جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3305- تاریخ : 1393/12/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 گفتگو با رضا ساکي طنز پرداز جوان
 ترس از سبيل 

 
سبيل چخماقي، طنزنويس، عاشق لرستان، مکتبخانه طنز. اينها‌ تگ‌هايي هستند که همه يک نفر را به ياد مي‌آورند. کسي که از چهره‌هاي مطرح طنز خبري است و در انواع مختلف رسانه ها را تجربه کرده است. روزنامه‌نگاري و نويسندگي و شاعري در حوزه طنز براي مطبوعات و خبرگزاري‌ها، تهيه‌کنندگي و کارگرداني براي راديو‌ و گاهي هم حضور در تلويزيون. «رضا ساکي» لر‌ترين طنزنويس ايران. کسي که مهم‌ترين دغدغه‌اش يک نگراني ملي است. فکر مي‌کند دغدغه اصلي اين روزها بايد محيط‌زيست باشد؛ چرا که خودمان داريم با دست خودمان کشور و مردم را بيچاره مي‌کنيم. براي همين است که اين روز‌ها يکي در ميان نوشته‌هايش از لرستان و طبيعت مي‌گويد.

طولاني‌ترين روز زندگي‌تان کي بود؟ چرا به نظرتان اين‌قدر طولاني آمد؟

روزي که منتظر کارت پايان خدمت بودم، آن زمان سيستم‌ها مکانيزه نبود و تمام يک روز طول کشيد تا ما کارت بگيريم. هر لحظه‌اش يک روز گذشت.

اگر آخرين بازمانده زمين باشيد چه کار مي‌کنيد؟

سعي مي‌کنم عشق و حال کنم. اول يک ماشين گران‌قيمت پيدا مي‌کنم باهاش دور بزنم، هر چه شير در لبنياتي هست را مي‌برم خالي مي‌کنم در يک استخر در آن شيرجه مي‌زنم، پول بانک‌ها را تخليه مي‌کنم و بعد هم احتمالا چهار پنج تا هواپيما آتش مي‌زنم. دست آخر هم با آن ماشيني که پيدا کردم يک سفر مي‌روم اروپا که غرب را نديده از دنيا نروم.

مي‌خواهيد به سياره ديگري سفر کنيد. فقط مي‌توانيد يک چيز با خودتان ببريد، چه چيزي را همراه‌تان برمي‌داريد؟ چرا؟

يک ليوان چاي، چاي نخورم سردرد مي‌گيرم.

اگر فردا صبح از خواب بيدار شويد و بفهميد صندوق دريافت مسيج‌هايتان در فيس‌بوک يا وايبر و… به صورت عمومي در آمده، چه کار مي‌کنيد؟ چيزي هست که بابت آن خيلي نگران شويد؟

ما روزنامه‌نگار‌ها زندگي بيچاره پابليکي داريم کلا! اگر يکي دو تا اتفاق غيرپابليک هم در زندگي داشته باشم که عمومي شود، سعي مي‌کنم راستش را بگويم که بد و خوب ما همينيم که هستيم.

در اين حد که اختلاس کرده باشم کاري نکردم. از لحاظ مالي پاک زندگي کردم اما ممکن است در مورد کسي يا موضوعي اظهارنظري کرده باشم. اما در آن حدي نيست که نگرانش باشم. ما پابليک زندگي کرديم و پابليک هم از دنيا خواهيم رفت.

يک دزد به ماشينتان دستبرد زده، ترجيح مي‌دهيد تلفن همراه‌تان را برده باشد يا 10 ميليون تومان پول نقدي که توي داشبورد بود؟ چرا؟

اگر 10 ميليون تومان پول داشتم که اصلا الان اينجا نبودم که جواب شما را بدهم. بعد هم اصلا دل و جرأت ندارم 10 ميليون بگذارم داخل ماشين. اما من ترجيح مي‌دهم ماشين را ببرد.

اگر موبايل من روزنامه‌نگار را ببرد، حس مي‌کنم ورشکست شده‌ام. چون همه شماره تلفن‌هايم آنجاست. از طرفي ماشينم هم قيمتش از 10 ميليون کمتر است. دزدهاي اين دوره زمانه خيلي معرفت دارند.

مدارک و تلفن و پول را مي‌گذارند بيرون و ماشين را مي‌برند. البته من کلا يک آب معدني هم نمي‌گذارم داخل ماشين

تا به حال شده به اس‌ام‌اس‌ها يا ايميل‌هاي کسي دسترسي داشته باشيد؟ آنها را خوانديد؟ بعدش نظر متفاوتي راجع به آن فرد پيدا کرديد؟

بله، دوستي دارم که هميشه ايميل و فيس‌بوکش همه جا باز است اما من احساس مي‌کنم اين کار خيلي بيش از اندازه غيراخلاقي است. براي همين تا به حال نخواندمشان. مي‌ترسم اگر بخوانم‌‌ همان بلا سرم بيايد. اصلا ضرب‌المثلي هست که مي‌گويد ايميل کسي را نخوان تا ايميل تو را نخوانند.

به نظر شما آخرش چي مي‌شه؟!

آخرش خير است. حسم اين است که بحث مهمي از آخرش اينجا اتفاق مي‌افتد و پرسپوليس قهرمان مي‌شود.

عبيد شاکي، سايت شخصي رضا ساکي


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گالري
بچه هاي مدرسه
ويژه نامه
كانون