنبه 14 ارديبهشت دومين همايش هماي هنري را برگزار مي کند. به گزارش شاپرك دکتر سيد عبدالمجيد شريفزاده مدير کل توسعه و ترويج معاونت صنايع دستي و هنرهاي سنتي با اشاره به برگزاري دومين همايش هماي هنر، گفت: برپايي اين همايش يکي از برنامه هاي دفتر توسعه ترويج است که به منظور پاسداشت و تجليل از هنرمنداني برگزار مي شود سال هاي زيادي از حيات خود را صرف اعتلاي هنر و فرهنگ جامعه ما کرده اند. در هماي هنر قصد داريم با معرفي جايگاهي والاي آنها بستري براي تعامل موثر بين نسل جوان و پيشکسوت هنر فراهم آوريم.

وي همچنين افزود: هدف از اين برنامه ايجاد فضايي مناسب است تا به کمک آن هنرمندان پيشکسوت را به ديگر هنرمندان فعال در عرصه صنايع دستي و هنرهاي سنتي پيوند دهيم و فضاي به وجود آوريم تا هنر و تجربيات آنها مورد استفاده جوانان قرار گيرد و تبديل به الگوي حرکتي آنها شود. مدير کل توسعه و ترويج سازمان ميراث فرهنگي در ادامه خاطر نشان کرد: در دوره نخست اين برنامه از 10 نفر از هنرمندان پيشکسوت تجليل کرديم و امسال هم 10 تن ديگر از هنرمندان استان هاي مختلف کشور در اين برنامه ملي قدرداني به عمل مي آيد. شريف زاده در خصوص ضرورت برگزاري همايش هماي هنر 2 نيز تاکيد کرد: مهمترين وجه برگزاري اين برنامه ارتباط موثر با پيشکسوتان صنايع دستي و هنرهاي سنتي است که فراموش شده و گوشه نشين هستند. اين شرايط لطمه بزرگي بر هنرهاي سنتي ايران مي زند. اين پژوهشگر هنرهاي سنتي در پايان بيان کرد: از جمله برنامه هاي تعريف شده در يونسکو، حفاظت از گنجينه هاي زنده بشري است. پيشکسوتان صنايع دستي و هنرهاي سنتي نيز گنجينه هاي زنده هنر و فرهنگ ما به شمار مي روند که کهن ترين شيوه هاي توليد هنري را در اين مرز و بوم را حفاظت و به دوران امروز منتقل کرده اند. اين پيشکسوتان در حقيقت حامل و حافظان تمدن ما هستند.


بزرگترين رويداد گردشگري خاورميانه در همسايگي ايران برگزار مي شود

بيست و دومين نمايشگاه بين المللي گردشگري ATM به عنوان بزرگترين رويداد گردشگري خاورميانه و يکي از ده نمايشگاه برتر جهان در دبي برگزار مي شود. به گزارش مهر، در 21 سال گذشته نمايشگاه بين المللي گردشگري ATM شرکت هاي مختلف در سراسر دنيا را براي تجارتي رو در رو کنار هم قرار داده است. شعار اين نمايشگاه در سال 2015 سفر خانوادگي است همچنين براي سال 2015 توجه ويژه اي به تکنولوژي در سفر، مسافرت هاي کاري، لوکس و درماني خواهد شد. اين نمايشگاه بزرگترين حضور بين المللي و محلي سازمانهاي مرتبط با صنايع گردشگري در ميان نمايشگاه هاي گردشگري در دبي است. از سوي ديگر اين نمايشگاه صحنه اي باز براي ارائه هنرهاي نمايشي محلي کشورها و فرهنگ هاي مختلف براي معرفي آداب و فرهنگ و هنر کشورها دارد.

سازمانهاي گردشگري ملي، دولتهاي مستقل محلي، تورگردانان، خطوط هوايي، آژانس هاي گردشگري، هتلها، اقامتگاهها، اپراتورهاي تلفن همراه، رسانه هاي گردشگري، شرکت ها و سازمانهاي وابسته به گردشگري، شرکت هاي ارائه کننده کارت اعتباري، دفاتر ملي و عمومي و ... جزو شرکت کنندگان در اين نمايشگاه بين المللي هستند. بيست و دومين دوره نمايشگاه بين المللي گردشگري ATM امسال نيز مانند سالهاي گذشته به مدت چهار روز از چهارم تا هفتم مي 2015 در مرکز همايش ها و نمايشگاههاي دبي برگزار مي شود.

اين نمايشگاه بيش از 23 هزار نفر بازديدکننده تنها در سال 2014 داشته است که حدود 12 درصد نسبت به سال گذشته با رشد آمار بازديدکننده رو به رو بوده است. همچنين طبق آمار ارائه شده از سوي مسئولان اين نمايشگاه، شرکت کنندگان، از 157 کشور مختلف و 68 مليت بوده اند. از سويي تنها شرکت کنندگان در اين نمايشگاه بخش خصوصي هستند که مساحتي حدود 135 متر مربع در ابعاد 10 متر در 13 و نيم متر را در مرکز نمايشگاهها و همايش هاي دبي به ايران اختصاص داده اند آن هم در کنار غرفه امارات، گرجستان، قطر، عمان، بحرين. اقدام براي شرکت در اين رويداد گردشگري تنها از سوي بخش خصوصي انجام گرفته و در اين باره سازمان ميراث فرهنگي هنوز اقدامي براي حضور در اين رويدادي که بازار عرب در حاشيه خليج فارس در دست برگزاري دارد، انجام نداده است


ميرعابدين کابلي

اشياء چغاميش براي باستان شناسان بسيار مهم است

يک باستان شناس پيشکسوت در گفتگو با ميراث آريا(chtn) با ابراز خرسندي از بازگردانده شدن اشياء تاريخي و ارزشمند چغاميش به کشور، اين اقدامات را ستودني دانست.

ميرعابدين کابلي گفت: پيگيري براي بازگرداندن اين اشياء سالها توسط سازمان ميراث فرهنگي و دفتر حقوقي نهاد رياست جمهوري ادامه داشت تا اينکه خوشبختانه اين آثار به کشورمان بازگشت. اين باستان شناس پيشکسوت با ابراز اميدواري نسبت به بازگردانده شدن تمامي آثار تاريخي، افزود: پيگيري براي بازگرداندن اشياء تاريخي چغاميش کار بسيار خوب و ارزشمندي بود، من به عنوان يک باستان شناس نمي خواهم حتي يک قطعه سفال از کشور خارج شود.کابلي با بيان اينکه اطلاعات مورد نياز در رابطه با مسائل مديريت اقتصادي دوران هخامنشي در آثار چغاميش قابل مشاده است، يادآور شد: اين اشياء که بيشتر مهرهاي شمارشي است براي شناخت اين دوره تاريخي کمک بسياري به باستان شناسان مي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون