جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3321- تاریخ : 1394/01/30 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (يكشنبه)

 اخبـــــــــار 

کشف ابزار سنگي دوران فراپارينه سنگي در چال خندق سمنان

سرپرست هيات کاوش و باستان‌شناسي در محدوده جنوبي استان سمنان از کشف ابزار سنگي دوره فراپارينه سنگي (15 تا 20 هزار سال پيش) در منطقه 'چال خندق' سمنان خبر داد.

خبرگزاري ميراث فرهنگي - «حسن رضواني» اظهار داشت: بر اساس کاوش‌هاي انجام شده در منطقه "چال خندق"، مشخص شد که اين منطقه يک پشته طبيعي است و از بيش از 15هزار سال پيش در اين منطقه انسان‌ها زندگي مي‌کردند.

وي با بيان اينکه کاوش‌ها، بيانگر استقرار مردم دوره اشکاني نيز در اين منطقه است، گفت: در دوره اشکاني فضاها و کانال‌هاي دست کند در اين منطقه ايجاد شده بود.

وي گفت: احتمال مي‌رود فضاهاي ايجاد شده در دوره اشکاني در ارتباط با برگزاري مراسم آئيني مانند ميترائيسم باشد و بعيد نيست که اين محوطه نيايشگاه آن دوره باشد.

اين باستان‌شناس پيشکسوت با اشاره به کشف سفال‌هاي "جيلينگي" (معروف ترين سفال دوره اشکاني) در اين منطقه، افزود: مواد فرهنگي و سفالهايي از قرن سه و چهار هجري قمري، دوره سلجوقي، دوره تيموري و ايلخاني و دوره اسلامي نيز در اين منطقه مشاهده شده است.

وي با ابراز تاسف از تخريب‌هاي صورت گرفته در سطح اين محوطه توسط حفاران غيرمجازگفت: بر اساس يافته‌هاي موجود، اين محوطه در دوره اشکاني از اهميت ويژه اي برخوردار بوده و کاربري آن در دوره‌هاي بعدي تغيير کرده است.

سرپرست هيات کاوش و باستان‌شناسي در محدوده جنوبي استان سمنان در رابطه با وجه تسميه اين منطقه نيز گفت: به دليل حفر خندق در اين منطقه در دوره اسلامي، به عنوان "چال خندق" معروف شده است.

اين باستان شناس پيشکسوت با تاکيد بر اينکه اين منطقه نياز به بررسي بيشتر دارد، از ايجاد بناي شيشه اي نيمه تمام در جوار اين منطقه باستاني، در سال هاي گذشته ابراز تاسف کرد و گفت: منظر زيباي اين منطقه بايد از وجود "غول شيشه اي" پاک شود.

بر اساس اطلاعات موجود، بناي ساخته شده در منطقه چال خندق، قرار بوده به عنوان مرکز فرهنگي کاربرد داشته باشد اما سالهاست که ساخت آن نيمه تمام رها شده است.


بليت بازديد از ميراث ثبت شده در يونسکو امسال الکترونيکي مي‌شود

مدير کل امور پايگاه‌هاي ميراث جهاني از الکترونيکي شدن بليت همه آثار ثبت شده در فهرست يونسکو خبر داد و گفت: در نوروز امسال عمارت عالي قاپو بليت الکترونيکي فروخت.

فرهاد عزيزي به مهر گفت: کاخ نياوران نيز از مدت‌ها پيش اقدام به فروش بليت‌هاي الکترونيکي کرده بود. ما فروش بليت الکترونيکي را در نقش جهان نيز تست کرديم. در بخشي از پايگاهها به صورت پايلوت اين طرح اجرا شد. امسال بناست که حداقل در پايگاههاي جهاني سيستم الکترونيکي فروش بليت ها را اجرايي کنيم تا به لحاظ امنيتي بتوانيم کنترل بيشتري داشته باشيم، ضمن اينکه مي‌توان آمار بازديد اين محوطه ها و بناها را دقيق تر به دست آورد.

وي افزود: در ايامي مانند نوروز ميزان بازديد از محوطه ها و آثار جهاني بسيار زياد است. بايد برنامه ريزي کرد تا حجم زياد بازديدکنندگان از اين آثار کنترل شود. مي‌توان براي اين کار بازديدکنندگان را در ساعات مختلفي به اين مقاصد تاريخي هدايت کرد. به اين ترتيب الکترونيکي شدن بليت اين بناها، امکان زمانبندي را براي حضور بازديدکنندگان به وجود مي آورد.

عزيزي با اعلام اينکه با الکترونيکي شدن بليت موزه ها مي‌توان حتي از داخل خانه بليت تهيه کرد، بيان کرد: حتي مي‌توان در برخي از آثار جهاني فضاها را جداسازي کنيم. به عنوان مثال يک بازديدکننده با خريد يک بليت 13 هکتار از آثار جهاني را بازديد مي‌کنند ولي زماني که بتوانيم مراجعه کننده ها را مديريت کنيم مي‌توان اين فضاها را جدا کرده و براي هر يک بليت جداگانه‌اي فروخت.


عطرسازي در دوران باستان

تصور مي‌شود قديمي‌ترين شيمي‌دان جهان ثبت شده در تاريخ زني به نام «تاپوتي» باشد، سازنده عطري که در لوحي به خط ميخي در بين النهرين مربوط به هزاره دوم قبل از ميلاد نامش آورده شده است. او گل‌ها و روغن را با گياهان خوشبوي ديگر ترکيب کرده و عرق آنها را مي‌گرفت، سپس آنها را صاف کرده و دوباره چندين بار در دستگاه عرق کشي مي‌گذاشت. اخيرا باستان شناسان آنچه را که اعتقاد داشتند قديمي‌ترين عطرهاي زمان باستان در پيرگوسِ قبرس باشد را کشف کرده اند. قدمت اين عطرها به 4000 سال پيش از ميلاد بازمي‌گردد و در يک عطرسازي باستاني پيدا شدند. در اين کارخانه 43.000 فوت مربعي (يا 4000 متر مربع) حداقل 60 عدد دستگاه عرق کشي، قيف و بطري عطر يافت شد. از پس مانده‌هايي که در آنجا يافت شد 4 نوع عطر دوباره ساخته شد .

منبع :جوان تاريخ


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
ورزشي
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون