جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3305- تاریخ : 1393/12/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 اما خبر 

خطر نوشابه‌هاي انرژي‌زا در افزايش فشار خون

پژوهش صورت گرفته توسط محققان کلينيک مايو در مينه‌سوتا نشان مي‌دهد، افرادي که عادت به مصرف منظم کافئين ندارند، پس از نوشيدن نوشابه‌هاي انرژي زا در معرض خطر بالاتري افزايش فشار خون قرار مي‌گيرند.به گزارش ايسنا، منطقه اصفهان، طي اين پژوهش محققان تغييرات ضربان قلب و فشار خون 25 فرد سالم 19 تا 40 ساله را پس از نوشيدن نوشابه‌هاي انرژي‌زا و دارونما (نوشابه‌هاي غير انرژي‌زا) مورد بررسي قرار دادند.

فشار خون اين افراد 30 دقيقه قبل و بعد از مصرف هر دو نوع نوشيدني ثبت شد و با افرادي که کمتر از 160 ميلي‌گرم در روز (يک فنجان قهوه) و بيشتر از 160 ميلي‌گرم کافئين مصرف مي‌کردند، مورد مقايسه قرار گرفت.نتايج نشان مي دهد، افراد پس از مصرف نوشابه‌هاي انرژي‌زا با افزايش چشمگير فشار خون مواجه مي‌شوند؛ اين افزايش براي افرادي که معمولا کافئين زيادي مصرف نمي‌کردند، بسيار چشمگيرتر و دو برابر بيشتر از گروه مصرف‌کننده هاي دارونما بود.

کودکان را بيش از حد تحسين نکنيد

پژوهشگران آمريکايي در تحقيقات خود دريافتند، تحسين و تمجيد بيش از حد فرزند، منجر به بروز اختلال شخصيتي در مراحل بعدي زندگي وي مي‌شود. به گزارش ايسنا، منطقه خراسان، محققان دانشگاه ايالتي اوهايو در اين پژوهش 565 کودک هفت تا 11 سال را به مدت يک سال و نيم مورد بررسي قرار دادند؛ در طول تحقيق، نحوه رفتار والدين با کودکان و تغييرات رفتاري کودکان مورد ارزيابي قرار گرفت. نتايج بدست آمده حاکي از آن است که صفت خودشيفتگي در کودکان، زماني بروز مي‌کند که والدين بيش از حد، فرزند خود را مورد تحسين قرار دهند.

محققان تأکيد مي‌کنند، زماني‌که والدين بيش از حد از کودک خود تعريف کنند و او را نسبت به سايرين خاص‌تر بدانند، اين امر منجر به بروز اختلال شخصيتي در کودک مي‌شود. با اين حال بايد بين صفت خودشيفتگي با کودک داراي اعتماد به نفس بالا تمايز قائل شد.خودشيفتگي در کودکان با بروز مشکلات بعدي مانند رفتار پرخاشگرانه و افزايش خطر ابتلا به مشکلات رواني در دوره‌هاي بعدي زندگي همراه است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گالري
بچه هاي مدرسه
ويژه نامه
كانون