جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3332- تاریخ : 1394/02/13 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 کشف رده جديدي از دايناسورها با خصوصيات عجيب 

ديرينه‌شناسان در جنوب شيلي رده جديدي از دايناسورها با خصوصيات متفاوت را کشف کردند که دريچه‌ جديدي از چگونگي تکامل اين جانداران به روي محققان مي‌گشايد.به گزارش ايسنا، منطقه خوزستان، فسيل‌هاي دايناسور Chilesaurus diegosuarezi سال 2010 کشف شد؛ اگرچه برخي از اعضاي بدن اين دايناسور با تيرانوسوروس رکس شباهت دارد، اما در اصل حيوان گياهخوار بوده است.

اين دايناسور که ديرينه‌شناسان از آن به عنوان پلاتي‌پوس دنياي دايناسورها - حيواني داراي خصوصيات متفاوت پستانداران، خزندگان و پرندگان - ياد مي‌کنند، داراي خصوصيات عجيب و منحصر بفردي است.

از آنجا که اين دايناسور ويژگي‌هاي مختلف چندين نوع دايناسور را داشت، ديرينه‌شناسان هنگام کشف گمان مي‌کردند که استخوان‌هاي چندين دايناسور را کشف کرده‌اند، اما چهار اسکلت کامل اين حيوان شناسايي شد. تفاوت قسمت‌هاي مختلف بدن اين دايناسور حاکي از تطابق آن با رژيم خاص غذايي منطقه محل سکونتش بود.

اين دايناسور دست‌هايي شبيه به تيرانوسوروس، جمجمه‌اي کوچک و پاهايي شبيه دايناسورهاي گردن‌بلند ابتدايي دارد.به نظر مي‌رسد Chilesaurus diegosuarezi در حدفاصل بين گروه دايناسورهاي گوشت‌خوار و دايناسورهاي پرنده که جد پرندگان امروزي محسوب مي‌شوند، جاي گرفته و قدمت آن به 145 ميليون سال قبل بازمي‌گردد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون