جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3332- تاریخ : 1394/02/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 اما خبر 

 براي پيشگيري از چاقي، به غذاها نگاه کنيد!

دور کردن غذاهاي چرب و شيرين از دسترس شايد بهترين راه براي جلوگيري از چاقي باشد، اما پژوهش جديد دانشمندان آمريکايي نشان داده که تنها نگاه کردن به غذا مي‌تواند براي زمان کوتاهي ميل به خوردن را از بين ببرد. به گزارش ايسنا، محققان موسسه پزشکي هاروارد هيوز، گروهي از سلول‌هاي حساس به گرسنگي را در مغز شناسايي کرده‌اند که تمايل به خوردن هله‌هوله را افزايش مي‌دهند.

آن‌ها بر اين باورند که سلول‌هاي مغز موسوم به نورون‌هاي AGRP از نياز گذشته اجداد شکارچي انسان‌ براي تشويق به ورود به محيط هاي ناشناخته و جستجو براي مواد غذايي بجا مانده‌اند.

اما بنظر مي‌رسد که اين سلول‌ها بطور موقت تنها با دانستن اينکه غذا وجود دارد، راضي مي‌شوند. تحقيقات بر روي موش‌ها نشان داد که اين نورون‌ها به محض مشاهده غذا از فعاليت دست مي‌کشند.

اگرچه به گفته دانشمندان اين نورون‌ها کمي بعد مجددا فعال مي‌شدند، اما مي‌تواند به افراد تحت رژيم فرصتي بدهد تا غذاي سالمتري را انتخاب کنند.

محققان به منظور تشخيص چگونگي ارتباط نورون‌ها با گرسنگي، از يک ميکروسکوپ کوچک براي بررسي درون مغز موشها در زمان غذا خوردن آن‌ها استفاده کرده و دريافتند که سلول‌هاي AGRP تا زماني که موش‌ها غذا را پيدا مي‌کردند، فعال بودند. اما جالب اينجاست که براي خاموش کردن اين نورون‌ها،‌ موشها نيازي به غذا خوردن نداشتند و تنها با مشاهده مواد غذايي يا با پيش‌بيني وجود آن، سلول‌ها براي مدت کوتاهي غيرفعال مي‌شدند.

محققان هشدار داده‌اند که اين تاثير کوتاه‌مدت بوده، اما آن‌ها اميدوارند بتوانند راهي را براي غيرفعال کردن طولاني مدت اين نورون‌ها و کنترل گرسنگي شناسايي کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون