جستجوي پيشرفته برو
 درخواست اشتراکارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
نسخه شماره 3300- تاریخ : 1393/12/20 - اولين روزنامه جوانان و نوجوانان ايران (چهارشنبه)

 اما خبر 

 نگه‌داري طولاني‌تر ميوه‌ها و سبزيجات با « قلب سبز»

محققان آمريکايي وسيله کوچکي طراحي کرده‌اند که به حفظ تازگي ميوه‌ها و سبزيجات و درنتيجه کاهش ضايعات کمک مي‌کند.به گزارش ايسنا، منطقه خراسان، حدود 40 درصد ميوه‌ها و سبزيجات در آمريکا به ضايعات تبديل مي‌شوند که اين ضايعات در فاصله حمل از مزرعه تا خريد توسط مشتريان ايجاد مي‌شوند؛ اما بهبود شرايط نگهداري محصولات در يخچال مي‌تواند به کاهش حجم ضايعات کمک شاياني کند. ابزار Green Heart يک وسيله پلاستيکي کوچک به شکل قلب است که بسته‌ حاوي بلورهاي پرمنگنات پتاسيم داخل آن قرار داده مي‌شود؛ اين بلورها کاملا ارگانيک و غير سمي هستند.

بلورهاي پرمنگنات پتاسيم قادر به خنثي کردن گاز اتيلن متصاعد شده از ميوه‌ها و سبزيجات بوده و از فاسد شدن آنها جلوگيري مي‌کنند. هرچه ميوه‌ها و سبزيجات بيشتر در معرض گاز اتيلن باشند، زودتر رسيده و فاسد مي‌شوند.با قرار دادن اين وسيله پلاستيکي درون محفظه نگهداري ميوه و سبزي در يخچال، ماندگاري محصولات تا سه برابر افزايش پيدا مي‌کند.محققان بدنبال جمع‌آوري بودجه براي توليد تجاري اين محصول هستند.

هدف داشتن، قلب را بيمه مي‌کند

بر اساس تحقيق صورت گرفته توسط پژوهشگران آمريکايي، داشتن هدف در زندگي امکان ابتلا به سکته و بيماري‌هاي قلبي را کاهش مي‌دهد.به گزارش ايسنا، تحقيقات پيشين، هدف را با سلامتي ذهني و جسمي مرتبط مي‌دانستند، اما تحليل جديد نشان مي‌دهد، داشتن هدف در زندگي با کاهش 23 درصدي مرگ ناشي از همه مولفه‌ها و همچنين کاهش 19 درصدي خطر حمله قلبي، سکته، نياز به عمل باي‌پس عروق کرونر (CABG)يا فرآيند استنت قلب در ارتباط است.

تحليل جديد، داشتن هدف را به عنوان حس معنا و جهت در زندگي و همچنين اين احساس که زندگي با ارزش است، تعريف مي‌کند. تيم تحقيقاتي مدرسه پزشکي ماونت سيناي و ماونت سيناي روزولت، با بازبيني 10 مطالعه مرتبط با داده‌هاي بيش از 137 هزار نفر، اثر حس هدف داشتن در زندگي را بر روي ميزان مرگ و خطر تجربه مشکلات عروقي بررسي کرد.اين تحليل نشان داد، افراد با داشتن هدف کمتر در زندگي، بيشتر احتمال دارد که به مشکلات قلبي عروقي مبتلا شده يا جان خود را از دست دهند.تحقيق جديد، اهميت داشتن هدف در زندگي را به عنوان مولفه‌اي تعيين‌کننده در سلامتي ارزيابي مي‌کند و اثر استراتژي‌هاي خاص براي ارتقاي حس هدفمندبودن در زندگي را مي‌سنجد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
اجتماعي
جوان و جامعه
تلخند
فرهنگ و هنر
گالري
بچه هاي مدرسه
ادبيات نوجوان
كانون
آگهي