جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3332- تاریخ : 1394/02/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 سرمقاله 

 بي اهميتي زنگ ورزش

مهدي طوسي

ورزش مهمترين درسي است که متاسفانه در نظام آموزشي ما بي اهميت تلقي شده. خيلي کم ديده مي شود که مسئولان ادارات آموزش و پرورش براي اين زنگ پر اهميت از متخصصين رشته تربيت بدني کمک بگيرند. به طور معمول مديران مدارس مجبورند براي اين زنگ از معاونين مدارس که در بين نوجوانان به ناظم مشهور است استفاده کنند. معاون مدرسه تنها کاري که از دستش بر مي آيد قرار دادن يک توپ پلاستيکي در بين شان و يک ساعت آنها را به حال خودشان رها کردن است!

در واقع و به بياني ديگر مفهومي به نام «زنگ ورزش» در مدرسه‌ها، از ديرباز با تصويري از يک زنگ اضافه تصور مي‌شد و در خوش‌بينانه‌ترين حالت، جست ‌و خيزي در حياط مدرسه و گاه انجام تکاليف باقي مانده بود.

به گزارش خانه ملت، از 84 سال پيش که زنگ ورزش در برنامه نظام آموزشي کشور گنجانده شد، اين درس به يکي از خاطرات شيرين دانش آموزان در مدارس تبديل شد، شايد مهمترين دل مشغولي‌هاي اوايل سال تحصيلي دانش آموزان بخصوص در مقطع ابتدايي، ساعت زنگ ورزش در برنامه هفتگي باشد. رسم مرسوم زنگ‌هاي ورزش مدارس کشور رويه‌اي ثابت و تکراري دارد، بچه‌ها با به همراه داشتن شلوار گرمکن و يک کفش ورزشي به گروه‌هاي مختلف تقسيم مي‌شدند به ورزش مورد علاقه خود مي‌پردازند و پس از دوساعت با جمع کردن توپ‌ها زنگ ورزش به پايان مي‌رسيد.

واقعيت آن است عليرغم تمام برنامه‌ها، گفته‌ها و شعارها که در وصف اهميت ورزش مدارس بيان شده در عرصه اجرايي شدن نتوانسته‌ايم به هدف مورد نظر خود برسيم و متاسفانه زنگ ورزش در مدارس کشور جدي گرفته نمي‌شود، زنگ ورزش در ابتداي سال تحصيلي تنها در برنامه درسي دانش آموزان گنجانده مي‌شود، بدون آن‌که برنامه خاصي براي اين «زنگ» از سوي معلمان و مديران تبيين شود، در حالي که مطالعات انجام شده روي دانش آموزان کشور نشان مي‌دهد که نسل آتي کشور دچار صدمات جبران ناپذيري ناشي از کم تحرکي مي‌شوند، اما زنگ ورزش همچنان زنگ تفريح دانش آموزان و استراحت مطلق آنها تلقي مي شود.

بر اساس نتايج تحقيقات صورت گرفته توسط کارشناسان ، بروز ناهنجاري‌هاي مختلف جسمي ـ‌ اسکلتي در دانش‌آموزان دختر و پسر از جمله؛ کف‌پاي صاف، پاي پرانتزي و شانه‌هاي افتاده به شکل حاد وجود دارد که اين امر توجه جدي مسئولان آموزش و پرورش به زنگ ورزش را مي طلبد.

اميدواريم که اهميت اين زنگ پر نشاط براي مديران ارشد نظام آموزشي روشن شود تا برنامه ريزي درست و مدوني براي اين مهم صورت بگيرد چرا که توجه به ورزش دانش آموزي پايه اصلي و اساسي توفيق در رشته هاي ورزش ملي و مدال آور در تورنمنت هاي مهم است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون