جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3332- تاریخ : 1394/02/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 مي خواهم بگويم نه! 

 قسمت دوم

به مثال زير دقت کنيد:

مادر: «اگر بخواهي شب‏ها دير به منزل بيايي، ممکن است دوباره مريض شوي».

دختر: «مادر! شايد حق با شما باشد» يا «احتمالاً درست مي‏گوييد» يا «قبول دارم؛ اگر تا ديروقت بيرون نمي‏ماندم، احتمالاً بيشتر مي‏خوابيدم».

ج) مي‏توانيم واقعيات موجود در گفته‏هاي منطقي را که مردم از آن براي سلطه‏جويي بر ما استفاده مي‏کنند، قبول کنيم (توافق با اصول).

به طور کلي، در اين روش، فرد در برابر انتقاد سلطه‏جويانه، با پذيرفتن واقعيت، پذيرفتن اصول يا پذيرفتن اشتباه روبه‏رو مي‏شود. براي اين منظور، مي‏توان از فردي خواست تا درصدد انتقاد از پوشش، نحوه غذا خوردن، خصوصيات اخلاقي و... ما برآيد و ما با همين روش با او برخورد کنيم. در واقع، در اين گونه تمرينات، شما ياد مي‏گيريد که دقيقا روي حرف انتقاد کننده فکر کنيد و ياد مي‏گيريد که شنونده خوبي باشيد و به جاي پيشداوري نسبت به کلمات انتقاد کننده، به آنها آن طور که هست توجه کنيد.

6) تأييد منفي

براي نشان دادن قاطعيت بيشتر در زندگي با ديگران، بايد بتوانيم با انتقاد ديگران روبه‏رو شويم. گاهي ممکن است اشتباهاتي از ما سر بزند. براي برخورد درست با اشتباهاتي که مي‏کنيد، بايد به روشي تجهيز شويد و بدانيد که اشتباه، تقصير نيست. اگر در مواجهه با اشتباه، به شيوه قاطعيت مجهز نباشيد، تحت تأثير احساس تقصير و اضطراب از ناحيه ديگران، زير سلطه مي‏رويد و يا حالت تدافعي مي‏گيرد و منکر اشتباه خود مي‏شويد و به اصطلاح، براي عقب نماندن، شما هم از انتقاد کننده، انتقاد مي‏کنيد و در هر حال، حال و روزتان از آن چه هست، بدتر مي‏شود.

واکنش درست در برابر اشتباه چيست؟ خيلي ساده است؛ اشتباه، جز اشتباه، چيز ديگري نيست و بايد آن را به همين شکل بپذيريد. نام اين روش، «تأييد منفي» است و براي مواجهه حساب شده با اشتباه، مي‏توان از آن استفاده کرد. اگر اشتباهي مرتکب شده، با عکس‏العمل خصمانه‏اي روبه‏رو شديد، خيلي ساده آن را قبول کرده، انتقاد کننده را تأييد کنيد؛ مثلاً اگر کسي گفت: «خوب پيشرفت نمي‏کني»، در پاسخ بگوييد: «بله، حق با شماست؛ جديت لازم را به خرج ندادم» (تأييد منفي).

در انتقاد به شايستگي‏ها، عادت‏ها و يا وضع ظاهرمان هم مي‏توانيم با اين روش مواجهه شويم. به مثال زير دقت کنيد:

انتقاد کننده: «علي! درست نيست آدمي با شخصيت تو، اين طوري راه برود».

علي: «بله، خودم هم متوجه شده‏ام که بدجوري راه مي‏روم» (تأييد منفي).

انتقاد کننده: «چرا موهاي سرت را زياد کوتاه کردي؟ اصلاً بهت نمي‏آيد».

شما: «بله، کار مضحکي کردم؛ خودم هم خوشم نمي‏آيد». (تأييد منفي).

نکته مهمي که بايد متذکر شد، اين است که در مسائل حقوقي و جسماني، از اين روش استفاده نکنيد. اگر کسي به شما بگويد: «چرخ اتومبيل شما از روي پايم گذشت»، واکنش مناسب اين نيست که بگوييد: «بله، موافقم چه کار مضحکي کردم»؛ بلکه بهتر است بگوييد: «بفرماييد براي معالجه پايتان چه کار مي‏توانم انجام دهم».

7) پرس‏وجوي منفي

در مواجهه با کساني که با آنها صميمي نيستيد و روابط رسمي داريد، روش «خود را به خنگي زدن»، مفيد و مناسب است؛ اما اگر شخص انتقادکننده، کسي است که با او در تماس دائم هستيد، بايد کاري کنيد که او هم درس قاطعيت را بياموزد و ميل سلطه‏جويي‏اش کاهش يابد. براي اين هدف، روش «پرس‏وجوي منفي» را توصيه مي‏کنيم.

در اين روش نيز انتقاد، انکار نمي‏شود و شما نبايد موضع تدافعي بگيريد و مقابله به مثل کنيد و به جاي همه اين کارها، بايد اطلاعات بيشتري از او بگيريد و کاري کنيد که او توضيح بيشتري بدهد و انتقادش را بشکافد.

براي درک مفهوم «پرس‏وجوي منفي»، به تفاوت ميان دو جمله شبيه به هم که در جواب يک انتقاد واحد داده شده، توجه کنيد؛ فرض کنيد همسرتان از رفتن شما به يک ميهماني، دل‏گير است و دل‏گيري خود را بيان مي‏کند. شما به دو شکل مي‏توانيد واکنش نشان دهيد:

1) نمي‏فهمم ميهماني رفتن من، چه اشکالي دارد؟

2) حالا چطور شده که از ميهماني رفتن من دل‏گير شده‏اي؟

جمله اول، واکنشي صريح و غيرتدافعي است که شما با روش «پرس‏وجوي منفي»، با همسرتان برخورد کرده‏ايد و با لحني ملايم، خواستار توضيح بيشتري هستيد تا نظرش را با شما در ميان بگذارد؛ اما جمله دوم، کاملاً تدافعي است و لبه تيغ حمله را متوجه همسرتان مي‏کند. در شکل دوم، همسرتان، پاسخ شما را به دل مي‏گيرد و آن را عليه خود تفسير مي‏کند.

در روش پرس‏وجوي منفي، شما مي‏توانيد هر پاسخ از طرف مقابل را با روش پرس‏وجوي منفي، بيشتر بکاويد تا به جايي برسيد که علت اصلي ناراحتي و ناخرسندي فرد را بيابيد.

مسائلي چون سر وقت حاضر شدن، وقت اختصاص دادن، طرز لباس پوشيدن، آراستگي، نظافت، پول دادن، پول گرفتن، تقسيم کارها، قبول مسئوليت در قبال بچه‏ها و چيزهايي از اين قبيل، از مسائل معمولي مورد اختلاف زوجين مي‏باشند.

با روش پرس‏وجوي منفي در هر يک از زمينه‏هاي فوق، مي‏توان به درک ناراحتي‏هاي فرد مقابل رسيد و از طريق صحبت و مذاکره، توافقي ميان خواسته‏هاي طرفين به وجود آورد.

نکته آخري که تذکر آن لازم است، اين است که در روابط متقابل و پيچيده زندگي روزمره، به منظور اعمال قاطعيت و شهامت روزافزون، آشنايي بيشتر با حقوق پايه و نيز به کار بستن مستمر روش‏هاي مقابله‏اي شجاعانه، لازم است. در يک رابطه زنده، اين روش‏ها مي‏بايد با هم و با توجه به شرايط، استفاده شوند.

منبع: ويستا


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون