جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3332- تاریخ : 1394/02/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 طرح مجلس و ميراث فرهنگي براي حمايت از بافت هاي تاريخي 

 خبرگزاري ميراث فرهنگي ،نمايندگان مجلس براي از بين بردن خلاهاي قانوني درباره رسيدگي به خانه ها و ابنيه تاريخي درحال بررسي طرحي با عنوان «حمايت از احيا و مرمت بافت هاي فرهنگي-تاريخي» هستند تا شايد راه حلي براي مشکلات صاحبان خانه هاي تاريخي و سازمان ميراث فرهنگي درباره خانه هاي تاريخي پيدا شود.

بر اساس گزارش CHN صاحبان خانه هاي تاريخي و سازمان ميراث فرهنگي، پاي يک خانه تاريخي که وسط باشد معمولاً در دو جبهه مقابل قرار مي گيرند و آبشان در يک جوي نمي‌رود.

صاحب خانه‌ها معمولاً به دنبال تخريب خانه‌ها و استفاده از زمين براي انبوه سازي هستند. سازمان ميراث فرهنگي با ثبت خانه‌هاي تاريخي مي‌خواهد از تخريب آنها جلوگيري کند. در عين حال هم معمولاً به صاحب خانه اجازه مرمت و دخل و تصرف نمي دهد. تعامل و رايزني هم معمولاً جواب نمي دهد. آخر سر صاحب خانه ها دادشان را به ديوان عالي کشور مي برند و ديوان عالي هم بيشتر از اين که طرف سازمان ميراث فرهنگي را بگيرد، هواي صاحب خانه را دارد و راي به تخريب خانه ها مي دهد. البته اين موضوع در شهرهايي مثل شيراز، اصفهان يا يزد فرق مي کند. چون در اين شهرها و ديگر شهرهاي تاريخي بيشتر بافت شهر تاريخي به شمار مي آيند و از توسط سازمان ميراث فرهنگي ثبت ملي شده اند. نارضايتي در اين شهرها بيشتر است و صاحبان خانه ها از اين که نمي توانند در خانه اي که بر آن مالکيت دارند تغيير ايجاد کنند شاکي اند.

حالا يکي از نمايندگان شيراز در مجلس طرحي با عنوان « طرح حمايت از احيا و مرمت بافت هاي فرهنگي-تاريخي» را ارائه داده است که در صورت تبديل آن به قانون شايد بتواند چاره‌اي راهگشا براي اختلاف هاي هميشگي سازمان ميراث فرهنگي و صاحبان خانه هاي تاريخي باشد.

اين طرح از سوي جعفر قادري نماينده مردم شيراز به مجلس ارائه و کميسيون مشترکي متشکل از کميسيون فرهنگي، کميسيون عمران، کميسيون اقتصادي، کميسيون برنامه و بودجه براي رسيدگي به اين طرح تشکيل شد.

روز سه شنبه نيز با انتخاب هيات رئيسه کار اين کميسيون مشترک براي بررسي طرح حمايت ازاحيا و مرمت بافت هاي تاريخي در مجلس بصورت رسمي آغاز شد.

جعفر قادري که رياست اين کميسيون مشترک را برعهده گرفته است در اين باره به خبرنگار پارلماني CHN مي گويد: بافت ها، آثار و ابنيه تاريخي که در برخي از شهرها به خصوص شهر هاي قديمي مثل شيراز و اصفهان و ماسوله و مشهد وجود دارند پتانسيل هايي هستند که بايد مورد توجه قرار گيرند. نماينده شيراز با اشاره به جلساتي که با فعالان ميراث فرهنگي حوزه انتخابيه اش داشته، مي افزايد: به نظر اين فعالان ميراث فرهنگي قوانين موجود پاسخگو نيست. اگر قرار باشد با اتکا به توانايي ها و ظرفيت هاي دولتي بخواهيم بافت هاي تاريخي را بازسازي بکنيم، هيچ وقت توان دولتي چنين اجازه اي به ما نمي دهد. با توجه به منابعي که در اختيار سازمان ميراث فرهنگي است، اين سازمان هر سال مي تواند 4 يا 5 خانه را مرمت کند و در اداره آنها هم مشکل دارد. همچنين در واگذاري هم محدوديت هايي دارد.

بايد مشکلات خانه هاي تاريخي را حل کنيم

مهرداد لاهوتي، سخنگوي کميسيون مشترک هم در گفت و گو با خبرنگار پارلماني CHN اين چنين درباره طرح حمايت از احيا و مرمت بافت هاي فرهنگي- تاريخي توضيح داد: ما از نظر داشتن آثار و ابنيه تاريخي جز کشورهاي برتر دنيا هستيم. پس بنابراين اگر ابنيه و خانه هاي تاريخي مان را حفظ کرديم مي توانيم از آن در صنعت گردشگري استفاده کنيم. او در ادامه به ابهاماتي که در قانون وجود دارد اشاره مي کند و توضيح مي دهد: در حال حاضر معلوم نيست صاحبان خانه هاي تاريخي مي توانند از خانه هايشان استفاده کنند يا سازمان ميراث فرهنگي بايد اين خانه ها را خريداري کند؟ صاحبان خانه اگر استفاده نکنند که يک بناي مثلاً 100 ساله از بين مي رود. سازمان ميراث فرهنگي هم که نمي تواند خانه را بخرد. نگهداري اين نوع ابنيه تاريخي هم هزينه هاي بسيار سنگيني دارد. اين ها مسائلي هستند که ما بايد در قانون آنها را برطرف کنيم.او نيز اميدوار است اين طرح در صورت تبديل به قانون بتواند خلاهاي قانوني در بحث مربوط به خانه ها و ابنيه تاريخي را برطرف کند. لاهوتي همچنين به ارتباط اين طرح با بحث گردشگري اشاره مي کند و مي گويد: اميدواريم بتوانيم خلاهاي قانوني در بحث هاي گردشگري در ارتباط با خانه هاي تاريخي را نيز در اين موضوع ادغام و برطرف کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون