جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3305- تاریخ : 1393/12/26 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (سه شنبه)

 ابداع روشي براي تغيير رنگ گل‌ها با آبياري 

در طبيعت گل هاي رنگارنگ و زيبايي ديده مي شوند که با نظاره آنها حس زيبايي و آرامش در انسان ها برانگيخته مي شود.اما با اصلاح ژنتيکي مي توان گياهان متفاوتي را در اختيار داشت.

به گزارش مهر، آيا تاکنون به اين موضوع فکر کرده ايد که گل هاي رنگارنگي که در اطرافمان وجود دارند با تغيير رنگ چه شکلي خواهند شد؟ شرکت Revolution Biotechnology که مخفف آن (RevBio) است به اصلاح ژنتيکي گياهان پرداخته تا بتوان به چنين مهمي دست يافت. راه حل ساده و تجربي وجود دارد، گل هاي سفيد را در آب حاوي رنگ هاي خوراکي قرار داده و پس از مدتي مشاهده مي شود که گلبرگ هاي گل هاي سفيد تغيير رنگ مي دهند اکنون شرکت RevBio نيز از همين روش ابتدايي اما به شکلي متفاوت بهره برده است.

اين شرکت بيوتکنولوژي توضيح مي دهد :« گل هايي با گلبرگ هاي رنگي حاوي مولکول هاي کوچکي با نام آنتوسيانين هستند که سبب رنگي بودن گلبرگ هاي گل مي شوند. اما در گل هاي سفيد يک آنزيم فعال نبوده در نتيجه گلبرگ هاي گل تنها به رنگ سفيد ديده مي شوند اما هنوز به درستي مشخص نيست که کدام آنزيم فعاليت ندارد.

اما در يک آزمايش به اصلاح گل اطلسي با پروتئيني خاص پرداخته شد. اين گياه زماني که داخل اتانول قرار مي گرفت، طي 24 ساعت از سفيد به قرمز تغيير رنگ مي داد اما پس از اينکه اين گل داخل آب معمولي قرار مي گرفت، دوباره به رنگ سفيد تغيير شکل مي داد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
گالري
بچه هاي مدرسه
ويژه نامه
كانون