جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3305- تاریخ : 1393/12/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 مقابله با اعتياد به خريد 

 
شايد ما فکر کنيم که پديده «اعتياد به خريد» در شرايط اقتصادي بد فعلي تقريبانابود شده است و اگر کسي در اين شرايط دست به خريدهاي بيش از حد و افراطي مي زند، حتما پول هنگفتي دارد. اما اين تصور غلط است. پديده اعتياد به خريد هميشه و در هر زماني وجود دارد. وجود آن ربط خاصي با شرايط مالي افراد و شرايط اقتصادي جامعه ندارد. هر شخصي با در نظر گرفتن نسبت ميان دارايي ها،درآمدهايش و هزينه اي که براي خريد مي کند مي تواند يک «معتاد به خريد» در نظر گرفته شود. هم چون ساير اعتيادها يک معتاد به خريد نيز قادر نيست به صورت ارادي و خودآگاه رفتار خود را با توجه به شرايط عقلاني کند و به عنوان مثال در شرايط بحران اقتصادي از رفتار خود دست بکشد.

بنابراين پديده اعتياد به خريد تقريبا همان قدر که مي تواند قشر متمول را درگير کند، طبقه متوسط و حتي ضعيف جامعه را نيز درگير مي کند. اگر شما يا يکي از نزديکانتان دچار مشکل اعتياد به خريد هستيد، نکات زير مي تواند کمکتان کند:

يک:پديده را درک کنيد.

اکثر افرادي که دچار اعتياد به خريد هستند، هم چون تمامي معتادان تمايل دارند مساله را پنهان کنند يا راجع به آن دروغ بگويند. اغلب اين افراد بيشتر از يک حساب بانکي يا يک کارت اعتباري دارند و در يکي از اين حساب ها که آن را از تمامي اطرافيان شان پنهان کرده اند پولي را نگهداري مي کنند که قصد دارند فورا و به صورت افراطي صرف خريدهايي کنند که براي ديگران قابل توجيه نيست.

براي اين افراد ابدا غيرعادي نيست که اشيايي را خريداري کنند که هرگز از آن استفاده نخواهند کرد يا لباس هايي که هرگز نخواهند پوشيد. يکي از عادات خريد اين افراد اين است که از يک وسيله مشابه مثلا خمير دندان چند نوع تهيه مي کنند که تفاوت هايي در برند آنها يا ويژگي هايشان وجود دارد. آنها خود را با اين توضيح توجيه مي کنند که اين اجناس مشابه نيستند و خريد آنها به دليل تفاوت هاي جزئي شان که در نظر ديگران خنده دار است توجيه کردني است.

دو:خود را بشناسيد.

اگر به خريد عشق مي ورزيد. از خود بپرسيد چرا؟ دانستن علت اين لذت بي حد و حصر مي تواند به شما کمک کند آن را مديريت کنيد. آيا بي حد و حصر خريد مي کنيد چون اين حرص را داريد که با پيدا کردن اجناس خوب سيستم بازار را شکست دهيد؟ آيا يافتن بهترين ها براي شما نوعي رقابت براي اثبات کارآمدي تان است؟

آيا اجناس خاصي را زياد و ديوانه وارمي خريد؟ مثلا لوازم آرايش يا لباس يا کالاهاي الکترونيکي؟ اگر خريدهاي شما از کنترل تان خارج هستند،اين بسيار مهم است که بدانيد چرا آنها را انجام مي دهيد. به عنوان مثال اگربي نهايت کرم و داروي ضد پيري و ضدچروک و انواع محصولات دارويي مربوط به آن را مي خريد، در قدم اول بايد با ترس مرضي خود در مقابل پيري مقابله کنيد و به درمان آن بپردازيد،وگرنه اعتياد شما به خريد اين گونه اجناس از بين نخواهد رفت. شناسايي منشا لذت مي تواند به شما کمک کند مشکل تان را به جاي مهار کردن، درمان کنيد.

سه:احساس تان را بررسي کنيد.

در چه حالات احساسي سراغ خريد مي رويد؟ آيا حالات مشخصي وجود دارد؟ پس از خريد و در حين آن چه حسي داريد؟ آيا اين حالات ثابتند؟ بعضي از افراد در مواقع تنهايي خريد مي کنند، آيا شما هم وقتي که احساس بي کسي و تنهايي به سراغتان مي آيد به يک پاساژ مي رويد و وقتي با دستان پر از کيسه ها به خانه بازمي گرديد شادتريد؟ بعضي افراد در مواقع عصبانيت و برخي در مواقع استرس خريد مي کنند، اگر بدانيد چه احساسي در اعتياد شما در خريد دخيل است، بهتر کنترلش خواهيد کرد.

چهار:به زمان فکر کنيد.

معتادان به خريد اغلب زمان قابل توجهي از وقت روزمره خود را از دست مي دهند. آنها ساعت ها در مغازه ها مي گردند يا حتي بدتر از آن در خانه مي نشينند و کاتالوگ محصولات اينترنتي و سايت هاي خريد و فروش را رصد مي کنند ، آنها کالاها را در گوگل سرچ مي کنند و مشخصات و قيمت آنها را حفظ مي کنند بدون آنکه هرگز قادر به خريد آنها باشند. يک معتاد به خريد اينترنتي شايد در نهايت پول زيادي از دست ندهد يا حتي پول هنگفتي نداشته باشد که از دست بدهد اما او وقت خود را به صورت ديوانه وار صرف مقدمات انجام عملي مي کند که هرگز رخ نمي دهد. به اين ترتيب او ثروت مهم تر يعني وقت را از دست مي دهد.

پنج:کنترل اوضاع را به دست آوريد.

اگر شما واقعا نگران اين مساله هستيد که اعتيادتان به خريد زندگي تان را تحت الشعاع قرار داده است، مي توانيد از يک فرد نزديک بخواهيد شما را کنترل کند. حقيقت را بگوييد و آمار حساب هاي بانکي و پول نقد و حتي امکان برداشت از آنها را در اختيار او بگذاريد. اين کار شايد تا قدري تحقيرآميز باشد اما چشيدن طعم تحقير شايد بتواند کمک تان کند بر مشکل تان غلبه کنيد. اگر مايليد خودتان به خودتان کمک کنيد، مي توانيد با استفاده از پول نقد شروع کنيد. خرج کردن پول نقد دشوارتر از خرج کردن با کارت است، پس بهتر است دست کم تا مدتي قيد کارت هايتان را بزنيد.

يک نرم افزار حسابداري يا يک دفتر مخصوص تهيه کنيد و در لپ تاپ يا موبايل خود دائما
هزينه هايتان را به همراه يادداشت هايي ثبت کنيد.

در اين يادداشت ها با دقت توضيح دهيد که چرا يک هزينه يا خريد غيرضروري بوده است و دائما به اين يادداشت ها رجوع کنيد،ميزان پيشرفت خود را بر حسب معيار زماني ماه يا هفته بسنجيد و براي هر مورد خريد غيرضروري براي خود يک تنبيه غيرمالي مقرر کنيد. مثلا اگر شخصي هست که ديدار او برايتان ارزش خاصي دارد

- به ازاي هر خريد اشتباه يک بار خود را از ديدار وي محروم کنيد. با قدري ممارست و تلاش و وضع کردن يک سيستم ثبت احساسات که در عين حال در آن پاداش و تنبيه نيز وجود داشته باشد، حتي خودتان نيز قادر خواهيد بود که بر مشکل خود غلبه کنيد.

تبييان زنجان


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گالري
بچه هاي مدرسه
ويژه نامه
كانون