جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3305- تاریخ : 1393/12/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 اخبـــــــــار 

بافته‌هاي مردان نمکي حفاظت مي‌شود

برنامه حفاظت مجموعه بافته‌هاي مردان نمکي به عنوان يکي از ارزشمندترين و بهترين مجموعه بافته هاي باستان شناسي ايران اجرا شد.اين برنامه توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت پژوهشگاه ميراث فرهنگي و گردشگري، اداره کل ميراث فرهنگي و گردشگري استان زنجان ، اداره کل موزه ها و اموال منقول اجرا شد.

اين گزارش مي افزايد: پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاريخي به دنبال همکاري پيشين با اداره کل موزه ها و ميراث فرهنگي استان زنجان در عمليات حفاظت و مرمت بخشي دوره تخصصي آموزشي را براي اين اداره کل بر گزار کرد.با اين اقدام از اين پس امکان انجام اقدامات اضطراري و اوليه بر روي قطعات اين مجموعه در استان با مشاوره و نظارت پژوهشکده انجام مي شود.اين دوره آموزشي به صورت کاملا عملي و با کار بر روي قطعات مختلفي از مجموعه مردان نمکي برگزار شد.

بنابراين گزارش، بافته هاي به دست آمده از کاوش هاي معادن نمک چهرآباد زنجان که به بافته هاي مردان نمکي مشهورند به علت تنوع بافت و تعدد قطعات يکي از بهترين و ارزشمند ترين مجموعه بافته هاي باستان شناسي ايران به شمار مي روند

مردان نمکي نامي است که به شش موميايي کشف‌شده در زمستان سال 1372 در معدن نمک چهرآباد استان زنجان داده شده‌است که در ميان آن‌ها جسد يک زن و يک پسر نوجوان نيز وجود دارد. تعدادي از مردان نمکي بر اثر ادامه‌ کار معدن با بولدوزر، به‌شدت آسيب ديده‌اند. در سال 2008 بهره‌برداري از معدن متوقف شد و جسد ششمين مرد نمکي به دليل کمبود امکانات لازم براي نگهداري از آن، دست نخورده در معدن باقي ماند.از ميان مردان نمکي يافت شده، سه مرد نمکي مربوط به زمان هخامنشيان (حدود 400 پيش از ميلاد) و دو مرد نمکي ديگر نيز مربوط به اواخر دوران ساساني (حدود 400 تا 600 ميلادي) هستند.


فروش سالانه انجمن هنرمندان نقاش به مرز 350 ميليون تومان رسيد

دومين نمايشگاه و فروش سالانه انجمن هنرمندان نقاش در خانه هنرمندان ايران که از جمعه 22 اسفند، رسما شروع به کار کرده در پايان روز دوم به مرز فروش 350 ميليون توماني رسيده است.به گزارش شاپرك ، اين نمايشگاه دومين سال است همزمان با نزديک شدن به نوروز و براي ترويج خريد آثار هنري ميان مردم، برگزار مي‌شود. نمايشگاه فروش سالانه آثار نقاشي و مجسمه توسط انجمن هنرمندان نقاش ايران و با همکاري خانه هنرمندان ايران در تمامي هفت نگارخانه اين مجموعه برپا شده است.

در اين نمايشگاه 300 اثر از 300 هنرمند ارائه شده است و تمامي اين آثار از يک تا سه ميليون تومان قيمت‌گذاري شده‌اند. در اين نمايشگاه آثار بيشتر هنرمندان عضو اين انجمن به نمايش درآمده و هر هنرمند يک اثر به اين نمايشگاه ارائه داده است. در کنار اين آثار نقاشي تعدادي اثر مجسمه نيز براي فروش عرضه شده است. همچنين در صورتي که هر خريدار تمايل به خروج اثر هنري خريداري شده داشته باشد، اثر ديگري از همان هنرمند و يا هنرمندي ديگر جايگزين اثر فروخته شده مي‌شود.

در پايان دو روز نخست، اين نمايشگاه سالانه با فروشي نزديک به 350 ميليون تومان، نشان از استقبال مردم از چنين فروش‌هايي دارد. نمايشگاهي که هم آثار با کيفيت از هنرمندان مختلفي از پيشکسوت گرفته تا جوان ارائه داده است و هم قيمت‌هايي مناسب دارد که تعداد بيشتري از مردم علاقه‌مند به هنر را تبديل به مجموعه‌داران آينده خواهد کرد.

گفتني است؛ اين عدد فروش بدون حمايت وزارت ارشاد، شهرداري يا هر نهاد دولتي صورت گرفته است.

اين نمايشگاه که از سوي کميته نمايشگاه‌هاي انجمن هنرمندان نقاش، برنامه ريزي شده است تا 27 اسفندماه ادامه دارد و با توجه به تعطيلي خانه هنرمندان ايران در ايام نوروز، ادامه بازديد و خريد از اين نمايشگاه بعد از تعطيلات نوروزي سال 1394 امکان‌پذير خواهد بود و علاقه‌مندان مي‌توانند از 14 ‌تا 20 فروردين‌ به خانه هنرمندان ايران مراجعه کنند.

در اين نمايشگاه آثار هنرمنداني چون منوچهر معتبر، علي اکبر صادقي، سيد مهدي حسيني، محمدابراهيم جعفري، کريم نصر، شهرزاد اصولي، فريدون اميدي، رضا لواساني، خسرو خسروي، فرشته يميني شريف، صادق فرج تبريزي، گيزلا وارگا سينايي، احمد وکيلي، فرح اصولي، رضا بانگيز، داريوش حسيني، قباد شيوا و بسياري هنرمندان نامدار ديگر حوزه نقاشي ايران به نمايش و فروش گذاشته شده است.


بازديد از موزه هنرهاي معاصر تهران در نوروز 94

موزه هنرهاي معاصر تهران، بعد از ايام فاطميه از روز پنجم تا 12 فروردين ماه همه روزه از ساعت10 تا 7 بعداز ظهربراي بازديد علاقه مندان از نمايشگاه آثار هنرمند آلماني برقرار مي باشد.

بنا به گزارش شاپرك ؛ بازديد از نمايشگاه آثار هنرمند آلماني اتوپينه با عنوان رنگين کمان از روز پنجم تا 12 فروردين ماه مي باشد در اين نمايشگاه تابلوهاي نقاشي با عنوان رنگين کمان، "ارواح نور"با رنگ آميزي آبي- سبز برگرفته از کاشي کاري موزه امام در اصفهان ، چيدمان حجم هاي بادي با عنوان "هفت ستاره"، "اتاق نور پراک"، "گواش هاي آتشين" با عنوان هاي سرد شدن ماه، ريش آبي، اسکلت، نوازش، برگ پاييز، چرخ هاي آتش، آثار چاپ سيلک وچاپ برجسته، تابلوهاي سراميکي و نمايش اسلايد با موضوع رنگين کمان به نمايش در آمده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گالري
بچه هاي مدرسه
ويژه نامه
كانون